Žemdirbiai, konsultantai ir bankininkai - prie vieno stalo
2015-10-22

Lazdijų r. Prasidėjus naujam ES paramos žemės ūkiui etapui Lazdijų rajono ūkininkai  finansines, administracines bei teisines aktualijas aptarė su konsultantais ir bankininkais susitikime „Verslo kava su žemdirbiu".

Susitikimą kartu su Medicinos banku organizavo Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos (LŽŪKT) konsultantai ir verslo ekonomikos specialistai. Vyresnioji LŽŪKT Verslo ekonomikos specialistė  Vaida Čepienė susirinkusiems pabrėžė teisingo ES paramos administravimo svarbą: nors nemažai ūkininkų yra išsilavinę, turintys patirties, tačiau  administruoti ES paramą nėra lengva. „Jei projektas įgyvendinamas neteisingai - nepasiekiami nusimatyti rodikliai, nekreipiama dėmesio į įsipareigojimus ir suplanuotus terminus, ūkininkai gali sulaukti sankcijų - paramos dalies ar visos paramos grąžinimo. Ir tik tinkamas projekto administravimas padės žemdirbiams išvengti sankcijų", - pabrėžė LŽŪKT specialistė.

V. Čepienė kalbėjo ne tik apie paramos aktualijas, bet ir pristatė LŽŪKT paslaugas

LYTAGRA 19 07 04 mob

Paskolos su garantija - galimybė neįkeisti viso turto

Medicinos banko Verslo plėtros departamento direktorė Vaida Stamburaitė pasidžiaugė, kad šio banko viena iš prioritetinių veiklos sričių - žemės ūkio verslų finansavimas. Spalio pradžioje kreditai žemės ūkiui sudarė 32 proc. visų suteiktų paskolų pagal sutarčių kiekį. Už dalį šiam sektoriui teikiamų kreditų garantuoja UAB „Žemės ūkio paskolų garantijų fondas".

V. Stamburaitė atkreipė dėmesį, kad dažnai ūkininkai daro klaidą, kai už skolas tiekėjui pasirašo išankstines produkcijos pardavimo sutartis sau nepalankiomis sąlygomis: parduoda būsimą derlių už einamąsias skolas ir netenka galimybės parduoti rinkoje savo derlių brangiau. „Jei trūksta apyvartinių lėšų,  kreipkitės į banko specialistus ir kartu ieškosime tinkamo finansinio sprendimo, atsižvelgdami į konkrečią situaciją ar poreikius", -  sakė V. Stamburaitė.

Ūdininkų kaimo ūkininkas Artūras Matusevičius iš renginio išsinešė ne tik žinias - loterijoje laimėjo Medicinos banko prizą

Kalbėdama apie tai, kodėl ūkininkui verta rinktis UAB „Žemės ūkio paskolų garantijų fondas" (ŽŪPGF) paslaugą dėl garantijų suteikimo, fondo atstovė Jūratė Rudinskienė akcentavo, kad garantija - tai galimybė gauti kreditą, kai neturi pakankamai įkeičiamo turto.

Nesėkmės atveju paprastai bankas parduoda ne tik įkeistą turtą, bet bando išieškoti skolą ir iš kito skolininko turimo turto. Turint ŽŪPGF garantiją, parduodamas tik įkeistas turtas, o ne visas ūkis. Anot J. Rudinskienės, Paskolų garantijų fondas patenkina apie 90 proc. visų ūkininkų gautų prašymų. Garantija teikiama ne didesniam kaip 1,16 mln. Eur kreditui, skirtam vienam projektui įgyvendinti.

J. Rudinskienė pristatė ir ŽŪM rugsėjį patvirtintas taisykles, pagal kurias dalinis palūkanų kompensavimas teikiamas žemdirbiams, užsiimantiems pirmine žemės ūkio gamyba ir imantiems kreditus trumpalaikiam ar biologiniam turtui įsigyti. Tai, anot specialistės, gali būti ir ūkininkams reikalingos trąšos, sėklos, atsarginės technikos dalys, gyvuliai, paukščiai. Ūkio subjektams kompensuojama 80 proc. kredito įstaigoms sumokėtų palūkanų už ne ilgesnį kaip 24 mėnesių laikotarpį nuo kredito pasirašymo dienos. Maksimali metinė palūkanų norma, kurios dalis kompensuojama, negali būti didesnė kaip 6 procentai.

Šiemet daugiausia kreditais su garantijomis naudojosi ūkininkų ūkiai, jie sudarė 60 proc. visų klientų. Žemdirbiai daugiausia vystė tradicinius verslus - augalininkystę ir gyvulininkystę, tam buvo panaudota 76 proc. visų iš kredito įstaigų pasiskolintų lėšų su garantija. Beveik trečdalį klientų sudarė smulkios ir vidutinės įmonės, veikiančios kaimo vietovėse, jos daugiausia užsiima alternatyviąja veikla kaime - paslaugų teikimu, įvairia gamyba, tradiciniais amatais, miškininkyste ar alternatyvios energetikos projektų vystymu.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai