Žemdirbiai jau pradeda laukti lietaus
2013-06-21

Klaipėdos r. Šiais metais javai augo tarsi šiltnamio sąlygomis - staiga prasidėjusi šiluma ir gausūs lietūs augalus vertė itin sparčiai stiebtis į viršų, o šaknys susiformavo palyginti menkos, paviršinės. Todėl jei staiga atsirastų drėgmės deficitas, pasėliai tai labai greitai pajustų - ypač vasarojus.

Bet kol kas nerimui pagrindo dar nėra - vakar kompanijų „Linas Agro“ ir „Dotnuvos projektai“ organizuotoje lauko dienoje Klaipėdos rajono ūkininkų Petro Montvydo ir Gintaro Daugėlos ūkiuose buvo galima įsitikinti, kad ir žieminiai kviečiai, ir rapsai, ir vasarojus atrodo puikiai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Lauko dienoje buvo įvertinti žieminių kviečių, rapsų ir vasarojaus pasėliai

Žieminiai kviečiai - skirtingo ankstyvumo

P. Montvydo laukuose itin gražiai žaliuoja žieminiai kviečiai Kovas ir Famulus. „Dotnuvos projektų" Plungės skyriaus vadovas Remigijus Laucius pabrėžė, kad lietuviškos selekcijos žieminių kviečių veislė Kovas yra orientuota į gausų derlių, bet ne į jo kokybę. Tai puikiai žiemojanti, neišgulanti veislė, tačiau žiūrint į pasėlį, matyti, kad veislė nėra labai išlyginta.

Kovas – vidutinio vėlyvumo, labai derlinga veislė - didelės pačios varpos, jose daug grūdų. Augalų veislių tyrimų stotyse derliaus vidurkis siekė daugiau kaip 9,5 t/ha, o atskirose stotyse buvo gautas ir per 12 t/ha derlius. Šią veislę rekomenduojama rinktis tiems, kurie nesiekia išauginti ekstra klasės kviečių, bet nori gausaus derliaus", - patarė R. Laucius.

Augintojai jau spėjo pastebėti, kad sezono pabaigoje Kovo grūdai pasidaro šiek tiek raukšlėti. Taip yra todėl, kad veislė formuoja labai stambius grūdus, ir jei sezono metu augalui pritrūksta šiek tiek maisto medžiagų arba pati vegetacija būna trumpesnė, grūdai nespėja užsipildyti ir susidaro raukšlėtumas. „Bet tai nei kokybei, nei daigumui įtakos neturi - tiesiog vizualinis trūkumas", - garantavo „Linas Agro" agrotechnologijų plėtros vadybininkas Andrius Lukoševičius.

Andrius Lukoševičius ir Remigijus Laucius davė žemdirbiams daug vertingų patarimų, kaip dar suspėti išsaugoti derliaus potencialą

Famulus - maistinio tipo, ekstra klasės žieminių kviečių veislė, net žiemkentiškesnė už Kovą (2011 m. tyrimuose iš 34 veislių tai buvo pati žiemkentiškiausia veislė). Derlingumu šiek tiek nusileidžia Kovui, tačiau grūdų kokybė gera, grūdai visiškai užpildyti. Tankiame pasėlyje reikėtų atkreipti dėmesį į šių kviečių jautrumą miltligei.

Famulus kviečius reikia pasėti kuo anksčiau - tai tikrai nėra ta veislė, kuri tiktų vėlyvai sėjai. Mat veislė derlių formuoja per pasėlio tankumą, tad reikia, kad būtų kuo daugiau produktyvių stiebų ploto vienete", - patarė R. Laucius. Kartu jis priminė, kad žieminių kviečių veislių asortimentas yra tikrai platus ir žemdirbiams rekomenduojama rinktis skirtingo ankstyvumo veisles - tuomet lengviau susidėlioti javapjūtės darbus, nereikia kombaino siųsti į visus laukus vienu metu.

Ūkininkas Petras Montvydas dirba 560 ha. Augina rapsus, kviečius, miežius ir kvietrugius. Žieminius rapsus kai kur reikėjo atsėti, o kviečiai ir kvietrugiai peržiemojo gerai. Šio sezono derliaus ūkininkas tikisi neblogo, tačiau dėl sumažėjusių supirkimo kainų skaičiuoja mažesnes pajamas negu pernai. „Jei ir pavyktų pasiekti pernai metų derlingumą, šios dienos kainomis aš vis tiek uždirbčiau 200 tūkst. Lt mažiau", - skaičiuoja žemdirbys.

Šio sezono specifika - šiltnamio sąlygos

Nors pasėliai kol kas atrodo puikiai, bet specialistai primena šio sezono specifiką. Iš pat pradžių pavasarį pasėliuose spartaus augimo nebuvo, todėl žemdirbiams buvo rekomenduota purškimo augimo reguliatoriais metu pridėti aminorūgščių ir mikroelementų, kad būtų paskatinta vegetacija.

„Augalui kartais reikia papildomo generatoriaus, kuris tarsi užkuria augimo variklį, - sako Andrius Lukoševičius. - Momentinis perteklinių medžiagų kiekis leidžia augalui suprasti, kad jis yra maksimaliai aprūpintas maisto medžiagomis ir gali formuoti didesnį derliaus potencialą. Pasėlis užprogamuojamas didesniam derliui, kurį paskui reikia išsaugoti iki sezono pabaigos - tai, žinoma, irgi nėra taip paprasta".

Paskui orai labai staiga atšilo, kone kasdien palydavo. Iš pavasarinio streso išėję augalai augo itin sparčiai, augimo tarpsniai pralenkė daugiamečius vidurkius ir žemdirbiai vos spėjo gainioti purkštuvus iš vieno lauko į kitą. O dar lietūs patrukdydavo suplanuotiems purškimams. Todėl sezonas daugeliui ūkininkui buvo sudėtingas ir įtemptas.

Augalams drėgmės pakako, todėl jie nesistengė užauginti stiprių šaknų. Tiek žieminiams, tiek vasariniams kviečiams šį sezoną buvo sudarytos tarsi šiltnamio sąlygos. Išrovus augalą matyti, kad šaknys yra visiškai paviršiuje. Todėl augalai šiais metais tikrai jautrūs būtų sausrai.

„Kadangi sezonas pasižymi labai intensyviu augimu, daugelyje pasėlių užtenka dviejų purškimų fungicidais, nors įprastais metais rekomenduojama purkšti tris kartus, pirmąjį purškimą atliekant kuo ankščiau ir naudojant fungicidus, veiksmingus nuo pašaknio ligų", - sakė A. Lukoševičius. Šiemet „Linas Agro" atlieka atsėliavimo bandymus Aukštadvaryje. Kaip rodo stebėjimai, atsėliuotuose plotuose ligų protrūkis buvo tikrai didelis: po arimo jis ne toks ryškus - ligos išplito vėlyviau ir ne taip intensyviai, tačiau po skutimo ligos išplito staigiai, pasiekė net vėliavinį lapą. Tai dar kartą įrodo, kad atsėliuojant ankstyvas purškimas fungicidais - būtinas.

Žieminiuose kviečiuose naudoti skirtingi augimo reguliatorius: Moddus ir Medax Top. Moddus veikia švelniau, bet ilgainiui jis sužemina augalus, o Medax Top pasižymi aštriu momentiniu veikimu ir augalams sukelia stresą.

Žemdirbiams rekomenduojama labiau domėtis, kokioms ligoms jų pasirinktos auginti veislės yra jautriausios ir renkantis fungicidą tai turėti mintyse. Tarkime, Famulus jautri miltligei, o Kovas - septoriozei.

Kviečių lauke panaudotas kontakinis insekticidas Fastac, bet javuose nuo vėliavinio lapo pasirodymo iki išplaukėjimo rekomenduojama panaudoti sisteminį insekticidą, pavyzdžiui, Eforia. Dabartinėje augimo stadijoje iš kenkėjų didžiausią žalą kviečiams padaro amarai, lauke matyti ir minamusių pažeidimų.

Stengtis išsaugoti derliaus potencialą

Jei apžiūrėjus varpą matosi, kad atmetamos varputės apačioje, tai rodo, kad augalas jaučia, jog nesugeba išmaitinti visų suformuotų grūdų. „Linas Agro" specialistų rekomendacijomis, pieninėje brandoje tokį pasėlį reikėtų nupurkšti karbamido tirpalu (20-30 kg/ha karbamido). Tik jokiu būdu nereikėtų purkšti saulėtą dieną ir nepagailėti vandens - jo reikėtų naudoti nuo 250 iki 300 l/ha. Prie karbanido dar rekomenduojama pridėti ir makroelementų, nes kviečiai nuo žydėjimo pabaigos iki brandos dar sunaudoja nuo 25 iki 35 kg/ha fosforo ir 30-40 kg kalio. Ypač tai aktualu šiemet, kai suformuotos paviršinės šaknys gali nepajėgti paimti pakankamai maisto medžiagų.

„Kiekvienoje varputėje yra suformuojama po 5 grūdus, bet sezono pab aigoje dažniausiai būna po tris. Varpos potencialas yra labai didelis - gali būti suformuojama iki 55 grūdų, bet sezono pabaigoje jų realiai būną 25-28, geriausiu atveju truputį per 30. Šioje vietoje dar yra kur pasistengti. Azotas ne tik didina baltymų kiekį grūduose, bet ir didina bei stambina patį grūdą", - paaiškina A. Lukoševičius.

Jo teigimu, šiais metais kokybės rezultatas nėra esminis, nes bent jau kol kas skirtumas tarp grūdų kokybės klasių yra tik apie 10 Lt/t, taigi, derliaus kiekis yra svarbiausias dalykas. „Jei purškimu karbamidu išsaugome bent vieną grūdą varpoje, jau turime gerą rezultatą. Būtina kuo ilgiau išsaugoti ir javų viršutinius lapus, nes jie suformuoja iki 70 proc. derliaus", - sako A. Lukoševičius.

Rapsai stebėtinai gerai atsigavo

Rapsų veislių bandymai atliekami ūkininko Gintaro Daugėlos laukuose. Kaip sako ūkininkas, rapsai buvo pasėti neplanuotai, tiesiog atsirado laisvo laiko anksti nukūlus kviečius, o „Linas Agro" agronomė Stasė Šimkienė pasiūlė padaryti bandymą.

„Nors pasėjome vėlokai, bet priešsėlis buvo geras - dalis lauko kviečiai, dalis - daugiametės žolės. Žoles nupurkšėme herbicidais ir liepos mėnesį suarėme. Manau, dabar kasmet sėsime po 50-60 ha rapsų", - sako ūkininkas G. Daugėla, iš viso dirbantis per 500 ha.

„Ūkis yra augimo stadijoje, kiekvienais metais prisidedam po 100 ha žemės. Šiemet yra pievų 50 ha, pūdymų 150 ha, taigi ir vėl bus ūkio plėtra", - sako ūkininkas Gintaras Daugėla

Rapsų veislių bandymuose daugiausia auga hibridinės veislės ir tik viena linijinė - Cult. „Paklausa diktuoja pasiūlą. Jei sėja vėluoja, būtina sėti hibridus", - paaiškina „Dotnuvos projektų" vadybininkas Gintautas Cesevičius. Jis atkreipė dėmesį, kad dėl neonikotinoidų uždraudimo (nuo šių metų gruodžio 1 d.) rapsų sėklai beicuoti nebebus naudojamas beicas Cruiser, todėl šio rudens sėjai žemdirbiai turėtų jau užsisakyti šiuo beicu beicuotos rapsų sėklos, mat ji bus ruošiama tik pagal išankstinius užsakymus.

Iš hibridinių veislių bene populiariausias yra Visby - ne tik Lietuvoje, bet visoje Europoje. Pavyzdžiui, Vokietijoje Visby apsėjamas kas ketvirtas rapsų hektaras. Bandymuose yra žieminiai hibridai Primus, NK Technik, Gladius, SY Carlo, Titan, DK Secure ir vienas vasarinis - Osorno. G. Cesevičius pabrėžė, kad šiemetiniai bandymai bus išsamesni, mat nukūlus derlių bus įvertintas jos kiekis - jau įsigytos specialios itin tikslios svarstyklės.

Elektroninės svarstyklės tiksliai pasvers iki 10 tonų svorį

Šiemet žieminiai rapsai vystėsi neįprastai - po žiemos atrodė labai silpnai, bet paskui, gavę maitinamųjų tirpalų, labai greitai atsigavo ir, turėdami vos kelis lapus, pradėjo kelti butonus. Pastebėta, kad iš augimo kūgelio iš karto kilo keli stiebai, o ne vienas. Žieminių rapsų stiebai šiemet neįprastai ploni - atrodo kaip vasarinių rapsų.

Visiems įdomu, kaip šiemet auga vasariniai rapsai

Paprastai ankštaroje būna 28-30 sėklų, o šiemet ko gero jų susiformuos mažiau. Specialistai dabar pataria nupurkšti rapsus karbamidu, o po 10-14 dienų purškimą pakartoti dar pridėjus ankštaras sulipdančių medžiagų. Jei bus naudojami desikantai, juos patartina purkšti saulėtą dieną - džiovinimo efektas bus geresnis. Žieminių rapsų kūlimas Žemaitijoje turėtų prasidėti maždaug po mėnesio.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai