Žalinimo reikalavimai kelia ūkininkams daug klausimų
2015-04-17

Kaunas. Vakar vykusiame išplėstiniame Lietuvos ūkininkų sąjungos prezidiumo narių posėdyje gilintasi į pasėlių deklaravimo ir tiesioginių išmokų naujoves. Net ir žemdirbių lyderiams yra daug neaiškių momentų, tai ką kalbėti apie eilinius žemdirbius - ko gero dažnas šiemet neapsieis be konsultantų pagalbos.

Žemės ūkio ministerijos Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Išmokų už plotų skyriaus vyriausiasis specialistas Antanas Karbauskas priminė, kad išmokas gali gauti tik aktyvus ūkininkas. Aktyvumas įrodomas, kai metinė tiesioginių išmokų suma sudaro ne mažiau kaip 5 proc. visų ne žemės ūkio veiklos pajamų; kai pagrindinė veikla yra žemės ūkio ar kai pajamos iš žemės ūkio sudaro ne mažiau kaip trečdalį (33 proc.) visų pajamų.

Svarbu tai, kad visi pareiškėjai paraiškoje privalės nurodyti, ar atitinka Aktyvaus žemės ūkio veiklos subjekto sampratą, t. y. įsivertinti savo vykdomos veiklos tinkamumą paramai. Visi pareiškėjai privalo laikytis žemės ūkio veiklos vykdymo kriterijų. Tarkime, pievos turės būti nušienautos arba visiškai nuganytos iki liepos 15 dienos. Be to, visą vegetacijos laikotarpį laukuose neturės būti augmeniją stelbiančių, sustabarėjusių, sėklas subrandinusių arba išbarsčiusių piktžolių.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Dėl naujų reikalavimų greičiausiai neužteks pievų nušienauti vieną kartą. Be to, atkreipkite dėmesį, kad negalimas joks žolės smulkinimas, išskyrus nuganytų plotų priežiūrą", - naujoves akcentavo Antanas Karbauskas, atremdamas ūkininkų nuogąstavimus, kad nauji reikalavimai atriša rankas vadinamiesiems sofos ūkininkams

Dar didesnė naujiena žemdirbiams - žalinimo reikalavimai. Nors apie juos kalbama jau senokai, tačiau žemdirbiams jie kelia daug klausimų. Žalinimo reikalavimai netaikomi mažesniems negu 10 ha ariamos žemės turintiems ūkiams bei tiems, kurių valdos plotą sudaro daugiausia pievos ir pūdymai. Taip pat visi ekologiniai ūkiai jau savaime yra „žali".

Laikantis pasėlių įvairinimo reikalavimų, tarp 10 ir 30 ha ariamos žemės turintys žemdirbiai privalo auginti bent du skirtingus pasėlius, o daugiau kaip 30 ha ariamos žemės turi būti auginami bent 3 skirtingi pasėliai.

Išimtys taikomos tik tais atvejais, kai pievos ar ganyklos sudaro daugiau kaip 75 proc. viso arba ariamos žemės ploto arba kai pareiškėjas vykdo pasėlių rotaciją keisdamasis valdomais plotais su kitais pareiškėjais.

Išplėstiniame LŪS prezidiumo posėdyje dalyvavę ūkininkų lyderiai turėjo daug klausimų ŽŪM ir ŽŪIKVC specialistams

Kaip žinia, nacionaliniu lygmeniu daugiamečių pievų ir ganyklų Lietuvoje negali sumažėti daugiau kaip 5 procentais. Atskaitos taškas - 2012 m. deklaruotos daugiametės plius 2015 m. deklaruotos naujos daugiametės pievos ir ganyklos. Plotas, daugiau kaip penkerius metus deklaruotas kaip pieva, automatiškai virsta daugiamete pieva (ši nuostata sukėlė daug diskusijų tarp žemdirbių - tai bus itin aktualu ir neparanku grūdininkams, jei šie nusipirkę tokią pievą norėtų ją užsėti javais).

Antanas Karbauskas taip pat atkreipė dėmesį, kad ūkiai, turintys daugiau kaip 15 ha ariamos žemės, 5 proc. nuo jos privalo skirti ekologiniu atžvilgiu svarbioms vietovėms (EASV). Nuo šių metų EASV sudaro juodasis arba žaliasis pūdymas ir azotą fiksuojantys augalai. Azotą kaupiančiųjų augalų sąraše įtrauktos pupos, vikiai, žirniai, lęšiai, lubinai, dobilai, esparcetai, barkūnai, liucernos, gargždeniai, ožiarūčiai, seradėlės. Šiame sąraše nėra sojų!

Grįžtant prie pūdymų, svarbu yra tai, kad laikant juodąjį pūdymą, piktžolės negali būti naikinamos cheminėmis priemonėmis - tik mechaniškai. O štai žaliajame pūdyme chemija leidžiama. Jame galima auginti žolinius augalus, kuriuos iki rugsėjo 15 dienos būtina įterpti į dirvą.

Antanas Karbauskas pateikė kelis žalinimo reikalavimų įgyvendinimo pavyzdžius. Tarkime, ūkininkas deklaruoja 15 ha kviečių ir 5 ha avižų (iš viso 20 ha ariamos žemės). Jis atitinka pasėlių įvairinimo reikalavimus (didžiausiam pasėliui skiriama iki 75 proc. žemės), tačiau neatitinka EASV reikalavimų (nedeklaravo nei pūdymo, nei azotą fiksuojančių augalų), todėl žalinimo išmoka mažinama 50 proc., t. y. skiriama už 10 ha ariamos žemės.

Kitas pavyzdys: ūkininkas deklaruoja 120 ha daugiamečių pievų ir 30 ha kviečių (iš viso 150 ha). Jis atitinka ir pasėlių įvairinimo, ir EASV reikalavimus (pievos sudaro daugiau nei 75 proc. deklaruojamo ploto, likę plotai neviršija 30 ha). Taigi, šis žemdirbys gaus 100 proc. žalinimo išmoką už visus 150 ha.

Trečias pavyzdys: ūkininkas deklaruoja 70 ha miežių, 20 ha kviečių ir 10 ha dobilų (iš viso 100 ha). Pasėlių įvairinimo reikalavimus atitinka (didžiausiam pasėliui skiriama iki 75 proc., o dviem didžiausiems - iki 95 proc. ariamos žemės). Taip pat atitinka ir EASV reikalavimus (10 ha dobilų atitinka 7 ha EASV). Šiam ūkininkui žalinimo išmoka taip pat skiriama 100 proc.

Turintys savo ūkiuose ekologinę ir intensyvios gamybos dalis, raginami gerai pasvarstyti, ar iš karto gauti žalinimo išmoką už ekologinę dalį, ar galima pretenduoti su visa valda atitikti žalinimo reikalavimus.

„Manau, teks samdytis konsultantą ir su juo kartu važiuoti deklaruoti pasėlių. Kito kelio nebus", - pripažino LŪS pirmininkas Jonas Talmantas. Kartu jis ragino sėjos metu labai gerai apgalvoti ir tiksliai apskaičiuoti, ką sėti, kad ūkio pasėlių struktūra atitiktų žalinimo reikalavimus

Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) generalinis direktorius Sigitas Puodžiukas siūlė žemdirbiams nusiraminti - viskas bus paaiškinta, jau kitą savaitę pradės veikti žalinimo skaičiuoklė. „Turime suprasti vieni kitus. Balandžio 9 dieną pasirodė paskutinis teisės aktas, o balandžio 13 d. jau prasidėjo pasėlių deklaravimas. Galimybę teikti paraiškas sudarėme, kitą savaitę bus galima matyti ir skaičiuoklę.

„Prabočykit", jei kas nors neišeina", - supratimo iš žemdirbių visuomenės tikisi Sigitas Puodžiukas, pripažindamas, kad žalinimo reikalavimai sudėtingi ne tik žemdirbiams, bet ir juos administruojantiems specialistams

Pajuokaudamas S. Puodžiukas pridūrė, kad ūkininkai iš pavasario žalumos supranta tik vieną žalią spalvą - 100 eurų banknoto: arba jį gaus, arba bus atimta...

Šiemet pasėlių deklaravimui naudojami 2012-2013 m. topografiniai žemėlapiai. 2014 m. palydoviniai vaizdai dengia tik maždaug 30 proc. šalies teritorijos. Naujesnės topografinės medžiagos kol kas nėra. 2015 m. pavasarį laukai bus fotografuojami ir rugpjūčio mėnesį planuojama turėti naujausią informaciją.

„Šiemet yra daug naujų priemonių, naujų veikų, todėl ir informacinėje sistemoje daug sluoksnių, kurie dalyvauja sutikrinimuose. Dėl to sistema gali šiek tiek lėčiau veikti ir pareikalauti jūsų kantrybės", - perspėjo ŽŪIKVC Geografinių informacinių sistemų skyriaus vadovė Raminta Vitkauskienė

Ūkininkai domėjosi, ar išlieka tvarka apie purškimus informuoti bitininkus. Atsakymas - taip. Atsidarius sistemą, matyti visi registruoti bitynai. Ruošiantis purkšti pasėlius 2,5 km spinduliu aplink juos, būtina apie tai prieš dvi dienas įspėti bitininkus.

LŪS prezidiumas nutarė solidarizuotis su Lietuvos žemės ūkio bendrovių asociaciją ir pritarti siūlymui augalininkystės ūkiams akcizais neapmokestinamų gazolių normą nuo šių metų liepos 1 dienos mažinti nuo 120 iki 115 l/ha. „Bet tikimės, kad ir LŽŪBA mums padės, kai mums to reikės", - su šypsena pridūrė LŪS Ignalinos skyriaus pirmininkė Marijona Lukaševičienė. Ūkininkai dar primygtinai siūlo nebedažyti beakcizio kuro - tai išspręstų daugybę problemų.

LŪS pirmininkas Jonas Talmantas neslėpė nuoskaudos, kad pastaruoju metu jam susidaro įspūdis, jog LŪS balso valdžioje negirdima ir nepaisoma. Todėl jis ragino LŪS rajoninių skyrių pirmininkus aktyviau bendrauti su vienmandatėse apygardose išrinktais Seimo nariais ir jiems išsakyti savo problemas, taip tikintis racionalių sprendimų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai