Vokietijos ūkininkai ragino lietuvius kooperuotis
2013-09-20

Lazdijai. Rajone viešėję vokiečių ūkininkai Ernstas  ir Feliksas Baumeriai negailėjo pagyrų aubrakų veislės galvijams, kuriuos, anot jų, tiktų auginti būtent šio krašto nederlingose žemėse. ,,Šie galvijai ėda viską, netgi dilgėles ir  kiečius. Ten, kur ant 1 ha užauga  vienas šarolė veislės galvijas, aubrakai užauga net du. Taip pat aubrakai neteršia aplinkos. Jie iš visų galvijų pagamina mažiausiai anglies dioksido", - sakė E. Baumeris.

Ernstas ir Feliksas Baumeriai - patyrę ūkininkai, besiverčiantys mėsine gyvulininkyste. Prieš 22-ejus metus Baumeriai pradėjo auginti hailandų veislės galvijus, tačiau dėl kempinligės jie savo grynaveislių galvijų negalėjo realizuoti, patyrė didelių nuostolių.

Siekdami išvengti ūkio nuosmukio, buvo nuvykę pasisemti patirties pas Škotijos ūkininkus, kurie augina ne grynaveislius galvijus, o mišrūnus. Pasinaudoję škotų patirtimi Baumeriai  irgi pradėjo veisti mišrūnus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kryžminant, pasak E. Baumerio, gyvulys paveldi geriausias savo pirmtakų genetines savybes. Mišrūnai greičiau auga, atsparesni ligoms, karvės lengviau veršiuojasi, duoda daugiau pieno, kokybiškesnė mėsa. Galvijai ganosi ganyklose. Šeriami tik žoliniais pašarais - šienu, šienainiu, silosu.

Ūkininkas Saulius Šimaitis (dešinėje) Ernstą Baumerį klausinėjo apie beragius aubrakus

Pristatydamas savo sukurtą veislininkystės koncepciją,  Ernstas Baueris  nuolat kartojo, kad bet kuriame verslo plane  svarbiausia yra idėja, o ne skaičiai, kuriuos visuomet galima koreguoti.  Kitas žingsnis - kooperacija. E. Baumeris  ragino Lietuvos  ūkininkus dirbti bendrai, nes „vienas lauke - ne karys."  Jis siūlė pirmiausia įsteigti ūkininkų fondą. Jo misija būtų organizuoti kooperaciją. Tuomet ūkininkams nereikėtų sukti galvų dėl realizacijos.

Vokiečių ūkininkai stebėjosi žemomis Lietuvoje  mėsinių galvijų supirkimo kainomis ir ragino nenusileisti perdirbėjams - galvijų  kol kas neparduoti. 

LŪS Lazdijų rajono skyriaus vadovas S. Arbačiauskas pripažino, kad  kovoje su piktnaudžiaujančiais perdirbėjais geriausia priemonė būtų  kooperacija, apie kurią seniai kalbama. Deja, kol kas  pritariančių šiai minčiai dar nedaug.  

Lazdijų rajono meras A. Margelis iškėlė idėją parengti projektą ir gauti lėšų galvijų girdyklų ir aptvarų įsigijimui iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų. „Projekto partneriai bus ūkininkai. Tokio pobūdžio projektas, tikiu, bus pirmas Lietuvoje", - tikino rajono meras ir prašė jo žodžiais neabejoti.

A. Margelis priminė, kad prieš kelerius metus rajono  kaimo turizmo sodybų savininkams jis siūlęs dalyvauti projekte ir nemokamai įsirengti sodybose nuotekų valymo įrengimus. Deja, daugelis tai vadino utopine idėja. Iš 50 sodybų savininkų ja patikėjo 16. Šiandien ši idėja virsta  realybe - projektas „Ekoturizmo vystymas Lietuvos - Lenkijos pasienio regione" jau baigiamas įgyvendinti  ir  16-oje Lazdijų rajono savivaldybės kaimo turizmo sodybų bus pastatyti nuotekų valymo įrenginiai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai