Visi purškimai fungicidais javuose jau baigti!
2013-07-18

Akademija. (Kėdainių r.) Artėja javapjūtė, o žemdirbiai dar bando įvairiais būdais pataisyti grūdų kokybę ir užkirsti kelią galimam ligų plitimui sandėliuojamuose grūduose. Mokslininkai apstulbsta sulaukę skambučių, kai ūkininkai pageidauja pasikonsultuoti, kokiu produktu dabar geriau nupurkšti nuo varpų fuzariozės. Atsakymas vienas - per vėlu.

Kaip pastebi Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja Roma Semaškienė, šiemet vasarinių javų pasėliuose gana gausu varpų fuzariozės pažeistų varpų. „Žemdirbiai, pastebėję ligos požymius, kartais priima klaidingą sprendimą panaudoti fungicidus nuo varpų fuzariozės, nors javai jau pasiekę pieninę brandą. Toks purškimas yra visiškai betikslis, nes purškimas nuo varpų fuzariozės veiksmingas tik javų žydėjimo metu", - įspėja R. Semaškienė.

Purškiant šiuo metu vasarojų nuo varpų fuzariozės ne tik nesustabdoma liga, bet ir nusižengiama Geros augalų apsaugos praktikos ir Integruotosios kenksmingųjų organizmų kontrolės principams, produktų naudojimo rekomendacijoms.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Purškimas tokiu laiku yra ne tik tuščias pinigų išleidimas, bet ir neigiamas poveikis aplinkai, žmonių sveikatai", - perspėja mokslininkė Roma Semaškienė

Mokslininkė atvirai sako, kad ją ypač stulbina klausimas dėl žieminių kviečių purškimo fungicidais nuo varpų fuzariozės šiuo metu, kada jau po savaitės kitos planuojamas kūlimas. Griežtas atsakymas - NE. „Jokių rekomendacijų tokiu laiku purkšti nuo varpų fuzariozės nėra. Niekuo nepagrįsta prielaida, kad grūdai bus sveikesni sandėliuojant. Visiškai nesilaikoma karencijos terminų, nes laikotarpis tarp paskutinio purškimo daugeliu triazolų, kurie pasižymi veiksmingumu nuo varpų fuzariozės, iki derlius nuėmimo yra 30-35 dienos", - primena mokslininkė.

Nuo birželio paskutinio dešimtadienio žiemkenčiuose bei liepos pradžios vasarojuje reikia pamiršti visus purškimus fungicidais javuose, džiaugtis vasaros šiluma ir laukti palankių orų derliaus nuėmimui. Derlių nuėmus labai svarbu drėgnus grūdus iš karto išdžiovinti ir sandėliuoti juos tik optimalios drėgmės.

Niekuo nepateisinamas ir vis dar kartais girdimas ūkininkų noras naudoti glifosatus prieš derliaus nuėmimą javų defoliacijai. Šiuo metu Lietuvoje registruota daugybė glifosato veikliąją medžiagą turinčių herbicidų ir visi jie rekomenduojami tik piktžolių kontrolei. Etiketėse rekomenduojama purkšti 10-14 dienų prieš pjūtį, kai grūdų drėgmė varpose yra mažesnė negu 30 procentų.

Bet kokie bereikalingi purškimai yra ne tik tuščias išlaidavimas, bet ir neatsakingas požiūris į mūsų pačių bei mūsų artimųjų sveikatą ir mus supančią aplinką.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai