Verslo plėtros kelyje - trys atšakos
2014-01-14

Kaišiadorys. Ketvirtus metus Kaišiadorių rajone veikianti veislinės mėsinės galvijininkystės bendrovė, iki šiol daugiausia prekiavusi veisliniais gyvuliais, dabar aktyviai pradeda prekiauti jautiena. Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijai priklausanti įmonė šiemet žada siekti ekologinio ūkio statuso.

Bendrovė „Agrolinija" skaičiuoja ketvirtus veiklos metus. 2010 m. įkurtos įmonės pagrindinė veikla - veislinė mėsinė galvijininkystė. Kryžmindami angusų ir simentalių veislės galvijus, bendrovės specialistai tikisi dvigubo efekto - itin sparčiai augančio prieauglio ir aukščiausios kokybės jautienos.

Veiklos pradžioje bendrovė importavo 63 grynaveisles angusų veislės telyčias ir tris bulius iš Vokietijos, Saksonijos - Anhalto žemės galvijų augintojų asociacijos. 2011 metais ūkis papildomai įsivežė 15 angusų ir 50 grynaveislių simentalių telyčių bei įsigijo du bulius iš Antano Bezaro ūkio. Dabar ūkyje jau yra 400 galvijų (su prieaugliu), o valdomos žemės plotas siekia 1 500 ha. Ūkyje dirba 10 žmonių.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Galvijai auginami ekstensyviai - vasarą ganomi natūraliose ganyklose, žiemą, tvartiniu laikotarpiu, šeriami šienainiu.

Kodėl pasirinkti būtent šių veislių galvijai? Bendrovės vadovas Ronaldas Bilskis paaiškina, kad angusų veislės galvijų mėsa visame pasaulyje yra vertinama kaip geriausios kokybės jautiena. Simentalių veislės galvijai yra palyginti neseniai išskirti į mėsinę liniją. Šios veislės karvės žindenės turi daug pieno ir jų veršeliai palyginti greitai auga.

Bendrovės „Agrolinija" vadovas Ronaldas Bilskis didžiuojasi sparčiai gausėjančia veislinių galvijų banda

Šaltis gyvuliams nebaisus

Nuo lapkričio galvijai sugenami į šalto laikymo tipo tvartus. Beje, tvartuose visi buliai laikomi viename garde, tame pačiame tvarte kartu su prieaugliu, o karvės žiemoja atskiruose tvartuose. Į vieną gardą suleisti buliai labai greitai išsiaiškina hierarchiją ir paskui ramiai bei draugiškai laukia pavasario.

„Šį rudenį vos suginėme bulius į vieną gardą, kilo kova, kuri tęsėsi lygiai tris sekundes - limuzinas susirėmė su angusu, pirmajam tuoj pat lūžo ragas, teko pašalinti ir likusį. Iki tol limuziną visi vadino žvaigžde, jis rodė didelį agresyvumą, netgi žmonėms. O po to susirėmimo bulius staigiai smuktelėjo hierarchijos laiptuose - dabar jis toks gerutis, kad gali net paglostyti", - šypsosi R. Bilskis.

Bendrovė, priklausanti Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijai, ateinančiais metais tikriausiai sieks ekologinio ūkio statuso. Tad jau dabar naudoja tik tokius pašarus, kurie leidžiami ekologinės gamybos ūkiuose. Galvijai vasarą ganosi ganyklose, o žiemos laikotarpiu šeriami tik šienainiu, kuris paruošiamas pačiame ūkyje, ir dar jiems duodama laižalų (druskos). Jokių koncentruotų pašarų.

Šiaudai kraikui daugiausia gaunami barteriniais mainais - kaimynystėje ūkininkaujantiems žemdirbiams duodama mėšlo (arba iš jo padarytų trąšų granulių), o kaip atlygis iš jų paimami šiaudai. Per tvartinį periodą mėšlas valomas du kartus - sausio pabaigoje ir išginus karves į ganyklas.

Granulės iš mėšlo - netradicinis sprendimas

Kaip ir visuose daug galvijų laikančiuose ūkiuose kyla problema: ką daryti su mėšlu. „Agrolinija" nusprendė iš kraikinio galvijų mėšlo ir pašarų likučių gaminti vertingas organines trąšas - granuliuotą ir maltą galvijų mėšlą. Tai puiki trąša naudojant įprastą tręšimo techniką. Granulės gali būti gaminamos skirtingo skersmens - 4 ir 6 mm, mažesnės tinka tręšiant mechanizuotai, o didesnės labiau rekomenduojamos sodininkams ir daržininkams mėgėjams. „Pagal naudingumą kibiras tokių granulių atstoja 10 kibirų mėšlo", - paprastai skaičiuoja R. Bilskis.

MŪ inf.

PLAČIAU APIE TAI SKAITYKITE 2014 M. SAUSIO MĖN. ŽURNALE „MANO ŪKIS“


Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai