Ūkininkų prašymas stabdyti deklaravimo naujovių taikymą išgirstas
2013-05-13

Kaunas/Vilnius. Ūkininkus išgąsdinusios pasėlių deklaravimo naujovės bus taikomos ne iškart. Susitarimas pasiektas po Lietuvos ūkininkų sąjungos ir ją remiančių institucijų kreipimosi į Žemės ūkio ministeriją su prašymu šiemet nereikalauti žemės naudojimo sutarčių, o naujas pasėlių deklaravimo taisykles taikyti nuo kitų metų. Ūkininkams, kuriems ši problema aktuali, iki gruodžio mėnesio pratęstas laikas susitarti su asmeninio ūkio žemės naudotojais, kad jie atsisakytų nenaudojamos žemės arba pasirašytų rekomenduojamas jungtinės veiklos sutartis.

Į ūkininkų prašymą atsižvelgs

Ketvirtadienį įvyko Lietuvos ūkininkų sąjungos (LŪS) susitikimas su žemės ūkio ministru šiam klausimui aptarti. „Ministras patikino, kad į mūsų prašymą bus atsižvelgta ir leista deklaruoti taip, kaip ir anksčiau, tačiau iki gruodžio 1 d. ūkininkai, kuriems aktualus šis klausimas, privalės susitvarkyti žemės naudojimo dokumentus. Iš žmonių, kurie patys nenaudos žemės asmeninio ūkio poreikiams ir nenorės sudaryti jungtinės veiklos sutarčių, žemė bus paimama ir išnuomojama tiems, kurie iš tiesų ją dirba. Taigi, tikimės, kad ūkininkams nieko baisaus nenutiks, ta žeme, kurią dirba, jie naudosis ir toliau", - sako LŪS pirmininkas Jonas Talmantas.

Dojus agro 19 09 10

LŪS pirmininkas Jonas Talmantas džiaugiasi, kad Žemės ūkio ministerija atsižvbelgė į žemdirbių prašymą ir leido deklaruoti nepateikiant jungtinės veiklos sutarčių

Šiemet pakeistos pasėlių deklaravimo taisyklės, nurodančios deklaruojant pasėlius valstybinėje žemėje pateikti tos žemės naudojimo ar valdymo teisės patvirtinimo dokumentą, tarp žemdirbių buvo sukėlusios tam tikrą nerimą. Iki pasėlių deklaravimo pabaigos pasirašyti sutarčių ūkininkai būtų nesuspėję ne tik dėl laiko trūkumo, bet ir dėl asmeninio ūkio (2-3 ha) valdytojų nenoro įteisinti nuomą dėl gaunamos socialinės paramos, nes pasirašę sutartis paramą prarastų.

Šis klausimas buvo svarstytas balandžio pabaigoje vykusiame LŪS posėdyje, o po posėdžio buvo išsiųstas raštas į atsakingas institucijas. Nors oficialaus atsakymo dar gauta, J. Talmantas tvirtina, ūkininkai gali ramiai dirbti pavasario darbus ir pasėlius deklaruoti be sumaištį įnešusių žemės naudojimo sutarčių.

Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM) Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis informavo, kad ministerija atsižvelgė į žemdirbių prašymą ir leido deklaruoti nepateikiant jungtinės veiklos sutarčių. „Atsižvelgiant į tai, kad šiuo metu intensyviai vyksta pavasario darbai, žemdirbiai užsiėmę, minėtų sutarčių nebus reikalaujama. Tačiau ūkininkai, kurie nuomojasi asmeninio ūkio žemę, minėtas sutartis su jos savininkais privalės sudaryti iki šių metų gruodžio 1 dienos", - sakė R. Krasuckis.

Nedirbantys žemės ją praras

Aušra Pociūtė, Nacionalinė žemės tarnybos (NŽT) prie Žemės ūkio ministerijos specialistė sako, kad kasmet iki gegužės 31 d. NŽT teritoriniai skyriai kartu su žemės reformos žemėtvarkos projektus rengiančiais asmenimis nustato, kurie fiziniai asmenys nenaudoja jiems suteiktos žemės asmeninio ūkio poreikiams ir sudaro tokių fizinių asmenų sąrašą. „Pažymėtina, kad šiems asmenims vykdomas asmeninio ūkio žemės sklypų naudojimosi teisės nutraukimas", - sako Aušra Pociūtė.

Teisės aktais nustatyta, kad fiziniams asmenims, kurie patys nenaudoja jiems suteiktos žemės asmeninio ūkio poreikiams, žemė negali būti parduodama ar išnuomojama. Taigi pagal galiojančius teisės aktus valstybinės žemės ūkio paskirties žemės sklypo, kuriame nėra statinių, subnuomuoti negalima, o asmeninio ūkio žemę turi naudoti patys piliečiai, kuriems ši žemė skirta.

Jeigu yra nustatomi faktai, kad asmeninio ūkio naudotojas, vadinamasis „trihektarininkas", nesilaiko sutartyje nurodytų sąlygų, NŽT, kaip valstybinės žemės nuomotoja, turi imtis priemonių dėl asmeninio ūkio naudojimo nutraukimo.

Praėjusiais metais tarnyba nustatė 3 443 asmenis, nenaudojančius jiems suteiktų asmeninio ūkio žemės sklypų daugiau negu 6 tūkst. ha plote.

Dauguma NŽT skyrių informacijos, kiek ir kokiame rajone identifikuota asmeninio ūkio žemės valdytojų, geranoriškai ar nuomos pagrindais perdavusių žemę naudoti kitam asmeniui, dar neturi, nes tikrinimai vyksta iki gegužės pabaigos. „Oficialiai nenustatėme, kiek asmeninio ūkio naudotojų nesinaudoja skirta žeme. Nustatinėjome tik nedirbamus laukus, o dabar kaip tik bandysime pradėti nustatinėti tuos asmenis, kurie nesinaudoja, o perduoda naudoti asmeninio ūkio žemę kitiems asmenims", - sako NŽT Vilkaviškio žemėtvarkos skyriaus vedėja Vilija Belozarienė.

Tuo tarpu NŽT Marijampolės, Kazlų Rūdos Ir Kalvarijos skyrius jau yra nustatęs 45 atvejus, kai neįteisėtais asmeninio ūkio sklypais naudojasi kiti asmenys. „Visose trijose savivaldybėse yra apie 500 naudotojų, neįteisinusių naudojimosi teisę asmeniniam ūkiui skirtai žemei. Mes nuolat juos raginame, nes įteisinimas galimas tik pačiam naudotojui aktyviai dalyvaujant procedūroje. Labai laukiam jų aktyvumo", - teigia skyriaus vedėja Irena Kneizevičienė.

Vieni žemės atsisako, kiti nori įsigyti

Pasak A. Pociūtės, asmenys turi galimybę atsisakyti jiems suteiktos asmeniniam ūkiui skirtos žemės. Ją naudoti atsisakoma dėl įvairių priežasčių: žemės plotai yra nedideli ar nepatogioje vietoje, siauri ir ilgi, nepalankūs žemdirbystei. Naudotis žeme atsisakoma ir dėl ekonominių priežasčių, kai nenorima mokėti žemės nuomos mokesčio ar prarasti socialinių lengvatų, nepajėgiama dirbti žemės, išvykstama.

Bendros statistikos, kiek asmenų atsisako naudoti asmeninio ūkio žemę, nėra, bet atskiri skaičiai, kuriuos pateikia NŽT skyriai, rodo, kad tokių asmenų šiais metais yra nemažai: Marijampolės, Kazlų Rūdos ir Kalvarijos skyriuje - 62, Klaipėdos - 16, Vilkaviškio - 12, Raseinių - 5, Vilniaus ir Panevėžio skyriuose - po 15.

Vieni atsisako valstybinės žemės, kiti pageidauja ją pirkti, bet kol sustabdytas valstybinės žemės pardavimas, piliečių prašymai netenkinami. „Prašymai pirkti valstybinę žemės ūkio paskirties žemę nuo 2011 m. rugpjūčio 24 d., nepriimami. Kai prašymų priėmimas bus atnaujintas, asmeninio ūkio naudotojai galės teikti prašymus įsigyti jų naudojamą asmeninio ūkio žemę be aukciono, t.y. šiems asmenims įstatymas užtikrina pirmumo teisę įsigyjant jų naudojamą žemę," - informuoja NŽT.

Žemės naudojimo kontrolė - sveikintina

LŪS nariai pripažįsta, jog situacija su žemės nuosavybe rajonuose yra labai skirtinga, problemų yra ir jas reikia spręsti. Valstybės siekis sutikrinti žemės plotelius, kurie yra nedirbami ir juos priskirti į laisvos žemės fondą, sveikintinas. Tačiau reikia pripažinti, jog dėl to kalti yra ne tik patys žmonės, kurie tos žemės neįteisino, bet ir kai kuriuose rajonuose anksčiau dirbę NŽT specialistai, pridarę klaidų ar net dingę su nepriduotomis bylomis.

Žemės reforma Lietuvoje vyksta daugiau negu 20 metų ir niekaip nepabaigiama, o ūkininkai dokumentus su asmeninio ūkio žemės naudotojais susitvarkyti per kelis mėnesius būtų nepajėgę. Iki šiol nėra duomenų, kad būtų pasirašyta nors viena jungtinės veiklos sutartis.

Žemės ūkio rūmai taip pat palaikė Lietuvos ūkininkų sąjungos prašymą dėl deklaravimo taisyklių nuostatos įgyvendinimo. Pasak ŽŪR pirmininko Andriejaus Stančiko, ši problema egzistavo jau seniai, tačiau šiuo metu pasikeitus deklaravimo taisyklėms tapo ypač aktuali.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai