Ūkininkaujančių ekologiškai laukia liesi Arklio metai
2014-01-06

Vilnius. Šiemet šalyje ekologiniai plotai nepadidės nė vienu kvadratiniu metru. Valdžia, turėdama 2007-2013 m. pamoką ir nenorėdama prisiimti įsipareigojimų, ekologiškai ūkininkaujantiems penkerius metus leido prasitęsti veiklą visame dirbamame plote dar vieniems metams ir paliko šio periodo įsipareigojimus bei 2013-ųjų dydžio išmokas, o naujų plotų ekologiniam ūkininkavimui nebetvirtins.

Taip pat nuspręsta remti diferencijuojant paramos dydį priklausomai nuo ekologinės krypties ir ekologinės gamybos pobūdžio. Prioritetas bus teikiamas mišriems, sėklininkystės ir daržininkystės ūkiams. Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos (LEŪA) pirmininkas Saulius Daniulis (nuotr.), mano, kad dėl to šalyje pasikeis ekologinio ūkininkavimo struktūra. Be to, gali sumažėti ir ekologiškai ūkininkaujančių žemdirbių skaičius.

„Pagal turimą pareiškėjų skaičių 2013 m. vien ūkininkaujantiems ekologiškai reikia 118 mln. Lt. Šiais metais dar žadama perskirstyti lėšas iš 2007-2013 m. finansinio periodo likučių, o jei pritruks, imti iš naujojo. 2014-2020 m. šiuo metu Žemės ūkio ministerija siūlo 500 mln. Lt. Ir šią sumą reikės išdalinti šešeriems metams. Net jei šalyje nedidės ekologinių plotų, užprogramuotas 100 mln. Lt deficitas", - sako LEŪA pirmininkas.

Dojus agro 19 09 10

S. Daniulio nuomone, sektorius kuriam laikui taps uždaru, o gal ir pradės nykti. „Ūkininkai įsipareigojimus prisiima penkeriems metams, o netrukus gali paaiškėti, kad išmokos vietoj dabartinių 700 bus 100 Lt už ha", - prognozuoja pašnekovas.

LEŪA pirmininkas tikina, kad ekologiškai ūkininkaujantys jaučia valdžios dėmesį, tačiau pasigenda finansinio palaikymo.

„Buvo žadama, kad ekologiškai žemdirbystei bus skiriamas prioritetas, bus perskaičiuotos lėšos. Tačiau tai ir lieka kalbomis, o veiksmai visai kitokie. Jei teigiama, kad išmokos išskirtinei kokybei tik 30 proc. sumažinus chemijos ir trąšų, paskaičiuotos teisingai, ir praktiškai nesiskiria nuo ekologinių, tai ir produkciją gaminant visiškai be trąšų privalu peržiūrėti ir perskaičiuoti išmokas, jei iš tikrųjų kam nors ta ekologija rūpi", - neslepia nusivylimo S. Daniulis.

Ekologiškai ūkininkaujančius nuliūdino dar vienas pasikeitimas. Pritarus Europos Komisijos pasiūlymui, dalyvaujantiems ekologiniame judėjime ir už tai gaunantiems paramą, žalinimo išmokai bus taikomas minus 0,2 koeficientas. Taigi, bus mokamos mažesnės tiesioginės išmokos. „EK mano, kad ekologinės ir žalinimo išmokos yra iš to paties krepšelio, ir teigia, kad pastarosios didinamos 30 proc. Realiai išmokos lieka tos pačios, tik dar užneriamas apynasris, nes pridedama įpareigojimų už kurių nevykdymą gresia išmokų sumažinimas beveik trečdaliu", - sako LEŪA pirmininkas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai