Ūkininkams reikėtų planuoti finansus bent 2-3 metus į priekį
2013-10-01

Vilnius. Per artimiausius metus Lietuvoje ūkį planuoja plėsti apie 41 proc. šalies ūkininkų. Maždaug ketvirtis jų ketina įsigyti dirbamos žemės, penktadalis - technikos. Daugumos apklaustų ūkininkų teigimu, jų veiklos plėtrą stabdo lėšų trūkumas, teigia „Swedbank" analitikai, remdamiesi bendrovės „Spinter tyrimai" apklausa, kurioje dalyvavo apie 200 ūkininkų.

„Swedbank" Smulkaus verslo klientų departamento vadovės Jurgitos Blazgienės (nuotr.) teigimu, lėšų trūkumo problemą ūkininkai galėtų iš dalies spręsti išmokę efektyviau valdyti finansus.

„Pernai ūkininkai skaičiavo rekordinio dydžio grūdų derliaus pajamas, kurias galėjo sėkmingai investuoti į tolesnę plėtrą. Tik dalis žemdirbių taip pasielgė, o dauguma vis dar neišnaudoja savo investavimo galimybių", - pažymi J. Blazgienė.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Apklausa parodė, kad ūkių plėtrą daugiausia planuoja tie ūkininkai, kurių ir iki šiol plėtėsi, t. y. pirko dirbamos žemės, technikos, investavo į statinius. Gera tendencija tai, kad plėtrą planuoja 12 proc. ūkininkių, kurie iki šiol į ūkius neinvestavo.

Finansų planavimas sustiprintų ūkius

Pasak J. Blazgienės, investuojančių į ūkių plėtrą žemdirbių atsirastų tikrai daugiau, jei jie turėtų užtektinai finansinės veiklos planavimo žinių. „Plėtrą paskatintų ne tik geresni veiklos rezultatai, bet ir efektyvesnis finansų valdymas. Kas ketvirtas šalies ūkininkas apie finansų valdymą norėtų žinoti daugiau. Įdomu tai, kad naujų finansinių žinių dažniau nori didieji šalies ūkininkai. Bendrai tokių žinių trūkumą mini 8 proc. visų žemės ūkio veikla užsiimančių šalies gyventojų. Tačiau tai dar nereiškia, kad likusiai daliai minėtų žinių iš tiesų pakanka", - teigia J. Blazgienė.

Apklausoje dalyvavo smulkieji (iki 10 ha), vidutiniai (10-50 ha) ir stambieji (daugiau kaip 50 ha) ūkiai. Apie 24 proc. apklaustų ūkininkų teigė, kad norėtų žinoti daugiau apie įvairius šiuolaikinius finansų valdymo sprendimus. Daugiau apie tai norėtų žinoti 1 iš 5 smulkių ūkininkų bei 1 iš 4 stambių ūkininkų.

„Swedbank" pristatytas lietuviško ūkio finansų planavimas atrodo taip: savo finansus metus į priekį planuoja 49 proc. ūkininkų, pusmetį - 11 proc., 2-3 metus į priekį - 11 proc. Ilgesniam laikotarpiui savo ūkio finansų srautus planuoja stambieji ūkiai.

Daugiau kaip pusė smulkiųjų ūkininkų planuoja savo veiklą 1 metus į priekį, o 2-5 metus į priekį - vos 7 procentai. Tuo tarpu kas trečias didesnio kaip 50 ha ūkio savininkas planuoja veiklą 2-5 metus į priekį. Tai iš dalies gali nulemti didesnis jų tikrumas dėl ateities.

Pasak J. Blazgienės, norint suplanuoti savo finansines galimybes ir efektyviai pasinaudoti turimomis lėšomis, tinkamiausia būtų sekti Švedijos pavyzdžiu ir ūkio finansų srautus planuoti 2-3 metus į priekį. „Tada galima būtų pasinaudoti ne tik savo nuosavais pinigais, bet ir gauti didžiausią grąža iš investicijų, kurias teikia papildomi finansavimo šaltiniai. Šiuo metu, deja, 2-3 metus į priekį planuoja tik kas dešimtas šalies ūkininkas, dažniausiai turintis didesnį kaip 50 ha ūkį", - sako „Swedbank" atstovė.

Svarbiausi pirkiniai - žemės ir technika

Artėjant naujai ES finansinei perspektyvai, žemdirbiai aktyviau planuoja savo investicines galimybes, tačiau, pasak J. Blazgienės, didžioji dalis laikosi konservatyvaus požiūrio, kad investuoti verta tik nuosavas lėšas. Apklausa rodo, kad 81 proc. ūkininkų ketina vykdyti plėtrą savo lėšomis. Pusė ruošiasi pasinaudoti skolintais pinigais (iš bankų, kredito unijų), o dar 21 proc. ketina pasinaudoti ES paramos pinigais.

Tyrimo duomenimis, didžioji dalis plėtrą planuojančių ūkininkų kitąmet norėtų įsigyti dirbamos žemės (25 proc. ūkininkų) bei reikalingų technikos įrengimų (19 proc.). Apie 14 procentų apklaustųjų kitąmet norėtų statyti naujus namus ar renovuoti senus ūkio pastatus, o kas dešimtas (11 proc.) - išsinuomoti dirbamos žemės. Apie 9 proc. planuoja pirkti galvijų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai