Trumpiausio kelio gausaus derliaus link beieškant
2015-06-18

Šakių r.Vakar ir šiandien Šakių rajono ūkininko Antanio Blockio valdose šurmuliuoja žemdirbiai iš skirtingų šalies regionų - čia vyksta tradicinis bendrovės„Kauno grūdai" renginys „Grūdo kelias 2015". Kasmet renginyje dalyvauja beveik 1000 ūkininkų iš visos Lietuvos.

Žemdirbiai kartu su agronomais-konsultantais, mokslininkais, augalų apsaugos priemones gaminančių kompanijų atstovais sprendžia amžinai aktualų klausimą: kaip su mažiausiomis išlaidomis gauti didžiausias pajamas iš derliaus.

Ūkininko Antano Blockio ūkis - puikus gerai tvarkomo ūkio pavyzdys. Agronomo specialybę turintis A. Blockis ūkininkauti pradėjo 1992 m. - startavo nuo 30 ha žemės ploto. 2000 m. ūkio valda padidėjo iki 700 ha, o šiandien bendras viso ūkio plotas - 1500 ha. 50 proc.žemės nuosava, kita dalis - nuomojama. 770 ha skirta žieminiams kviečiams, 340 ha vasariniams kviečiams, 340 ha užima cukriniai runkeliai, 30 ha rapsai ir apie 40 ha ankštiniai augalai. Antanas ūkininkauja kartu su sūnumi Pauliumi - jam priklauso 300 ha viso ūkio.

„Jau senokai bendradarbiauju su įmone „Kauno grūdai", nes ten dirba aukšto lygio vadybininkai", - savo pasirinkimą paaiškina ūkininkas A. Blockis

Antano Blockio ūkis - vienas stambiausių sėklininkystės ūkių Šakių rajone. Vasarinių ir žieminių kviečių sėklą jis daugina nuo 2004 m. Dabar daugina žieminius kviečius Aron, SW Magnifik, Skagen, Famulus, Malibu, Fidelius. Iš vasarinių kviečių ūkininkas išskyrė KWS Chamsin. Pasak jo, tai labai gera veislė: atspari išgulimui ir ligoms, o grūdų kokybiniai parametrai itin aukšti.

Ūkyje dirba 10 darbuotojų. Technikos parkas - įspūdingas. Keli galingi traktoriai Fendt, sunkiausiems darbams skirtas vikšrinis Challenger, skutikliai Horsch ir Vӓderstad, net 4 kombainai Claas, iš kurių du 2012 m. gamybos Claas Lexion 9 m pločio kederiais. Per vieną javapjūtės dieną nukuliama 120-140 ha kviečių (900-1 000 t grūdų).

„Žieminius kviečius stengiuosi sudoroti per 7-10 dienų, vasarinius - per 5-7 dienas", - strategiją paaiškina ūkininkas. Jis pripažįsta, kad tokio dydžio ūkiui laisvai užtektų ir trijų kombainų, tačiau ketvirtasis padeda optimaliai išnaudoti palankiausias javapjūtei dienas. Ūkio grūdų talpyklose telpa 8000 t grūdų. Dalį derliaus (20-30 proc.) ūkininkas parduoda rudenį, o likusius paprastai pavasariop. Dirba ne su vienu, bet su keliais stambiais grūdų supirkėjais.
Sausros žalos dar nematyti

Šie metai, bent jau kol kas, žada gausų derlių. Šakių apylinkėse, palyginti su kitais šalies regionais, iškrito pakankamai lietaus ir tik pastarosiomis dienomis pradėjo jaustis drėgmės stygius. Tačiau kol kas vizualiai matomų padarinių pasėkliams sausra nepadarė.

„Kauno grūdų" Augalininkystės verslo vadovas Raimundas Surdokas pastebėjo, kad šiemet mūsų šalyje pasėta 120 tūkt. ha daugiau negu įprasta kviečių. Įvertinant dar ir tai, kad derlingumas gali būti didesnis negu įprastai, galima prognozuoti 1-1,5 mln. tonų didenį už vidutinį bendrą kviečių derlių. O štai rapsų plotai sumažėjo 50 tūkst. ha (panašios tendencijos stebimos ir visoje Europoje).

„Kiek bespėliotum grūdų kainas, sunku pataikyti. Bet gal geriau turėti žvirblį rankoje, nei briedį girioje?" - ūkininkus susimąstyti kvietė R. Surdokas. Jo manymu, 174-180 eur/t kviečių kaina yra gera, o geriausias būdas parduoti derlių - po truputį, padalinant bendrą kiekį dalimis.

„Šie metai gali tapti išbandymu dėl logistikos. Didžiausia grėsmę keltų tai, jei susidarytų techninis kamštis, kuris užkimštų rinką", - galimas grėsmes įžvelgė „Kauno grūdų" Augalininkystės verslo vadovas Raimundas Surdokas

Akivaizdžiai išaugo pupų plotai - skaičiuojama, kad jų šiemet mūsų šalyje turėtų būti pasėta 80 tūkst. ha. „Suprantama, tokie kiekiai pupų mūsų šalies rinkai yra per dideli, o jų užsienio rinkos - ne Europoje. Klausimas: ar mums pavyks užkariauti Azijos rinkas?", - svarstė R. Surdokas pridurdamas, kad įmonė pupas supirks Alytuje ir jau dabar ūkininkai iš įvairių rajonų planuoja, kaip reikės ten nugabenti ten pupų derlių.

„Kauno grūdai" teikia grūdų saugojimo, džiovinimo, supirkimo paslaugas 32 vietose visoje Lietuvoje, įmonės turimų sandėlių talpa siekia 170 tūkst. tonų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai