Šviežių agurkų sezonas tęsis ištisus metus
2016-03-23

Elektrėnai. Šviežių agurkų sezonas mūsų šalyje paprastai sutampa su pavasario pradžia, tačiau jau greitai situacija gali pasikeisti - įmonė „Kietaviškių gausa" šiuo metu vykdo rekonstrukciją, kurią baigusi, galės pasiūlyti šviežių lietuviškų daržovių ištisus metus. Tai yra vienas iš pirmųjų tokių šiltnamių modernizacijos projektų Baltijos šalyse.

„Kietaviškių gausa" yra įsikūrusi netoli Elektrėnų esančiame Kareivonių kaime. Pirmieji šiltnamiai čia pastatyti 1987 metais. Įmonėje šiuo metru dirba beveik 200 darbuotojų. Baigusi rekonstrukcijos projektą, įmonė turės dešimt naujų modernių šiltnamių, bendrovė taip pat naudosis ir jau turimais šiltnamiais. Šiuo metu įmonė savo produkciją augina 12 ha plote, kuris, pasibaigus statyboms, išaugs iki 20 hektarų. Išplėtus gamybos plotus, padaugės ir darbuotojų - planuojama, kad jų dirbs 250.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Šiuo metu šiltnamiai sparčiai atsinaujina, o po metų vaizdas turėtų pasikeisti kardinaliai. Mūsų tikslas - būti pačiai didžiausiais ir moderniausiais šiltnamiais Baltijos šalyse", - ambicijų neslėpė „Kietaviškių gausos" direktorius Mindaugas Pupienis

„Kietaviškių gausa" augina agurkus, pomidorus ir salotas vazonėliuose. Produkcija auginama 12 hektarų plote, per metus išauginama 6 000 tonų agurkų ir pomidorų bei daugiau kaip milijonas vienetų salotų. Pirmieji lietuviški agurkai parduotuvėse šiemet pasirodė kovo 1-ąją.

Kaip pabrėžė įmonės direktorius Mindaugas Pupienis, šiltnamiuose pasiekiami maksimalūs projektiniai pajėgumai: pomidorų užauginama 42 kg iš kvadratinio metro, ilgavaisių agurkų pirmąjį pusmetį - 35 kg, trumpavaisių - 25 kg iš kvadratinio metro, antrąjį pusmetį, kadangi saulės būna šiek tiek mažiau, derlius būna mažesnis.

„Jei palygintume su analogiškais senais šiltnamiais, kurie yra Ukrainoje, Baltarusijoje, Latvijoje, tai mes esame pasiekę tikrai labai gerų rezultatų. Mūsų produkcijos privalumai - natūralumas, šviežumas, puikus skonis", - patikino M. Pupienis pabrėždamas, kad prioritetas yra vietinė rinka.

Per saulėtą dieną ilgavaisis agurkas priauga iki 100 g, skinami 350 g svorį pasiekę agurkai, nes tokie yra paklausiausi

Augalams užtikrinamos optimalios sąlygos

Šiltnamininkai žino, kad 1 proc. daugiau šviesos duoda papildomą kilogramą derliaus iš kvadratinio metro. Nauji šiltnamiai bus kone dvigubai aukštesni (7,5 m aukščio), juose bus žymiai daugiau erdvės augalams augti ir geresnis mikroklimatas. Bus naudojami energetiniai ekranai, o tai leis taupyti šilumą. Bendrovėje diegiamos inovacijos leis sėti ir skinti daržoves keletą kartų per metus, o tai reiškia, kad šviežių lietuviškų daržovių bus galima įsigyti net ir žiemą.

Įmonė turi savo laboratoriją, kuriame gali atlikti visus reikalingus tyrimus. Tarkime, pagal lapų skenavimo tyrimus galima tiksliai nustatyti, kokių maisto medžiagų trūksta augalams. Šiltnamiuose taikomos naujausios olandiškos technologijos, yra kompiuterizuotas šildymo, tręšimo, CO2 dozavimo, temperatūros bei drėgmės palaikymo valdymas, dalyje šiltnamių įrengtas dirbtinis apšvietimas, taip sukuriamas augalams reikalingas mikroklimatas.

Be to, naudojami biologiniai kovos su kenkėjais metodai. Šis apsaugos būdas už cheminį pranašesnis tuo, kad nekenkia žmonėms, gyvūnams, taip pat neužteršia aplinkos. Biologiniu metodu su kenkėjais ir ligomis kovojama pasitelkiant natūralius jų priešus - parazitus, entomofagus (grobuonis). Phytoseiulius persimilis ir Amblyseius californicus - kovai su voratinkline erkute, enkarzijos - su baltasparniais, Amblyseius swirskii - su tripsais.

Tręšimui naudojama moderni sistema, kuri neleidžia kauptis trąšų pertekliui, todėl įvairių medžiagų kiekiai (pvz., nitratų) agurkų bei pomidorų vaisiuose būna dešimtis kartų mažesni už leistinas normas. Šiluma šiltnamių kompleksui tiekiama iš Elektrėnų elektrinės, tačiau įmonės planuose - turėti savo biokatilinę, kurie padėtų sureguliuoti svyravimus tarp dienos ir nakties temperatūros.

Salotų auginimo šiltnamis - tikras žaliavalgių rojus. Nuo sėjos iki derliaus nuėmimo pavasarį salotoms reikia 35-36 dienų, o vasarą jos užauga greičiau - per 28-29 dienas

Sektorių būtina skatinti ir palaikyti

Šiltnamių komplekse „Kietaviškių gausa" vakar apsilankiusi žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė sveikino modernizacijos iniciatyvą, teigdama, kad žemės ūkio ministerija pasiryžusi palaikyti šiltnamių sektoriaus plėtrą Lietuvoje.

„Mums yra reikalingos Lietuvoje užaugintos daržovės. Iki šiol didelė dalis produkcijos atvažiuoja iš svetur, o mes saviškės beveik nevartojame. Esamą padėtį būtina keisti. Nenorėčiau išskirti šio sektoriaus iš kitų, bet jį tikrai reikia vystyti", - įsitikinusi žemės ūkio ministrė. Svarbus aspektas yra ir tas, kad šiltnamių kompleksai sukuria daug darbo vietų. Tad ŽŪM pasiryžimas šiam sektoriui leisti dalyvauti Kaimo plėtros programoje šiek tiek išskirtinėmis sąlygomis ir toliau išliks.

Žemės ūkio ministrė vakar susitiko su Lietuvos šiltnamių asociacijos nariais ir aptarė šio sektoriaus perspektyvas bei galimybes, kaip paskatinti gyventojus valgyti vietines daržoves - vienas iš būdų yra siekti, kad vaikų darželiuose ir mokyklose būtų vartojama lietuviška produkcija

„Kietaviškių gausa" priklauso kooperatyvui „Agrolit", kuriame šiuo metu yra septyni nariai. Kooperatyvas tikisi pasiekti gamintojų organizacijos statusą. Bene didžiausias kooperacijos privalumas - nebereikia tarpusavyje konkuruoti dėl kainos. Be to, galima pasiūlyti didesnes daržovių partijas, iki minimumo sumažinti sezoniškumą.

Lietuvos šiltnamių asociacijos vadovas Antanas Šležas pažėrė iškalbingų faktų: Danijoje (kuri beveik dvigubai mažesnė už Lietuvą) yra net 700 ha šiltnamių. Olandijoje - 11 tūkst. ha šiltnamių, Lenkijoje - 2 000 ha. Lietuvoje žieminių šiltnamių plotai nesiekia nė dvidešimties hektarų. „Sumažintas PVM būtų didelis stimulas plėtoti šiltnamių daržininkystę", - sakė A. Šležas.

Pomidorai, kaip ir agurkai, sėti sausio 6 dieną, bet iki derėjimo jiems dar tolokai: dabar žydi trečia kekė. Pirmieji pomidorų vaisiai bus skinami balandžio pabaigoje - gegužės pradžioje

Planuose - ekologiška produkcija

Nors taikomos modernios auginimo technologijos, tačiau ir rankų darbo šiltnamiuose reikia labai daug. Agurkai ir pomidorai genimi, jų vaisiai skinami tik rankomis. Vienam hektarui prižiūrėti reikia 8-10 darbuotojų. Jei daržininkės labai patyrusio ir darbščios, kartais gali pakakti ir 6-7 darbuotojų hektarui. Įmonė stengiasi pritraukti kuo daugiau jaunų specialistų, todėl intensyviai dirba su Aleksandro Stulginskio universitetu, kolegijomis.

„Naujų investicijų dėka mes turėsime galimybę aprūpinti agurkais ir pomidorais Lietuvos gyventojus beveik apskritus metus. To Lietuvos istorijoje dar nėra buvę", - sakė „Kietaviškių gausos" valdybos pirmininkas Donatas Montvila, kartu užsimindamas ir apie netolimus planus dalyje šiltnamių auginti ekologišką produkciją.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai