Svarbiausias klausimas pieno gamintojams - kaip išgyventi
2014-08-26

Kaunas. Dėl Rusijos paskelbto embargo pieno ūkių savininkai pradeda dar vieną kovą. Bene sunkiausia dabar - nedideliems šeimos ūkiams. Skirtinguose Lietuvos kraštuose gyvenantiems ūkininkams pieno kaina sumažėjo nevienodai, bet kai kam ji krito ir 30 procentų.

Naujienų svetainės manoūkis.lt kalbinti ūkininkai teigė, kad šiuo laikotarpiu atsisakys investicijų, nes dabar svarbiausia - išgyventi ir atsiskaityti su bankais.

Pieno ir mėsinių galvijų ūkį turintis Jonas Baublys iš Šilalės rajono sako, kad ne pirma ir ne paskutinė krizė užklupo, gerai tik tiek, kad paskolos grąžintos. „Prie šokinėjančių kainų jau įpratome, reikia tiesiog išmokti išgyventi sunkų laikotarpį. Labai tikiuosi, kad šie sunkumai laikini", - viliasi patyręs ūkininkas. Nuo rugpjūčio antros dekados už litrą pieno jam supirkėjai mokės 65 centus - 33 proc. mažiau nei iki tol.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Baublių ūkio situaciją apsunkino ir apie 30 proc. kritusios mėsinių galvijų supirkimo kainos. Pasak ūkininko, net neaišku, kuriam sektoriui šiemet blogiau - ar mėsinės galvijininkystės, ar pieno. „Blogiausia, kad atsvaros neliko", - mintimis dalijasi J. Baublys.  Jo šeimos ūkyje yra apie 120 mėsinių galvijų ir 40 melžiamų karvių.

Jonas Baublys nenori prarasti optimizmo ir tikisi, kad ši pieno krizė laikina

Lazdijų rajone apie 30 melžiamų karvių ir keletą bulių laikantis Vilius Rudinskas, konkurso „Pažangiausias gyvulininkystės ūkis 2013" laureatas, labai nusiminęs - krito ne tik pieno, bet ir gyvojo svorio mėsinių galvijų kaina - supirkėjai moka net 1 litu mažiau už kilogramą. Ūkininkas ką tik pardavė 4 mėsinius bulius, dvi mėsines telyčias ir dvi karves, iš viso 4,7 t mėsos - už tai gavo 4 700 litų mažiau negu planavo.

„Jau žiemą, kai pieno supirkimo kaina pakilo iki 1,16 Lt, galvojau, kad gerai nebus. Taip ir buvo - netrukus kainą numušė iki 85 centų. Tik kai pagrasinau, kad nutrauksiu sutartį, pridėjo dar 2 centus. O kiek mokės už rugpjūčio antrąją pusę, net neįsivaizduoju, bijau ir skambinti", - nerimauja V. Rudinskas. Vienintelė paguoda jam, kad jau baigia grąžinti kreditą bankui.

Dėl tokios nestabilios padėties V. Rudinskas jau teiravosi NMA, kokios jam grėstų sankcijos, jeigu jis gerokai sumažintų ūkį. „Kiek išsiaiškinau, sankcijos nebūtų labai griežtos. Tad šiuos metus dar pakentėsiu, o paskui žiūrėsiu, kiek man užteks jėgų ir optimizmo", - sako ūkininkas.

Senelių ir tėvų ūkyje šeimos ūkį sukūręs Vilius šioje sudėtingoje situacijoje pasigenda Lietuvos Prezidentės pozicijos. „Ji garsiai skatino Europą imtis priemonių prie Rusiją, bet kai Rusija ėmėsi priemonių prieš Europą, ji kažkodėl tyli, palikusi Vyriausybei viską tvarkyti", - savo nuomonę turi ūkininkas, pridūręs, kad sunkumai žemės ūkyje skaudžiai atsilieps visai šalies ekonomikai.

Vilius Rudinskas rimtai svarsto galimybę sumažinti ūkį

Nuo 83 iki 66 ct/l (20 proc.) supirkėjai pieno kainą sumažino ir Radviliškio rajono ūkininkui Gintautui Buračui. „Gavome graudų laišką, kad iškilus problemų su Rusijos rinka pieno kaina mažinama nuo rugpjūčio 15 d. Na, mums bent atgaline data kainos nemažino, kaip kai kuriems kitiems ūkininkams. Tačiau dėl to ne ką lengviau - regis, ūkį ištiks dar viena krizė, panašiai kaip 2007 metais", - konstatuoja G. Buračas. Galbūt kiek gelbės grūdai, tačiau ir jų kaina šiemet žema. O įsipareigojimas bankui - pusė milijono litų, nes buvo parašytas projektas ūkiui modernizuoti.

„Žinote, ryte prabudus net nesinori eiti į tvartą... Išnaikinti karves gali greitai, bet paskui jau niekada ūkio neatkursi. Tad kenčiame ir vėl laukiame geresnių laikų", - atvirai sako 50 melžiamų karvių laikantis Kaunetiškių ūkininkas.

Gintautui Buračui teks iškęsti dar vieną krizę

Širvintų rajone ūkininkaujantis Artūras Barauskas laiko daugiau kaip 50 melžiamų karvių. Kartą jau buvo iškėlęs plakatą „Pienui - ne!", kai pieno kaina buvo kritusi taip, kad dirbti visai neapsimokėjo. Negana to, nepavyko jam įsitvirtinti rinkoje su pieno automatais. Visa laimė, kad ūkis mišrus - tuomet grūdai padėjo išgyventi sunkmetį ir Artūras susilaikė nuo pagundos visai atsisakyti karvių.

Dabar situacija kartojasi, tačiau ūkininkas jau apsiprato su mintimi, kad pieno ūkyje nėra ramybės periodo, todėl senojo plakato kol kas dar nekelia, be to, rugpjūtį jam už pieną „Pienas LT" mokėjo pagal senąją sutartį - 89 ct/l, tik keletą centų atskaičiuodavo naujosios gamyklos statyboms.

„Tačiau tai tik laiko klausimas - rugsėjį kaina keisis. Premjeras pažadėjo, kad kaina stipriai nemažės, tad dar tikiuosi ne paties blogiausio. Nors iš tiesų ir gaudami dabartinę kainą vos išgyvename, tad net menkiausi kainos pokyčiai žemyn mums yra juntami", - kalbėjo A. Barauskas.

„Labai sunku pieno ūkiams dabar", - situaciją apibūdino Artūras Barauskas

Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnyba atliko jo ūkio vertinimą. Gauti duomenys rodo, kad į ūkį investuotas litas duoda 15 centų nuostolį. „Toks nuostolis esant dabartinei pieno supirkimo kainai. O tai kokius nuostolius patirsime, kai kaina dar labiau kris? - retoriškai klausia ūkininkas. Ir priduria: - Vienintelis išsigelbėjimas šioje situacijoje - ES išmokos."

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai