Suvalkijos laukuose žydi rapsai
2014-04-29

Vilkaviškis. Šįmet rapsai Vilkaviškio krašte kai kur pražydo dar prieš Velykas. Šiuo metu žiedus laukuose jau išskleidė visi per žiemą išlikę pasėliai. Kai kurie ūkininkai pabaigė vasarinių javų sėją ir pradeda juos purkšti herbicidais bei  insekticidais.

Palyginti su kitais šalies regionais, Suvalkijoje žiemkenčiai peržiemojo visai neblogai. Pasak Žemės ūkio skyriaus vedėjo Vito Gavėno, visų vienodai vertinti negalima, nes yra ir labai prastų, ir labai gerai išsilaikiusių laukų. Kai kur žemdirbiai nupurškė po žiemos iššalusius bei visiškai išretėjusius žiemkenčius ir pasėjo kukurūzus.

Matlaukyje  (Kybartų sen.) ūkininkaujantys tėvas ir sūnus Julius bei Robertas Mickevičiai pasakojo atsėję pusę žiemkenčių. Ūkininkai jau baigė pavasarinę sėją. Roberto laukuose pasėti net ir kukurūzai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kukurūzus laukuose sėja Roberto Mickevičiaus darbininkai

To paties kaimo ūkininkų Dalytės ir Rolando Rudzevičių šeimos ūkyje taip pat sėjos pabaigtuvės. Liks tik nupurkšti herbicidais. „Pernai tokiu metu dar tik pradėjau galvoti apie lauko darbus, o dabar jau esu beveik viską pabaigęs, - sakė R. Rudzevičius. - Prieš kelerius metus prie savo „Massey Ferguson" traktoriaus pats prisitaisiau savadarbį keltuvą, todėl nereikia vargti su maišais. Taip pat nusipirkau agregatą, kuris vienu kartu padaro pasėja, prispaudžia, suakėja. Tiesa, jis naudotas, pirktas Danijoje, bet aš tokio naujo niekur neradau. Ir šito laukiau pusmetį, kol parvežė, bet tikrai esu patenkintas. Vienas visus darbus nudirbu, nereikia nieko samdyti".

Matlaukio ūkininkas Rolandas Rudzevičius laukus apdirba pats, nes įsigijo technikos, kuri labai palengvina ir paspartina darbą

Rudzevičių kaimynai Roma ir Antanas Kirvaičiai - kiek stambesni ūkininkai, jų pasėlių plotai didesni. Pasak A. Kirvaičio, žiemkenčiai laukuose peržiemojo gana neblogai, tik ant kalniukų iššalo apie 30 proc. augalų. Kaip ir kaimynas R. Rudzevičius, jis šįmet savo laukuose dėl sėjomainos taip pat pasėjo žirnių.

Kadangi A. Kirvaitis ruošiasi purkšti pasėlius herbicidais, jis apie tai pirmiausia pranešiąs bitininkams. Kaip žinia, visi ūkininkai, besirengiantys apdoroti žemės sklypus augalų apsaugos produktais, ne vėliau kaip prieš dvi kalendorines dienas raštu arba elektroniniu paštu privalo apie tai pranešti asmenims, kurie 2,5 km atstumu nuo purškiamo žemės sklypo ribos laiko bites. Duomenys apie medunešio metu perkeltas bičių šeimas yra suvesti ir skelbiami Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro elektroninėje informacinėje sistemoje.

Gražūs Būdviečių kaime (Pajevonio sen.)  ūkininkaujančio vilkaviškiečio Severino Ščiukos laukai. Jis irgi jau baigė pavasarinę sėją ir dairosi po gražiai sužėlusius plotus. Ūkininkas pasėlius nupurškė insekticidais ir ruošiasi naudoti fungicidus, kad šiuo metu vešančių augalų neužpultų ligos.

Būdviečiuose ūkininkaujantis Severinas Ščiuka savo pasėlius prižiūri labai kruopščiai

UAB „Linas Agro" vadybininkas konsultantas Raimondas Švabas rajono ūkininkus konsultuoja jau daugiau kaip 20 metų. Agronomas sako, kad šiuo metu kai kuriuos pasėlius reikėtų apdoroti preparatais nuo vabalų, mat ką tik geltonai pražydusiuose laukuose „siaučia" rapsinis žiedinukas.

Kai kuriuose laukuose jau įsitaisė rapsinis žiedinukas

Šįmet žieminių kviečių laukuose pastebimas neįprastas dalykas - želia peržiemoję vasariniai rapsai. Laukuose, kur augo ši kultūra, iš rudens nebuvo panaudoti herbicidai, tad švelnią žiemą iškentę rapsai net ėmė gožti kviečius. Pasak R. Švabo, juos dar galima išnaikinti.

Agronomas patvirtino, jog kai kurie ūkininkai jau pradėjo sėjomainai naudoti žirnius, mat tai yra ir gana brangiai superkama kultūra. Anot jo, iki 1995 metų žirniai buvo gana populiarūs, tačiau vėliau daug kas jų atsisakė dėl didelio žolėtumo.

Kukurūzų laukus R. Švabas pavadino tikra bėda, mat po jų laukuose dar ilgai išlieka pavojus kitiems pasėliams. Pvz., kviečių lauke fuzariozės sukėlėjai išgyvena iki 2 metų, o kukurūzų - dvigubai ilgiau.

Daugumos ūkininkų pasėliai šįmet atrodo tikrai neblogai. Jei orai bus palankūs, kombainai į laukus išvažiuos pirmąją liepos dekadą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai