Situaciją rapsų pasėliuose apibūdinti vienu žodžiu nelengva
2015-09-23

Akademija (Kėdainių r.). Žieminių rapsų žiemojimas didele dalimi priklauso nuo augalų išsivystymo rudenį, agrotechninių veiksnių, taip pat nuo meteorologinių sąlygų, kurių žemdirbiai negali kontroliuoti. Šių metų specifika - rapsų pasėliai dėl sausų dirvų dygsta labai netolygiai, po pastarųjų dienų lietaus kai kur dar tik kalasi daigeliai.

Toks netolygus rapsų dygimas kelia nerimą žemdirbiams. Pakomentuoti situaciją rapsų pasėliuose paprašėme Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vyresniąją mokslo darbuotoją Eglę Petraitienę.

Dygstančiuose žieminių rapsų pasėliuose neretai atsiranda pirmieji kenkėjų požymiai - tai rapsinių ir kryžmažiedinių spragių veiklos padariniai. Rapsų augimo pradžioje šie kenkėjai paprastai būna labai aktyvūs ir padaro didžiulę žalą. Jauniems rapsams (ypač skilčialapių ir pirmų tikrų lapelių vystymosi tarpsniais, BBCH 09-12) kenkia rapsinių ir kryžmažiedinių spragių suaugėliai, rapsinių spragių lervos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Daugumai žieminių rapsų pasėlių šis etapas jau praeitas, tačiau ten, kur rapsai dar tik dygsta ar augaliukai yra daigų tarpsnio, reikėtų atidžiai stebėti laukus - kaip tik pranašauja kelias šiltas ateinančias dienas ir vėl kyla pavojus dėl spragių, tad gali tekti panaudoti insekticidus", - pastebi E. Petraitienė.

Spragių žala paprastai būna ypač didelė tuose rapsų pasėliuose, kur augalai auginami tame pačiame lauke anksčiau negu po 4-erių metų, kur rapsai pasėti per giliai ir per tankiai, taip pat kai rapsai sunkiai dygsta dėl drėgmės trūkumo.

„Šių metų specifika - nevienodai sudygę žieminių rapsų pasėliai, kai viename lauke yra skirtingo augimo tarpsnio augalų", - sako LAMMC Žemdirbystės instituto mokslininkė Eglė Petraitienė

Jei žieminių rapsų pasėliuose atsiranda augalų su netaisyklingų formų skylėmis tarp lapų gyslų, o ant pažeistų vietų - likusių gleivių likučių, tai šliužų padaryta žala. Augalams kenkia suaugę šliužai ir jų lervos. Šie kenkėjai ypač žalingi rapsams daigų tarpsniu. Ligoti rapsai būna silpnesni, juos lengviau pažeidžia kiti kenksmingi organizmai. Šiemet pastebėta šliužų pažeidimo požymių tuose rapsų pasėliuose, kur jų išplitimas būdavo užfiksuotas ir ankstesniais metais (daugiausia Kauno, Raseinių r.).

Kai ruduo būna šiltas ir ilgas (o būtent tokie rudenys jau fiksuojami kelinti metai iš eilės), susidaro sąlygos žieminių rapsų augalams peraugti. Tokiais atvejais rekomenduotina nupurkšti rapsus (kai jie turi 3-6 lapelius) augimo reguliatoriais.

Kaip jau minėta, šių metų problema - nevienodai sudygę augalai, kai tame pačiame lauke yra ir daigų tarpsnio, ir jau paaugusių rapsų. „Vengiant papildomo streso ankstyvesnio augimo tarpsnio rapsams, šiemet nereikėtų augimo reguliatorių purkšti mišiniuose su kitais produktais", - įspėja E. Petraitienė. Kitaip tariant, netolygiai sudygusiems pasėliams netinka daugiakomponenčiai mišiniai, nes mažesnieji augalai gali smarkiai sustresuoti.

Dėl šiemet esančio didelio fomozės infekcijos kiekio dirvose, tikėtina, kad ši pavojinga rapsų liga išplis ankstyvaisiais auginimo tarpsniais. Fomozės plitimui įtakos turi ir labai gausios rasos, aukšta santykinė oro drėgmė. Augalams esant lapų vystymosi tarpsnio (BBCH 13-16), galima aiškiai matyti pirmuosius fomozės pažeidimus. Ant sužalotų lapų susidaro pilkos, koncentriškos dėmės su tamsesniais pakraščiais, o dėmėse matyti juodi, smulkūs taškeliai - tai grybo piknidžiai. Nuo užsikrėtusių lapų infekcija pereina tarpuląsčiais ir pasiekia augalų šaknies kaklelį.

Fomozės požymiai ant lapų - pilkos, koncentriškos dėmės su tamsesniais pakraščiais

LAMMC Žemdirbystės institute nustatyta, kad fomozės sukėlėjo grybo Leptosphaeria maculans askosporos (pirminis infekcijos šaltinis) plintą per visą rapsų vegetaciją, o daugiausiai askosporų ore randama rugsėjo pabaigoje - spalio pradžioje. Žieminiams rapsams apsaugoti nuo fomozės fungicidais rekomenduotina purkšti rudenį, kai ligos dėmės aptinkamos ant 10-20 proc. augalų lapų.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai