Šilti rudenys dešimtadieniu nukėlė česnakų sodinimo laiką
2015-10-21

Babtai (Kauno r.). Anksčiau rekomenduota žieminius česnakus pasodinti iki spalio 10 dienos. Dabar specialistai teigia, kad optimalų jų sodinimo laiką galima vėlinti dar dešimčia dienų. Mat dėl šiltų rudens orų per anksti pasodinti česnakai iki žiemos gali peraugti ir dėl to blogiau žiemoti.

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Daržo augalų selekcijos sektoriaus mokslininkė Danguolė Juškevičienė sako, kad skubėti sodinti žieminių česnakų nereikėtų. SDI bandymų plotuose žieminiai česnakai buvo pasodinti vakar, ir mokslininkės teigimu tai yra optimalus laikas.

„Kiek analizavome ilgalaikes orų prognozes, pranašaujamas palyginti šiltas lapkritis, vadinasi, augalų vegetacija tęsis ilgiau. Todėl antrasis spalio dešimtadienis yra tinkamas laikas česnakams sodinti", - patikino D. Juškevičienė. Pasodintų česnakų šaknijimasis nebus greitas, nes dirva palyginti sausa. Įsišaknijimas paprastai trunka 40-50 dienų. Optimali temperatūra česnakų šaknijimuisi yra 5-10 laipsnių šilumos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Dauginamosios medžiagos norma, sodinant žieminius česnakus mechanizuotai, siekia 700-1200 kg/ha


Jei antžeminė augalų dalis iki žiemos užaugs didelė, tai per šalčius ji bus linkusi labiau pašalti. „Kai užklumpa stiprūs šalčiai, pašalimas gali nueiti iki pat šaknies dugnelio, ir tada česnakai faktiškai sunyksta. Užpernai žiemą mūsų bandymų laukeliuose iššalo iki 90 proc. ispaniškos veislės česnakų, o štai lietuviški Žiemiai šalčius atlaikė kur kas geriau", - prisimena mokslininkė. Lietuviškos selekcijos česnakai turi paklausą tarp augintojų - šiemet sodinamoji medžiaga parduota po 15 Eur/kg.

Sodinant česnakus, labai svarbu tinkamas gylis: geriausia sodinti taip, kad virš viršutinės skiltelės dalies būtų maždaug 3 cm žemės sluoksnis (skaičiuojant nuo šaknies dugnelio, išeitų maždaug 6 cm gylyje).

Idealu būtų česnakų plotus mulčiuoti. Geriausia tai daryti gruodžio pradžioje, kai jau būna praėjusios stipresnės šalnos ir žemė yra sustingusi. „Maždaug apie gruodžio 5 d., kai pašąla žemės paviršius, patartina mulčiuoti 3-5 cm storio durpių sluoksniu. Tai labai pagerina žiemojimą, tačiau, žinoma, iškelia auginimo savikainą, todėl versliniai daržininkystės ūkiai mulčiuoja ne visada", - sako D. Juškevičienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai