Šienapjūtei - geriausios dienos
2015-06-11

Lietuva. Saulėti birželio orai - tinkamiausias metas šienapjūtei, tad ūkininkai stengiasi kuo produktyviau išnaudoti šį laikotarpį. Vieni jų pirmą šienavimo etapą užbaigė, kiti dar tik pradeda. Kas nepagailėjo trąšų, pievomis nesiskundžia, o kas ūkininkauja ekologiškai pastebi, kad dėl vėsių pavasario orų žolė šiemet prasta - „skysta" ir neužaugusi.

Kupiškio r. Kilionių kaime ūkininkaujančio Jono Ragausko pievose pirmasis šienapjūtės etapas baigtas. Ūkininkas džiaugiasi, kad darbus pavyko greitai atlikti, nes turi visą reikiamą techniką ir gausų namiškių ratą. „O ko delsti, orai geri, technika yra. Su vaikais, anūkais į laukus šienauti išvažiuojam, kaip į kokią pramogą", - juokiasi ūkininkas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jonas Ragausko laukuose darbuojasi kelios kartos – vaikai, anūkai

Kad visiems metams prisiruoštų pašarų, J. Ragausko 30 melžiamų karvių ūkiui reikia susukti maždaug 600 rulonų šienainio. Ūkininkas jau turi beveik pusę šio kiekio  „Nupjovėm apie 30 ha ir susukom 220 rulonų. Neypatinga žolė šiemet, nors ir tręšta. Nupjauni, susuki į rulonus ir matai, kad jų mažai. Mums reikia tiek pašarų, kad užtektų visiems metams, nes šeriam ir vasarą, papildomai prie ganiavos", - sako kupiškietis, tikėdamas, kad per vasarą pavyks prišienauti visą reikiamą kiekį.

Šiaulių rajono ŽŪB „Ginkūnų agrofirma" taip pat artėja prie šienapjūtės pabaigos. Pievose žolės pakanka, pašarų bendrovė prisiruoš užtektinai. „Pirmoji žolė tikrai neprasta, kur tręšėme, tikrai užtenka. Džiaugiamės puikiu oru ir dirbame jau antra savaitė be išeiginių. Manau, kad penktadienį užbaigsim ir savaitgalį žmonės jau bus laisvi. Dabar turime paruošę apie 5000 tonų šienainio, dar apie tūkstantį pasiruošime iš atolų. 6000 tonų tikrai pakaks", - sako bendrovės, auginančios apie 1000 sąlyginių gyvulių, vadovas Arūnas Grubliauskis, tikėdamasis, kad rudenį bent kiek kils pieno kaina, ir atsipirks patiriamos išlaidos.

Antaną Vailionį (Jovaišių gyv. Druskininkų sav.) auginantį 50 mėsinių galvijų, užklupome pačiame darbų įkarštyje grėbiantį šieną. „Dauguma skundžiasi kad žolė prastesnė, bet labai priklauso nuo to, koks laukas, kokia žemė. Pas mus Dzūkijoje ta žemė labai nevienoda, gabalas toks, gabalas kitoks. Sakyčiau, kad žolė šiemet neprasta, gal net šiek tiek geresnė už vidurkį", - sako ekologiškai ūkininkaujantis A. Vailionis, pašarams nušienaujantis maždaug 40 ha pievų. Pirma žolė sudaro pagrindinį pašarų kiekį, todėl ūkininkas, atidėję visus kitus, visas pajėgas permetė į laukus. „Kol orai geri, stengiuosi rulonuoti sausą pašarą. Jei bus prastesni, tada gaminsim šienainį", - sako ūkininkas.

Tuo tarpu Tauragės rajone šienapjūtė dar tik įsibėgėja. Pasak mėsinių galvijų ūkio savininkės Stanislavos Pratašienės, šiomis dienomis pradedami šienapjūtės darbai. „Pas mus žolė prasta. Šalta, lietaus nebuvo ir žolė nežėlė. Viena pažįstama ūkininkė sakė, kad prie Nemuno, užliejamose lankose, ten, kur visada vešliausia žolė būdavo, ir ten šiemet nieko gero. Nežinau, ką darysim. Ekologiniam ūkiui tik pusantro hektaro skirta sąlyginiam galvijui, kaip reikės išmaitinti, kai nėra pašarų? - svarsto ūkininkė, neatmesdama minties, kad dalį pašarų gali prireikti ir nupirkti.

80 mėsinių galvijų ūkį turintys Pratašiai, kiek kitaip nei daugelis ūkininkų, šieno į rulonus nesuka. Pasak ūkio šeimininkės, jie turi didelį arkinį sandėlį ir šieną suveža rinktuvais. Jiems taippigiau.

Kad žolė šiemet labai „skysta", pritaria ir Užusalių kaime, Jonavos r. 100 ožkų ūkį turinti Stefa Ambrozienė. „Nėra vešlios žolės. Lyginant su praėjusiais metais ji retesnė, prastesnė, žemesnė. Nors ožkoms visos žolės ir net dilgėlės tinka, bet kad ir tokios šiemet per mažai. Tie, kurie tręšia, tų ir pievos gražios, o ekologiniai ūkiai vargsta", - sako ūkininkė, kiekvienai ožkai  turinti paruošti bent po 500 kg šieno. Kaip jai šiais metais tai pavyks, kol kas neįsivaizduoja.

Šienapjūtė turint gerą techniką tampa ne tik darbu, bet ir savotiška pramoga

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai