Šį pavasarį daržovių versti laukan nereikės
2014-02-25

Šakiai. Šį pavasarį daržovių versti laukan nereikės. Tuo įsitikinęs Šakių rajono ūkininkas Alvydas Drevininkaitis,  kurio  aruoduose  bulvės, morkos ir burokai kaip niekad gerai peržiemojo, išlaikė gerą kokybę  ir prekinę išvaizdą.

Atvežęs produkciją į turgų, ūkininkas nesibaimina, kad teks vežtis atgal - pirkėjai pasitiki ir noriai perka gerai išsilaikiusias morkas ir bulves.  Pasak ūkininko, daržovių patvarumą nulėmė ne išskirtinės laikymo sąlygos, bet geri praeito rudens orai. Derlių ūkininkui pasisekė nuimti  sausą ir nepažeistą ligų, tad iki pavasario daržovės išliko šviežios ir paklausios.

„Daržovės per žiemą išsilaikė puikiai. Stebiuosi pats. Bulvės sveikos, beliko parduoti dar keletą tonų. Jos, kaip ir morkos, supiltos paprastuose, nemodernizuotuose sandėliuose, bet supuvusių nėra.  Aruode dar likę apie 10 tonų morkų, jos nors ir želia, bet nepūva. Štai ką reiškia sausas ruduo.  Žinoma, padeda ir tai, kad vėlyvas, laiko patikrintas veisles auginu, jau esu atrinkęs, patikrinęs. Geriau brangesnės, bet kokybiškesnės," - pasakoja Alvydas Drevininkaitis, Striūpų kaime ūkininkaujantis nuo 1995 metų.  

Per beveik dvidešimt ūkininkavimo metų  jis išbandė daugelį augalininkystės sričių. Augino ne tik morkas, bulves, burokus, kopūstus, bet ir įvairias grūdines kultūras, linus. Kopūstų auginimo atsisakė dėl daug pastangų reikalaujančio rankų darbo, pluoštinių linų nebeliko kur realizuoti.

O štai bulvės, morkos ir burokai tapo laiko patikrintu garantu. Anksčiau sėjo jų  po 5 ha, realizuodavo didžiuosiuose prekybos tinkluose, parduodavo „Kėdainių konservams".  Bet buvo ir tokių metų, kai morkoms perpildžius rinką, pavasarį jas teko versti ant arimų.

„Prieš 7-8 metus pavasarį apie šimtą tonų morkų praradom.  Nebuvo kur dėti. Tada visoje Lietuvoje, kur pažiūrėtum, morkos augo, perprodukcija buvo baisi. Niekur nėjo įlįsti, prekybos tinklai buvo perpildyti. Sandėlis mūsų nepritaikytas, tad morkos labai greitai gedo, tai ir vertėm viską laukan," - prisimena nuostolingus metus ūkininkas, pasidžiaugdamas tuo, kad šiais metais panašus scenarijus nesikartos.

Devynių amatų meistras

Šeštadieniais turguje daržovėmis  prekiaujantį  Alvydą Drevininkaitį pažįsta ne tik šakiečiai, bet ir aplinkinių rajonų gyventojai. Daugelis jų kelią pas ūkininką rado norėdami įsigyti ne vien daržovių, bet ir sveikatai naudingo sėmenų aliejaus. Ūkininkas kasmet užsėja 10-15 ha dirbamos žemės  linais, kuriuos vėliau perdirba ir spaudžia karštą sėmenų aliejų, itin paklausų  žiemą. Nors kepimui jis netinka, bet salotoms, mišrainėms pats tas. Neišsimeta ir išspaudos, kurių ūkininkai pageidauja gyvuliams šerti, kombinuotiems pašarams ruošti.

„Įranga senovinė, o presai šiuolaikiniai, naujoviški. Kitaip tariant ištobulintas senovinis spaudimas. Būna, kad per savaitę išspaudžiu 50-70 litrų aliejaus," - pasakoja ūkininkas, kuriam šis darbas įprastas ir nesudėtingas, tik  atimantis daug laiko, kurio jam labiausiai ir trūksta.

Devynių amatų meistru save vadinantis ūkininkas juokauja, kad dešimtas jo amatas - badas. Išties tai tik pajuokavimas, nes patirtis rodo, kad daugiašakis ūkis garantuoja sėkmę, o ne badą. Taigi neapsiribodamas vien augalininkyste, Alvydas Drevininkaitis jau ne vienus metus užsiima  ir biokuro gamyba, smulkina medieną.

Pasinaudojęs ES parama, prieš keletą metų jis įsigijo medienos smulkintuvą bei kitą miškui tvarkyti būtiną įrangą. Dabar ūkininkas susmulkintą medieną pristato Šakių miesto katilinei.

Daugiausia užsakymų gauna susmulkinti melioracijos grioviuose augančius krūmokšnius, šakas. Beje, pastarųjų netrukus gali pritrūkti. Pirmasis rajone pradėjęs šį verslą, ūkininkas dabar jau turi ir konkurentų.  „Smulkintuvus įsigijo dar keletas rajono ūkininkų. Galingą smulkintuvą įsigijo ir Šakių miškų urėdija. Visa tai ir šakų kainą pakelia," - įsitikinęs šakietis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai