Šalyje baigiama žieminių rapsų sėja
2013-08-23

Kauno r./Kėdainiai. Žieminių rapsų augintojams gamta šiemet maloninga - dauguma sėklą beria į paskutinius hektarus arba švenčia sėjos pabaigtuves. Jei prieš keliolika metų buvo teigiama, kad šią kultūrą reikia pasėti iki rugpjūčio 10 dienos, tai šiuo metu naujų veislių augalų sėja nelaikoma vėlyva ir po Žolinių, o hibridinius žieminius rapsus galima sėti netgi po rugsėjo 1 dienos.

Nors sėjai oro sąlygos geros, drėgmės pakanka, ūkininkai neskuba džiaugtis - viskas priklausys nuo to, koks bus ruduo. „Jei jis bus ilgas ir šiltas, augalai spės tinkamai pasiruošti žiemojimui: išaugins gausią lapų sistemą ir stiprią pagrindinę šaknį. Jei ruduo pernelyg ilgas ir šiltas, žieminiams rapsams tai nėra gerai, nes jie perauga. Jei anksti užšąla - sustoja augalų vegetacija. Žieminių rapsų auginimas - laimės dalykas, priklausantis nuo gamtos", - tvirtina Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas.

Per pastaruosius 2-3 metus rapsų auginimas daugeliui ūkininkų buvo viena pelningiausių augalininkystės verslo šakų. R. Majausko nuomone, šiuos augalus ūkininkai renkasi ir dėl sėjomainos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Vis dėlto rapsai - įnoringa kultūra. Jų negali atsėliuoti. Jei tą patį lauką užsėji po trejų metų, dar gali tikėtis pakenčiamo derliaus. Jei po dvejų - labai puola įvairios ligos: pilkasis puvinys, šaknų gumbas. Geriausia, kai rapsus sėji ten, kur jie niekada nėra augę. Tuomet gali tikėtis 4-5 t/ha derlingumo", - patirtimi dalijasi R. Majauskas.

Kauno rajono Babtų seniūnijos ūkininkas Leonas Rudinskas žieminius rapsus auginti pradėjo vienas pirmųjų šiame krašte - 1996 metais. Vis dėlto L. Rudinskas prisipažįsta, kad ši kultūra ne kiekvienais metais pasiteisina jo ūkyje. „Nepasakyčiau, kad moku auginti rapsus. Jei pavasarį kankina abejonės, turi negailestingai sunaikinti prastai peržiemojusius plotus, įdirbti žemę ir sėti vasarinius rapsus", - sako ūkininkas.

Nepatenkintas jis ir šiųmečiu žieminių rapsų derlingumu. Kovo mėnesį Kauno rajone nebuvo sniego, todėl augalai apšalo. „Kėdainių ir Kauno rajonuose turbūt šiemet niekas nesigiria geru derliumi", - nusivylimo neslepia L. Rudinskas.

Vis dėlto ir šį sezoną žieminiams rapsams jis skyrė 230 ha, ketvirtadienį ketino baigti sėją. Daugiausia abejonių kelia plotas, kurį užsėjo praėjusį šeštadienį prieš liūtį. „Klausimas, ar neteks jo atsėti", - abejoja ūkininkas.

Labūnavos žemės ūkio bendrovė jau keleri metai žieminiais rapsais užsėja 340 ha. Šiemet šį darbą atliko per tris dienas - rugpjūčio 16-19-ąją. Augalai jau ne tik sudygę - bendrovės darbuotojai juos ir nupurškė.

ŽŪB agronomas Romualdas Gailiūnas sako, kad šiemet ypač pasiteisino neariminė technologija. „Kaip ir ankstesniais metais tik nuskutome ražieną, todėl išsilaikė drėgmė. Tie, kas suarė, dirva atrodo kaip pelenai ir iki šiol negali į ją berti sėklų", - sako R. Galiūnas.

Žieminiai rapsai šiame regione dera gerai, tačiau bendrovei tampa sudėtinga išlaikyti sėjomainą. Prieš kelerius metus, be rapsų, grūdinių kultūrų, labūnaviškiai augindavo apie 300 ha cukrinių runkelių. Atsisakius jų, rapsus tame pačiame plote tenka sėti kas treti metai. Tačiau net ir nesilaikant rekomendacijų, šiai žemės ūkio bendrovei pavyksta iš hektaro prikulti 4,5-5 tonas.

„Šiais metais žieminių rapsų derlius buvo kukliausiais per visą jų auginimo istoriją, iš ha biro vos 3-3,8 tonos", - sako R. Gailiūnas.

Bendrovė ne pirmi metai renkasi „Pioneer" selekcijos žemaūgius rapsus, nes jie geriausiai peržiemoja ir duoda gerą derlių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai