Saldus derlius iš laukų keliauja į fabrikus
2014-09-24

Kėdainiai/ Marijampolė. Šalyje prasidėjo cukrinių runkelių kasimas. Kai kurių ūkininkų laukuose kombainai triūsia jau antra savaitė. Prognozuojama, kad šiemet cukringumas bus šiek tiek didesnis, o derlingumas – toks pat kaip ir pernai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Šiuo metu į šalies cukraus fabrikus atkeliaujančių šaknų cukringumas siekia 17 proc. „Tai išties neblogas rodiklis rugsėjo pabaigai, galima prognozuoti, kad cukringumas dar didės“, ‑ sako Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos (LCRAA) tarybos pirmininko Kastytis Patiejūnas.

Augintojams tai labai palanku ‑ kiekvienas už bazinį cukringumą (16 proc.) didesnis procentas runkelių supirkimo kainą padidina 9 procentais.

Suvalkijos cukrinių runkelių augintojai į laukus išvažiavo rugsėjo 14 d. – tik tuomet kai „Arvi cukrus” atsiskaitė už praėjusius metus. „Šiemet runkeliai labai saldūs, jau dabar vidurkis siekia 17,5 proc., kai kurie į fabriką atgabena netgi 20 proc. cukringumo šakniavaisių. Tačiau cukringumas aukštas tuose plotuose, kur mažesni runkeliai. Tam daugiausia įtakos turėjo šilti, be lietaus orai. Tose vietose, kur dažniau lijo, šakniavaisiai didesni, tačiau cukringumas mažesnis. Panašu, kad Suvalkijoje šiemet rekordinio derliaus nebus. Ne vienas ūkininkas skundėsi, kad iš pernelyg sausos sunkesnės dirvos kombainai negali iškasti viso runkelio, dalis jo nutrūksta ir lieka žemėje“, ‑ tvirtina žemės ūkio kooperatyvo „Suvalkijos cukriniai runkeliai“ vadovas Mangirdas Krunkaitis.

Suvalkijoje cukriniais runkeliais apsėjama per 4  tūkst. ha, užauginama 180‑200 tūkst. t cukrinių runkelių, žemės ūkio kooperatyvas „Suvalkijos cukriniai runkeliai“ vienija per 170 augintojų. Didžioji dalis žemdirbių užaugintus runkelius parduoda „Arvi cukrui” ir tik dalis Šakių ir Vilkaviškio r. žemdirbių juos išveža į Kėdainius. Pasak kooperatyvo vadovo Mangirdo Krunkaičio, šiemet Suvalkijoje cukrinių runkelių plotas mažesnis negu praėjusiais metais, mažėjimui daugiausia įtakos turėjo Marijampolės cukraus fabriko pažadų netesėjimas dėl atsiskaitymo už žaliavą.

Didžiausius plotus augina šakiečiai Antanas Blockis ir Juozas Matijošaitis, Virginijus Mykolaitis (Vilkaviškio r.), Zenonas Markauskas ir Mangirdas Krunkaitis iš Marijampolės rajono.

Pirmąsias tonas cukrinių runkelių į „Nordic Sugar Kėdainiai“ šio krašto žemdirbiai atgabeno rugsėjo 15 d. „Pradžioje cukringumas buvo šiek tiek mažesnis negu pernai tuo pačiu laikotarpiu, tačiau gerokai viršijo bazinį, antrąją kasimo savaitę, po šiltų ir saulėtų dienų ir vėsių naktų, priartėjo prie 17 proc. Nesinori burti iš anksto, tačiau panašu, kad derlius irgi bus geras, trečius metus iš eilės mušime rekordus“, ‑ įsitikinęs kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai” valdybos pirmininkas Algis Šleževičius.

Pernai Kėdainių krašte vidutiniškai iš ha buvo prikasta beveik 60 t saldžiųjų šaknų, o vidutinis cukringumas siekė 17,8 proc. Šiemet tikimasi mažesnio ‑ 17,5 proc. – cukringumo, tačiau didesnio fizinio svorio.

Kooperatyvas „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai” vienija 244 Kauno, Radviliškio, Raseinių, Jonavos ir Kėdainių rajono cukrinių runkelių augintojus. Didžiausią plotą ‑500 ha ‑ tiek tarp kooperatyvo narių, tiek šalyje augina Antanas Pacaitis iš Kėdainių r., toliau rikiuojasi Kauno r. ūkininkai Majerai ir Staliūnai ( po 300 ha). Nemažai žemdirbių šiai kultūrai skiria po 200 ha, smulkių augintojų praktiškai nebelikę, dažniausiai deklaruojamas 100 ha cukrinių runkelių plotas.

Žemdirbiai pastebi, kad geriausiai atrodo tie laukai, kurie cukriniais runkeliais šiemet buvo užsėti balandžio 15‑18 dienomis. Kėdainių r. ūkininkas Žygimantas Čižauskas šį darbą atliko kovo 12‑14 d. Kėdainiškis, 15 metų auginantis nedidelį cukrinių runkelių plotą – 22 ha – jau pradėjo doroti derlių ir džiaugiasi iš ha prikasantis apie 70 tonų.

„Nė karto nesu nukentėjęs, kad cukrinius runkelius sėju anksti. Tą dariau ir darysiu, aišku, proto ribose, jei lauke telkšo bala, sėjamosios nevarau. Šiemet sėjau anksčiausiai, tačiau akivaizdu, kad augalams nepakenkė nei šalnos, nei iškritęs sniegas, derlius panašus kaip ir pas kaimynus. Pasėjus anksčiau lengviau planuoti kitus pavasarinius darbus, be to, sėjant rekomenduojamu laiku, neseniai sudygę augalai dažnai nukenčia nuo sausros arba juos užplaka lietus. Pasėjus anksčiau, jie anksčiau ir sustiprėja. Cukriniai runkeliai, kaip ir kviečiai, priešingai nei rapsai, sniego ir šalčio nebijo“, ‑ teigia Ž. Čižauskas.

Nacionalinės mokėjimo agentūros duomenimis, cukrinių runkelių plotai šalyje kasmet mažėja. 2012 m. ūkininkai ir bendrovės deklaravo 19,4 tūkst. ha, 2013 m. – 17,8 tūkst. ha, o šiemet 17,2 tūkst. ha. Tačiau šių augalų augintojų skaičius, pasak Kastyčio Patiejūno, išlieka toks pats – 600.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai