Rūpinimasis gyvūnų gerove turi tapti įprastu dalyku
2013-12-04

Vilnius. Ir ES šalyse, ir visame pasaulyje labai akcentuojamas gyvūnų gerovės klausimas. Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjas Egidijus Mecelis žurnalui „VETinfo" teigė, kad Lietuva, vykdanti reikalavimus, šiame kontekste tarp visų ES šalių narių atrodo neblogai.

Gyvūnų laikymo tradicijos Lietuvoje, pasak E. Mecelio,  yra senos ir dauguma gyvūnų laikytojų puikiai žino praktinius jų laikymo būdus. Be to, mūsų šalis laiku įgyvendino vištų dedeklių ir kiaulių gerovės reikalavimus, yra gavusi Lietuvai palankias Europos Komisijos išvadas. Nei vienam šalies vištų dedeklių paukštininkystės ūkiui neribojama maistinių kiaušinių prekyba kitose valstybėse narėse.

E. Mecelis pripažįsta, kad Lietuvos vištų dedeklių laikytojams naujų reikalavimų vykdymas tapo papildoma ekonomine našta, keli jų netgi pasitraukė iš rinkos, tačiau ES reikalavimus vykdyti buvo būtina, nes tiems ES šalių paukštininkystės ūkiams, kurie reikalavimų neatitiko, nebuvo leista tiekti maistinių kiaušinių į rinką, juos privalėjo perdirbti į kiaušinių produktus.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Mažiau skausmingas, teigia VMVT atstovas, buvo reikalavimų paršavedėms vykdymas, nes ilgą laiką tušti stovėję kompleksai buvo renovuojami jau atsižvelgiant į galiojančius kiaulių gerovės reikalavimus, todėl augintojai didelių sunkumų nepatyrė.

Į „VETinfo" klausimą, ar Lietuvos kiaulių augintojai supranta atsiradusį afrikinio kiaulių maro pavojų, ar moka apsisaugoti nuo šios ligos, taip pat - ir nuo klasikinio kiaulių maro, E. Mecelis vienareikšmiai atsakyti negalėjo. „Sunku pasakyti. Lietuvoje niekada nebuvo registruotas nė vienas afrikinio kiaulių maro atvejis. Tačiau šiuo metu ligos šmėkla slankioja Lietuvos pasienyje ir rimtai grasina. Apie mūsų taikomas priemones visi žinome. Bet yra ir biosaugos reikalavimai. Tik griežtas jų laikymasis kiekviename ūkyje padės išvengti, kad virusas pas mus nepatektų. Mūsų tarnyba visomis priemonėmis skleidžia informaciją, kad kiaulių laikytojai suprastų biosaugos reikalavimų būtinybę. Jei nors dėl vieno neatsakingo ūkininko afrikinis kiaulių maras bus užfiksuotas Lietuvoje, ekonominės pasekmės gali būti žiaurios", - tvirtino VMVT Gyvūnų sveikatingumo ir gerovės skyriaus vedėjas, pridūręs, kad Lietuva iki šios dienos jaučia ir 2011 m. aptikto klasikinio kiaulių maro padarinius.

Nors ūkiuose vis labiau paisoma gyvūnų gerovės, dažniausi vis dar pasitaikantys pažeidimai Lietuvoje - neteisingas gyvulių transportavimas, žiaurus elgesys su gyvūnais ar jų kankinimas, veterinarinės pagalbos nesuteikimas, kai tokia pagalba gyvūnui būtina, neteisingai pildomi privalomi dokumentai.

„Dokumentai dėl gyvūnų gerovės reikalavimų yra reikalingi tam, kad būtų galima pasakyti, ar gerai bus elgiamasi su gyvūnu kelionės metu. Tie dokumentai yra kaip ir prevencijos priemonė, - E. Mecelis paaiškino, kodėl taip svarbu yra teisingai pildyti dokumentus. - Ūkinių gyvūnų laikytojams privaloma registruoti informaciją ir duomenis, susijusius su gyvūnų gydymu, veterinarinių vaistų naudojimu ir gaišimu. Informacijos apie gyvūnų gydymą ir veterinarinių vaistų naudojimą registravimas yra labai svarbus, nes iš ūkinių gyvūnų gauti produktai naudojama žmonių maistui. Dėl gyvūnų gerovės dokumentų pildymo ūkininkai neturėtų skųstis, nes jų nėra daug."

Iš esmės neblogą gyvūnų gerovės statistinę situaciją šalyje pablogina kai kurie neatsakingi gyvūnų laikytojai. E. Mecelis prisiminė pernai plačiai nuskambėjusią istorija, kai iš ūkininko teko paimti neprižiūrėtus žirgus. Yra ir tokių socialinių problemų, kai dėl pernelyg didelio alkoholio kiekio nebesuvokdami savo veiksmų žmonės žiauriai elgiasi su gyvūnais, daro nusikaltimą, sumanę juos pakarti ar pasmaugti, kelias dienas nešerti, arba visiškai pamiršta, kad laiko gyvūnus.

„Mes, veterinarijos gydytojai, manome, kad toks elgesys su gyvūnu vėliau turi įtakos ir elgesiui su žmonėmis", - duodamas interviu žurnalui „VETinfo" atvirai sakė VMVT atstovas.

Jo manymu, yra priimtas geras Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymas, tačiau jam įgyvendinti dar reikia priimti papildomų dokumentų. VMVT yra pateikusi siūlymų dėl gyvūnų, kuriems gresia žūtis ar suluošinimas, greito ir efektyvaus konfiskavimo, dėl sankcijų sugriežtinimo už padarytus nusižengimus, dėl žiauraus elgesio su gyvūnais ar jų kankinimo. Iškelta problema ir dėl neveiksnių žmonių, kurie laiko, tačiau netinkamai prižiūri gyvūnus. Tokiems žmonėms siekiama apriboti gyvūnų veisimo  ir laikymo teises.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai