Reikia ar nereikia rekomenduojamų veislių sąrašo?
2013-07-02

Kauno r. Prieš dvejus metus mūsų šalies grūdų ir rapsų augintojai pradėjo kalbėti apie būtinybę sudaryti rekomenduojamų veislių sąrašą. Tuomet ne vienas žemdirbys savo kailiu patyrė, kokius nuostolius atneša pernelyg didelis pasitikėjimas tariamu veislių žiemkentiškumu - teko aparti nemenkus žuvusių javų ir rapsų plotus.

Tačiau pastarieji geri metai tarsi ištynė iš žemdirbių atminties blogus prisiminimus, ir kalbos apie rekomenduojamų veislių sąrašo sudarymo svarbą akivaizdžiai pritilo. „Kai buvo prasti metai, dvi žiemas iš eilės pražuvo didelė dalis žiemkenčių, mūsų asociacijos nariai nutarė, kad būtina sudaryti rekomenduojamų augalų veislių sąrašą. Bet dabar geri dveji metai iš eilės savotiškai nuramino žemdirbius ir to sąrašo vėl tarsi niekam nebereikia", - pastebi Lietuvos grūdų augintojų asociacijos pirmininkas Romas Majauskas.

Veislių į rinką ateina labai daug, Nacionaliniame augalų veislių sąraše žieminių javų ir rapsų veislių taip pat gausu, o kaip jas atsirinkti, yra kiekvieno žemdirbio reikalas. Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė priminė, kad 2011 m. VAT su Žemės ūkio rūmais (ŽŪR) pasirašė sutartį dėl rekomenduojamų Lietuvoje auginti augalų veislių sąrašo sudarymo.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Valstybinės augalininkystės tarnybos Augalų veislių skyriaus vedėja Sigita Juciuvienė pasigenda aktyvesnės Žemės ūkio rūmų pozicijos sudarant rekomenduojamų veislių sąrašą

„Rekomenduojamų veislių sąrašą sudarytų ne Valstybinė augalininkystės tarnyba, o Žemės ūkio rūmai", - pabrėžė S. Juciuvienė, primindama, kad žemės ūkio ministras neįgaliojo VAT sudaryti tokį sąrašą, tokio nurodymo nėra jokiuose teisės aktuose. VAT tik surinktų paraiškas, kurias teiktų selekcininkai, ir atliktų veislių ūkinio vertingumo tyrimus.

Informacija apie ketinimus sudaryti rekomenduojamų veislių sąrašą buvo paskelbta visiems selekcininkams. 2012 m. rudenį gautos dvi paraiškos dėl žieminių kviečių veislių ir šešios dėl žieminių rapsų veislių įrašymo į šį sąrašą.

Po dvejų tyrimo metų duomenys apie tiriamas veisles bus perduoti ŽŪR direktoriaus įsakymu patvirtintai komisijai, kuri spręs dėl veislių įrašymo į rekomenduojamų veislių sąrašą. „Pasigendame aktyvesnės Žemės ūkio rūmų veiklos, nes būtent jų sudaryta komisija turėtų svarstyti, įtraukti ar neįtraukti vieną ar kitą veislę į rekomenduojamų auginti sąrašą, numatyti kriterijus, kurie apibrėžtų veislės tinkamumo", - pastebi S. Juciuvienė.

Lietuvos sėklininkystės asociacijos direktorius Julius Grašys sako, kad selekcininkai neturi vieningos nuomonės dėl rekomenduojamų auginti veislių sąrašo sudarymo tikslingumo

Pasak specialistės, Lenkijoje ar Čekijoje veislė yra įrašoma į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, o tada privaloma tvarka tiriama dėl įrašymo į rekomenduojamų veislių sąrašą. Lenkijoje tyrimai atliekami atskirose vaivadijose, o tyrimai apmokami iš vaivadijos savivaldos lėšų ir selekcininkams už šiuos tyrimus mokėti nereikia. Lietuvoje už tokius tyrimus turi mokėti selekcininkai, o jie nesuinteresuoti tai daryti.

Lietuvos sėklininkystės asociacijos direktorius Julius Grašys pastebi, kad tarp asociacijos narių nėra vieningos nuomonės dėl rekomenduojamų veislių sąrašo sudarymo tikslingumo: vieni sako, kad tokio sąrašo reikia, kiti abejoja jo nauda. „Be to, visiškai neišspręstas finansavimo klausimas. Galbūt reikia prašyti lėšų iš valstybės?" - siūlo J. Grašys.

Veislių tyrimai atliekami septyniuose augalų veislių tyrimų skyriuose. Žieminių augalų veislės tiriamos trejus metus, vasarinių - dvejus metus

S. Juciuvienė pateikė racionalų pasiūlymą - rekomenduojamų veislių sąrašui sudaryti panaudoti registruotųjų veislių tyrimų duomenis. „Kai veislė jau būna įrašyta į Nacionalinį augalų veislių sąrašą, vėliau atliekami registruotųjų veislių tyrimai. Jie vykdomi jau daug metų ir už juos moka selekcininkai. Manau, būtent pasinaudojant šių tyrimų duomenimis, būtų galima sudaryti rekomenduojamų veislių sąrašą", - sako S. Juciuvienė.

Rekomenduojamų veislių sąrašui sudaryti būtina sąlyga - kad visos veislės būtų tiriamos tuo pačiu laikotarpiu tame pačiame augalų veislių tyrimų skyriuje. Tik tokiu atveju galima objektyviai įvertinti skirtumus tarp veislių ir pasakyti, ar konkreti veislė tikrai gali būti įtraukta į rekomenduojamųjų veislių sąrašą. Lietuvos grūdų augintojų asociacijos nariai nutarė, kad belaukiant rekomenduojamų veislių sąrašo, būtų visai naudinga pasidalinti bent jau kiekvieno sukaupta asmenine patirtimi, kokias veislių augalai pasižymi geru žiemojimu ir gausiu derliumi.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai