Rapsų augintojams - nauji iššūkiai
2013-08-12

Kaunas. Lietuvoje kasmet rapsais apsėjama apie 260 tūkst. ha, iš kurių daugiau kaip pusę ploto užima vasariniai rapsai. Kitas sezonas rapsų augintojams pateiks nemažai iššūkių, mat Europos komisija dviem metams uždraudė rapsų sėklas beicuoti tam tikrų nikotinoidų grupės veikliųjų medžiagų insekticidais, kurie yra efektyviausia ir bene vienintelė apsisaugojimo nuo spragių priemonė.

Dvejus metus truksiantis monitoringas paskelbtas dėl to, kad pagal atliktos studijos išvadas tam tikros nikotinoidinės insekticidų veikliosios medžiagos su augalų sultimis pasiekia žiedą ir apnuodija bites. Per draudimo laikotarpį numatyta atlikti papildomus tyrimus, kurie arba įrodytų, arba paneigtų tokio draudimo šalininkų spaudimą. Gauti duomenys iš skirtingose šalyse padarytų bandymų prieštaringi. Draudimas beicuoti insekticidais galioja rapsų ir kitų tais pačiais metais žydinčių augalų sėkloms (saulėgrąžoms, kukurūzams).

EK komisijos sprendimas turės įtakos ne tik rapsų augintojams, bet ir kitiems su šiuo verslu susijusiems rinkos dalyviams: sėklų ir cheminių augalų apsaugos priemonių pardavėjams, grūdų supirkėjams, rapsų perdirbėjams.

Dojus agro 19 09 10

Pasak bendrovės KWS vadovo Kastyčio Patiejūno, žieminių rapsų sėkla šiemet dar parduodama beicuota insekticidais: „Pardavimai tik šiek tiek didesni negu pernai. Užsisakyti žieminių rapsų sėklą ūkininkus raginome iš anksto. Vasariniai rapsai bus beicuoti tik fungicidais". Jo teigimu, šiandien nėra kitų be uždraustųjų registruotų efektyvių chemikalų rapsams nuo spragių apsaugoti, todėl sudėtinga patarti, kokias priemones žemdirbiai galėtų taikyti. Kai kurios įmonės jau nebepriima žieminių rapsų sėklos užsakymų.

Jo nuomone, prieš registruojant bet kurį cheminį augalų apsaugos preparatą, atliekami labai išsamūs tyrimai, tarp jų ir poveikio aplinkai bei gyviems organizmams, todėl atliktos studijos išvados abejotinos. Be to, žieminiai rapsai žydi praėjus daugiau kaip pusmečiui nuo sėjos, per tokį laiką kenksmingos medžiagos suyra.

Lietuvos žemdirbystės instituto Augalų patologijos ir apsaugos skyriaus vedėja dr. Roma Semaškienė patvirtina, kad uždraustoms medžiagoms kol kas efektyvių alternatyvų nėra. Mažai tikėtina, kad koks nors preparatas artimiausiu metu būtų sukurtas. „Labai sunku pasakyti, ar pavyks vasarinius rapsus apsaugoti nuo spragių kitų veikliųjų medžiagų insekticidais. Rapsų augintojams teks labai atidžiai stebėti pasėlius, bet iš patirties tenka pasakyti, kad žemdirbiai gali net ir nepastebėti, jog spragės jau pakenkė rapsams, nes kenkėjai nugraužia vos išdygusiu daigus", - apie spragių daromą žalą kalba R. Semaškienė.

Ji spėja, kad ūkininkams teks dažniau purkšti kitais (peritroidų grupės) insekticidais, o tai taip pat nėra džiuginantis dalykas, vertinant poveikio aplinkai požiūriu. Be to, dažniau purškiant tam tikromis cheminėmis medžiagomis, kenkėjai įgauna joms atsparumą.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip vertinate Lietuvos žemės ūkio plėtrą, atsižvelgdami į 15 metų narystę Europos Sąjungoje?
Orai