Prašymas keisti grūdų kokybės standartus - šauksmas tyruose
2013-04-22

Vilnius. Žemdirbiams nerimo ir blogų naujienų dienos dar nesibaigė. Kol jie skaičiuoja, kiek iššalo žieminių augalų ir būgštauja, ar spės pakankamai įšilti dirva vasarojaus sėjai, paaiškėjo, kad šį sezoną dar galios dabartiniai, žemdirbiams nuostolius nešantys, grūdų kokybės standartai.

Į posėdį susirinkę standartus nustatančios grupės nariai tik apsikeitė nuomonėmis, pasiūlymus perdavė svarstyti asociacijoms ir susitarė, kad toliau derinimai ir balsavimas vyks elektroniniais laiškais.

Grūdų kokybės standartus šalyje keičia Lietuvos standartizacijos departamente suformuota penkioliktoji techninio komiteto grupė „Grūdai, grūdų produktai, duona, pašarai", sudaryta iš devyniolikos narių. Devyni iš jų - grūdų perdirbėjų ir duonos gaminių kepėjų, penki - mokslo bei valstybinių institucijų atstovai. Tuo tarpu žemdirbiams atstovauja tik trys nariai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Pakeisti - ilga procedūra, užtrunka tris mėnesius, todėl šį sezoną dar galios dabartiniai grūdų standartai. Grūdų perdirbėjai nesutiko nors iš dalies dalintis nuostoliais. Praktiškai jie jų ir nepatirtų, nes Aleksandro Stulginskio universiteto Šilumos ir biotechnologijų inžinerijos katedros profesorius Algirdas Jonas Raila įrodė, kad 14,5 proc. drėgnumo grūdus galima saugoti pakankamai ilgai. Jei temperatūra aruoduose tinkama, nėra pavojaus, kad pablogės jų kokybė", - sako Lietuvos grūdų augintojų asociacijos (LGAA) pirmininkas Romas Majauskas.

Lietuvoje galioja keletas (kviečių, miežių, rugių ir rapsų) grūdų kokybės standartų. Grūdų tiekimo į rinką standartuose nurodomi šeši derliaus vertinimo kriterijai: hektolitro masė kilograme, šiukšlių, drėgmės, baltymų ir glitimo kiekis procentais, kritimų skaičius per sekundę. Grūdų kokybę nusakanti klasė nustatoma remiantis žemiausiu minėtų kriterijų rodikliu. Paprastai nuo grūdų klasės priklauso ir kaina.

Augintojai prašo pakeisti grūdų kokybės standartus: bazinį drėgmės rodiklį grūduose padidinti nuo 14 proc. iki 14,5 proc.; kviečių kokybę nustatyti pagal baltymus, o supirkimo klases - kas 1 baltymų procentą; bazinį drėgmės rodiklį rapsų sėklose padidinti nuo 8,5 proc. iki 9 proc.; bazinį šiukšlinių priemaišų kiekį padidinti nuo 1 proc. iki 2 proc. Šie reikalavimai paremti faktiniais sandoriais prekiniuose augalininkystės ūkiuose, kai grūdai tiesiogiai išvežami į kitas ES šalis.

LGAA pirmininkas teigia, kad dėl nepalankių grūdų kokybės standartų mūsų šalies grūdų augintojai per metus praranda 20 mln. litų. Per metus Lietuvoje parduodama 4 mln. t grūdų. Sumažinti vienos tonos grūdų drėgmę 0,5 proc., t. y. papildomai džiovinti, žemdirbiui kainuoja 5 litus. Jei grūdai džiovinami ne ūkio džiovykloje, supirkėjai už vienos tonos grūdų džiovinimą ima apie 50 litų. Be to, mokestis skaičiuojamas nuo viso atvežto kiekio, nors pagal technologiją grūdai pirma išvalomi, o tik po to džiovinami.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai