Prasidėjo darbų vajus - nuo tręšimo iki sėjos
2015-03-30

Kaunas. Ūkininkai džiaugiasi gerai peržiemojusiais javais bei rapsais ir, siekdami geresnio derliaus, imasi visų įmanomų priemonių, kad pasėliai būtų tinkamai „pamaitinti" ir sustiprinti. Mokslininkai nesidžiaugia tokiomis tendencijomis ir pataria žemdirbiams pirmiausia išspręsti dirvožemio kokybės problemas, o tik paskui galvoti apie tręšimus.

Varžytuvės, kas pirmiau?

Šalčio nepaliesti pasėliai prognozuoja gerą derlių, o žemdirbiai ruošiasi saviems rekordams. Tą išduoda vaizdai ūkininkų laukuose, kuriais dosniai dalijamasi socialiniuose tinkluose. Nors darbais ir paruošta technika daugiausiai puikuojasi ūkininkų atžalos, tačiau ir tarp vyresniųjų užsimezga ne tik diskusijos, net ir varžytuvės - kuris pirmasis į laukus įvažiavo, kas trąšas išbarstė, kas nupurškė, o kas jau ir sėjamąją užsikabino.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Sėjamosios dar tikrai nereikia," - tokį skubėjimą gesina UAB „Kustodija" agronomas-konsultantas Leonas Anskaitis.

Specialisto manymu, dar bent savaitę reikėtų palaukti, nes žemė tebėra šalta. „Kokias dvi savaites sėkla žemėje ne dygs, o gulės ir pus. Greičiau prasikals piktžolės, kabinsis ligos. Skubantieji sėti turės daugiau išlaidų ir problemų", - tikina L. Anskaitis, patardamas geriau ramiai rikiuoti kitus darbus, stiprinti žieminius pasėlius. 

„Linas Agro" agronomės-konsultantės Janinos Astrauskienės pastebėjimu, tinkamai prižiūrimi pasėliai turėtų subrandinti rekordinį derlių. „Ir rapsai, ir javai tikrai gražiai žiemojo, bent jau kiek laukų apvažiavome, tai šimtu procentų. Augalai jau pradeda vegetuoti. Prieš porą savaičių vieni ūkininkai išbėrė NPK, kiti NS trąšas, priklausomai nuo to, kokius darbus rudenį atliko, kokias technologijas pasirinko. Šią savaitę mūsų ūkininkai jau planuoja antrą tręšimą amonio salietra, taip pat papildymą mikroelementais, kad skatintų augalo vystymąsi, apsaugotų nuo ligų. Beje, pirmosios ligų užuomazgos aptinkamos ir dabar, prasidėjus pasėlių vegetacijai, todėl svarbu imtis priemonių užkersti kelią jų plitimui ", - sako J. Astrauskienė, pridurdama, kad ūkininkai negaili investicijų dirvos ir augalų priežiūrai, trąšoms, augimo reguliatoriams, pesticidams.

Matydami žaliuojančius pasėlius, ūkininkai neslepia džiaugsmo, tačiau kalbas apie būsimo derliaus rekordus sutinka santūriai. „Kai bus aruoduose, tai ir pasidžiaugsim", - nukerta Akmenės rajono ūkininkas Algirdas Martyšius, paklaustas apie derlių. Pasėlius laukuose šį pavasarį ūkininkas jau tręšia antrą kartą, papildo azoto trąšomis  

„Labai neskubėjome, buvo ir ankstyvesnių. Kiekvienas žino, kada jam ir kuo geriau tręšti. Čia nuo daug ko priklauso: nuo pasėlių būklės, augalų išsivystymo ir t.t.", - sako A. Martyšius, pripažindamas, kad cheminių preparatų pasiūla didžiulė, tačiau ilgametė patirtis žemės ūkyje jam leidžia atsirinkti, kas augalams naudinga, o be ko galima apsieiti.

Vien tręšimu sotus nebūsi

Kol konsultantai ragina ūkininkus negailėti lėšų trąšoms ir kitiems preparatams, mokslininkai nesulaiko pykčio. Dirvožemio agrocheminiai tyrimai atliekami vangiai, o rūgščios dirvos trukdo augalams įsisavinti reikiamų medžiagų. Praėjusį ir šį  pavasarį mineralinio azoto dirvožemyje rasta mažiausiai per visą tyrimų istoriją. Perteklius, ūkininkų paliktas rudenį, per ilgą šiltą žiemą išplautas į gilesnius dirvožemio sluoksnius, šulinius, Baltijos jūrą.  

„Dirvožemis rūgštus, niekas laiku nekalkina, azotu tręšia beprotiškai. Rudenį radom baisius kiekius, pavasarį jau nieko nėra - viskas išplauta. Ir vėl visi priversti didinti trąšų kiekį. Mūsų ūkininkai firmų kišenėse sėdi, ką jiems sako, tą ir daro. Mokslininkų atliekamų tyrimų, rekomendacijų niekam nebereikia. Konsultantams rūpi parduoti, o žemdirbiai perka. Anksčiau dar važiuodavau į seminarus, aiškindavau apie situaciją, o dabar nė nekviečia, nes po mano paskaitų sumažėja pirkimų", - apmaudo neslepia  Agrocheminių tyrimų laboratorijos direktorius prof. habil. dr. Gediminas Staugaitis, skelbdamas ką tik atlikto monitoringo rezultatus.

Lietuvos žemdirbystės instituto Agrocheminių tyrimų centras kasmet atlieka Žemės ūkio ministerijos finansuojamus mineralinio azoto dirvožemyje tyrimus. Gauti rezultatai parodo, kokiomis azoto normomis reikia tręšti augalus.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai