Pradėjo cukrinių runkelių sėją
2015-03-27

Kėdainiai. Kėdainių priemiestinėse žemėse ūkininkaujantis Arvydas Šmigelskis (nuotr.) su sūnumi Karoliu į žemę subėrė pirmąsias cukrinių runkelių sėklas. Kovo 25-ąją Šmigelskiai apsėjo 10 hektarų, o kitą dieną - 8 hektarus.

„Startavome sėdami mažuosius laukelius, o įkandin bersime sėklas į didžiuosius plotus. Iš viso šįmet planuojame auginti apie 200 hektarų saldžiųjų šaknų. Runkelių plotus mažiname, nes cukraus rinkoje yra perviršis. Su perdirbėjais sutarėme, kad kartu spaudžiamės ir draugiškai susitelkę išgyvensime krizinį laiką", - sakė A. Šmigelskis.

Gana anksti pradėta cukrinių runkelių sėja Šmigelskių ūkyje nėra rekordinė - pernai jie sėklą į laukus išbėrė beveik dvi savaites anksčiau, kovo 12-ąją.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Tikrai nevengiame į laukus išvažiuoti kuo anksčiau. Patirtis rodo, kad tą daryti reikia vos tik leidžia žemė. Pernai anksčiausiai pasėti runkeliai derėjo puikiai - viename hektare jų užaugo 85 tonos, o cukringumas perkopė 19 procentų. Bendras runkelių derlius ūkyje taip pat geras - vidutiniškai 70 tonų iš vieno hektaro, o cukringumas siekė 18 procentų.

Dėl sunkumų rinkoje, ūkininkai kiek mažina cukrinių runkelių plotus. Šmigelskiai šįmet sės tik 200 hektarų, kai pernai runkelių plotai buvo perkopę 300 ha

Mes ne tik runkelius anksti sėjame, bet ir su kitais žemės darbais nevėluojame. Šįmet į laukus pirmąsyk išvažiavome vasario 12-ąją. Tądien pradėjome žiemkenčių tręšimą kompleksinėmis trąšomis. Dabar tręšimą kai kuriuose plotuose jau kartojame.

Laikomės pozicijos, kad geriausiais patarėjas, kada ką daryti - gamta. Vos tik atšyla, laukai pradžiūsta, tada ir judame į laukus", - sakė A. Šmigelskis.

Ūkininkas drauge su sūnumi dirba apie pusantro tūkstančio hektarų žemės. Didesnę jos dalį iš rudens apsėja žiemkenčiais. Praėjusi žiema buvo itin švelni ir jokių nuostolių būsimam derliui nepridarė. „Be žiemkenčių auginame runkelius, pupas, kvietukus. Dalį laukų paliksime žalinimui.

Dabar akylai žvalgomės į dangų ir klausomės sinoptikų prognozių. Būtų puiku, jei keletą dienų nelytų, tai spėtume pasėti visus cukrinius. Tam esame paruošę techniką. Paprastai į didžiuosius plotus išleidžiame po dvi sėjamąsias ir stengiamės sėją baigti kuo operatyviau", - patirtimi dalijosi A. Šmigelskis.

Nelabai kėdainietis sunerimtų, jei žemę suvilgytų lietus. Jo, pasak ūkininko, jau reikia žiemkenčiams.

Bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris pritarė ankstyvą sėją pradedančiam ūkininkui, kad cukriniai runkeliai nėra lepūs augalai: „Kas anksti pasėja runkelius, paprastai išlošia ir užaugina gerą derlių. Svarbiausia nesuberti sėklos į per daug šlapią dirvą. Runkeliai nebijo šalnų. Jie sudygę ištveria net septynių laipsnių šaltį dirvos paviršiuje.

Pastebėjome, kad ūkininkai darosi vis drąsesni ir sėją pradeda vis anksčiau."

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai