Plaukuotspragės - dar vienas bulvių augintojų baubas
2013-02-22

Vilnius. Dažnam žodis plaukuotspragės - dar nežinomas. Šie žaldariai iš Šiaurės Amerikos žemyno jau atkeliavo į Pietų Europą ir naikina bulvių derlių. Valstybių sienos vabzdžiams ne kliūtis, todėl Žemės ūkio ministerija numatė priemones, kurios padėtų kontroliuoti ir stabdyti plaukuotspragių plitimą Lietuvoje ir užtikrintų bulvių saugumą.

Žemės ūkio ministro 2013 m. vasario 14 d. įsakymu Nr. 3D-123 patvirtintame Plaukuotspragių fitosanitarinio tikrinimo ir fitosanitarijos priemonių naudojimo tvarkos apraše nustatytos prevencinės ir fitosanitarinei kontrolei skirtos priemonės, kurias taikant būtų sumažinta plaukuotspragių židinių atsiradimo rizika, o nustatytuose židiniuose - kontroliuojamas šių kenkėjų plitimas į neužkrėstas teritorijas. Taip pat įvardinti ir fitosanitarijos reikalavimai maistinėms bulvėms, įvežamoms iš šalių, kurių teritorijose yra nustatytų plaukuotspragių židinių.

Valstybinės augalininkystės tarnybos (VAT) Fitosanitarijos skyriaus vedėjas Gintaras Lapinskas sako, kad pirmą kartą Europoje šių vabzdžių veiklos požymių pastebėta 2004 metais ant Portugalijoje auginamų bulvių lapų ir gumbų. Vėlesniais metais pažeistų bulvių daugėjo ir tik 2008-aisiais buvo nustatyta, kad bulves pažeidžia retaplaukėsplaukuotspragės Epitrix similaris ir bulvinės plaukuotsragės E. cucumeris. Dabar šie kenkėjai aptinkami visoje Portugalijoje ir šiaurinėje Ispanijos dalyje.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Taip atrodo plauktuotspragių pažeista bulvė (Europos regiono augalų apsaugos organizacijos EPPO nuotr.)

„Visų rūšių plaukuotspragės išoriškai labai panašios: juodai pilkos spalvos, 1,5-2,0 mm ilgio, ovalūs, iškilūs vabalai, lervos - baltos spalvos 2-3 mm ilgio kirminėliai, todėl nustatyti tikslią rūšį gali tik patyrę entomologai", - teigia G. Lapinskas.

Specialistų tvirtinimu, bulvių pasėliams ir būsimam derliui žalą daro ir suaugę vabalai, ir jų lervos. Suaugėliai lapuose išgraužia 1-1,5 mm skersmens skylutes, suformuodami piešinį, tarsi lapas būtų išvarpytas kulkų. Lervos maitinasi augalų šaknimis ir bulvių gumbais išgrauždamos jų paviršiuje banguotus vingiuotus 1-2 mm gylio griovelius. Pažeistų augalų augimas sutrinka, bulvių gumbai būna mažesni, o dėl lervų pažeidimų gumbai tampa vizualiai nepatrauklūs pirkėjams. Kai kuriais atvejais, kai pažeidimų labai daug, bulvių gumbai gali netikti netgi perdirbti, pavyzdžiui, bulvių traškučių gamybai.

„Mūsų šalies bulvių augintojai, siekdami išvengti žalingo plaukuotspragių išplitimo bulvėse, turėtų atsakingai vykdyti naujuosius teisės aktų reikalavimus. Tik bendradarbiaudami su Tarnybos specialistais bulvių augintojai patirs minimalius nuostolius dėl kenksmingųjų organizmų daromos žalos", - sako Fitosanitarijos skyriaus vedėjas.

VAT pareigūnai, nustatę plaukuotspragių karantino teritoriją, dvejus metus uždraus sodinti bulvių gumbus, įpareigos ūkininkus ir žemės ūkio bendroves sunaikinti savaime išaugusius bulvių augalus ir gumbus ir 1,5 m juostą aplink plaukuotspragių židinį nupurkšti registruotais augalų apsaugos produktais: herbicidu ir insekticidu.

Techniką, transporto priemones, konteinerius, saugyklas arba jų dalis ir kitus objektus, turėjusius sąlytį su plaukuotspragėmis užkrėstomis bulvėmis, bus privaloma išvalyti ir dezinfekuoti, o bulvių gumbus nuplauti, nuvalyti ar apdoroti kitu lygiaverčiu būdu taip, kad dirvožemio likučiai sudarytų ne daugiau kaip 0,1 proc.

VAT pareigūnai atliks bulvių gumbų, išvežamų iš plaukuotspragių karantino teritorijos, fitosanitarinę stebėseną ir dvejus kalendorinius metus nuo plaukuotspragių karantino teritorijos nustatymo privalės atlikti plaukuotspragių fitosanitarinį tikrinimą. Jei per šį laikotarpį plaukuotspragių karantino teritorijoje plaukuotspragių židinių nenustatoma, laikoma, kad jos plaukuotspragių karantino teritorijoje yra sunaikintos ir fitosanitarijos priemonės nebetaikomos.

„Tarnybos specialistai didelį dėmesį skirs iš kitų ES šalių, ypač iš Portugalijos ir Ispanijos, įvežamų ankstyvųjų maistinių bulvių tikrinimui. Egzistuoja rizika, kad su atkeliavusiais kroviniais iš minėtų kraštų į Lietuvą gali būti atgabenti nauji mūsų krašte nepaplitę kenksmingieji organizmai -  plaukuotspragės", - sako G. Lapinskas.

Vegetacijos metu VAT regioninių skyrių specialistai pasirinktuose laukuose visoje Lietuvos teritorijoje statys gaudykles, skirtas plaukuotspragėms aptikti bei apžiūrės pasirinktus bulvių pasėlius. Sandėliuojamų bulvių gumbų tikrinimai dėl plaukuotspragių bus atliekami tuo pačiu metu, kaip ir tikrinimai dėl bulvių žiedinio ir rudojo puvinių.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai