Pirmoji žiemos pusė - ideali žiemkenčiams
2015-02-02

Kaunas. Mokslininkų ir specialistų nuomone, dėl pasėlių šiuo metu nerimauti nėra reikalo. Visuose šalies regionuose oro sąlygos žiemkenčių vegetacijai palankios - netgi vienos optimaliausių, kokių tik galima tikėtis iš lietuviškos žiemos. 

Specialistai tikina, kad kiekviena sėkmingai peržiemota diena mažina riziką ūkininkų pasėliams. Nors ir nedidele sniego danga pridengti žiemkenčiai kol kas nenukentėjo nei nuo drėgmės, nei nuo šalčio. Jeigu tokie švelniai žiemiški orai išsilaikys ir kitą žiemos pusę, žemdirbiai pavasarį pasitiks be nuostolių ir papildomų rūpesčių.

Sąlygos geros

LYTAGRA 19 07 04 mob

Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro (LAMMC) Žemdirbystės instituto direktorius doc. dr. Vytautas Ruzgas įsitikinęs, kad stabili, švelni žiema nėra toks jau įprastas Lietuvai reiškinys, tad mažai tikėtina, jog nepasikeitę orai išliks iki pavasario. Jeigu vis dėlto taip nutiktų - ūkininkai šokinėtų iš džiaugsmo.  „Žiema, aišku, neįprasta, ne tokia, kokia turėtų būti, bet pasėliai žiemoja gerai. Džiugina tai, kad kuo mažiau lieka dienų iki pavasario, tuo mažesnis rizikos faktorius. Jeigu iki pavasario tokia žiema išliktų, šokinėtume iš džiaugsmo, bet ar niekas nesikeis, negalime žinoti", - sako doc. dr. V. Ruzgas, prisimindamas praeitus metus, kuomet prognozės buvo netikslios.

„Kai po žiemos laukus apžiūrėjome, sakėme, kad viskas gerai, pasėliai žaliuoja, o vėliau paaiškėjo, kad buvo „išvalgę" visus rezervus. Visada geriausia prognozuoti į blogą pusę: jeigu taip ir atsitiks, visi sakys, koks protingas prognozuotojas, o jei viskas bus gerai - pamirš blogas prognozes ir džiaugsis rezultatais, - šypsosi agrarinių mokslų daktaras, patardamas mažiau spėlioti, o džiaugtis tuo, ką turime dabar. - Šiandien viskas gerai, o kas bus po mėnesio, tada ir pamatysim. Po atžėlimo pirmomis dienomis žiemkenčiai gražiai žaliuoja, ir tik praėjus bent 10 dienų paaiškėja, ar kokie nors veiksniai nepakenkė". 

AB „Linas Agro" agrotechnologijų plėtros vadybininko Andriaus Lukoševičiaus teigimu, kiek teko matyti, sniego danga visoje šalyje daugmaž vienoda, oro sąlygos panašios. „Šiandien situacija visoje Lietuvoje labai panaši, kritinių temperatūros pokyčių nebuvo, sniegas, drėgmė daugmaž vienodi. Žiema visur palyginti švelni, o augalams tokios sąlygos tinka. Gal tik kai kur pasėliai yra labai vešlūs, tad kažkiek realus iššutimo pavojus, bet didelės rizikos kol kas tikrai nėra", - tvirtina specialistas.

Vilkaviškio r. ūkininkaujantis Julius Mickevičius, kartu su sūnumi pasėjęs daugiau nei 500 ha žiemkenčių, taip pat patenkintas švelnesne nei įprasta žiema. „Pasėliai žiemoja gerai, per daug lietaus nebuvo, balų neužšalo, viskas normalu. Bet sniego nedaug - keli centimetrai. Jeigu didesnių šalčių nebus, užteks, o jei pašals - bus mažoka. Iki minus 20 laipsnių nėra labai pavojinga, bet jeigu spustels daugiau, bus negerai", - sako ūkininkas.

Rizikuojančių nedaug

Doc. dr. V. Ruzgas pastebi, kad kelios pastarosios žiemos žemdirbius išmokė atsargiau rinktis žiemkenčių veisles, tačiau jeigu žiemos temperatūra išliks panaši, kaip dabar, išloš lepesnes ir derlingesnes veisles pasėję ūkininkai.  „Lepesnėms veislėms tokia žiema - pats tas", - sako mokslininkas.

Agrotechnologijų plėtros vadybininkas A. Lukoševičius pritaria šiam pastebėjimui. „Vasaris kol kas nerodo staigių temperatūros šuolių. Panašu, kad javai ir toliau gali neblogai žiemoti. Esant tokiai temperatūrai neiššąla ir jautrios žiemojimui, bet aukštų kokybinių parametrų  veislės, tokios, kaip, sakykime, „Agil".  Pernai, kas ją pasirinko, buvo nusivylę, bet lomose ar tarp miškų, proskynose, kur susidaro mikroklimatas, ši veislė visgi peržiemojo", - prisimena specialistas, pripažindamas, kad nedaug ūkininkų ryžtasi rinktis lepias, bet derlingesnes veisles. Pirmasis faktorius, į kurį atkreipiamas dėmesys, yra būtent žiemojimas. Tik po to jau yra žiūrima, koks veislės derlingumas, atsparumas ligoms ir kiti faktoriai. „Populiariausios išlieka „Skagen",  „Famulus", vėl populiarėja „Ada", „Zenta". Jos žiemoja gerai, ir nors derlius nebūna rekordinis, tačiau stabilus," - sako A. Lukoševičius.

Jam antrina ir UAB „Kustodija" agronomas ekspertas Valdas Verbauskas: „Didžioji dalis ūkininkų, su kuriais bendrauju, prancūziškų ir kitų pietinių veislių privengia. Renkasi tas, kurios gerai žiemoja -  „Skagen", „Magnifik". Domisi latvių išvesta veisle „Edvins".

Pasak V. Verbausko, žemdirbiai džiaugiasi, kad pirma žiemos pusė jiems palanki. Apie laukiančius pavasario darbus - dirvos savybių gerinimą, tręšimą kol kas negalvoja. „Atostogauja. Kas slidinėja, kas kažkur keliauja. Nebent mintyse dėlioja darbus. Ką čia planuosi, jei nežinai, ką parodys kovas. Gali būti kad nutirps sniegas, spustels šaltis, ir visos mūsų prognozės nueis veltui", - svarsto agronomas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai