Pinigai gyvūnų kilmės knygoms tvarkyti stringa dėl skundų
2013-09-09

Kaunas. Jeigu gyvūnų augintojų asociacijos negaus lėšų gyvūnų kilmės knygoms tvarkyti, veislininkystės darbas gali sustoti. Taip buvo pasakyta Žemės ūkio rūmų (ŽŪR) Veislininkystės komiteto posėdyje, kuriame dalyvavo ir žemės ūkio ministras Vigilijus Jukna.

Asociacijoms šiemet yra numatyta 1,6 mln. litų, skirtų gyvūnų kilmės knygoms rengti ir tvarkyti. Šias lėšas asociacijos pasiskirsto tarpusavyje pagal nustatytus ir ŽŪM patvirtintus kriterijus. Problema ta, kad ne visos asociacijos (kai kurių arklių augintojų) priklauso ŽŪR, todėl jos nepatenka į šių pinigų dalybas ir įvairioms instancijoms rašo skundus, dėl ko stringa pinigų už kilmės knygų tvarkymą pervedimas.

ŽŪR pirmininkas Andriejus Stančikas pabrėžė, kad veislės knygos rengimo ir tvarkymo finansavimą dabar kuruoja savivalda, todėl svarbiausia susitarti tarpusavyje. „Jau pernai buvo daug problemų, ginčų, diskutavome kad metų pradžioje visiems būtų aiškios žaidimo taisyklės ir pinigai visas asociacijas pasiektų metų pradžioje. Deja, dėl įvairių priežasčių pinigų nėra iki šiol. Tos priežastys - įvairios, tarp jų - ir skundai, kurie stabdė lėšų pervedimą", - sakė A. Stančikas.

Vaderstad 12 05

Andriejaus Stančiko teigimu, ŽŪR stengėsi visais būdais, kad pinigai asociacijas pasiektų kuo greičiau, bet visi vežimą tempia į skirtingas puses

ŽŪM ministras Vigilijus Jukna situaciją pavadino nenormalia, kai rugsėjį tenka kalbėti apie šių metų kilmės knygų finansavimą. „Sunku įsivaizduoti, kaip asociacijos išgyvena", - neslėpė nuostabos ministras. Jis taip pat pripažino, kad visus bandymus objektyviai išskirstyti lėšas niekais vertė skundai įvairioms institucijoms.

„Ministerija pritaria tam, lėšas turi skirstyti savivaldos organizacijos. Ieškosime galimybių mechanizmą patobulinti. Bet pinigų niekada nebus tiek, kad visus patenkintų", - kalbėjo ministras Vigilijus Jukna, pridūręs, kad ministerija darys viską, jog kilmės knygoms skirti pinigai kuo greičiau pasiektų asociacijas

ŽŪM Žemės ir maisto ūkio departamento direktorius Rimantas Krasuckis sakė, kad jam gėda sėdėti prieš asociacijų vadovus dėl įstrigusio kilmės knygų finansavimo. „Deja, dėl teisinės ekvilibristikos svarstomas turbūt jau devintas projektas, nes priešpaskutiniajame dėl tam tikrų neįžvalgų buvo iškraipyti jūsų susitarimai. Tikiuosi, po šio susitikimo turėsime galutinį projektą ir ministerija išspręs teisinius dalykus, kurie pagaliau leis skirti pinigus kilmės knygoms", - vylėsi R. Krasuckis.

Jo minimas projektas yra dėl visas gyvūnų augintojų asociacijas vienijančios organizacijos. Yra apibrėžta viena vienijanti organizacija - pagal įstatymo nuostatas tai yra Žemės ūkio rūmai. Ir šį įsakymą Dėl pagalbos veislininkystei taisyklių patvirtinimo" pakeitimo ministras yra nusiteikęs pasirašyti. R. Krasuckis tikisi, kad šią savaitę procesas turėtų pajudėti ir po poros savaičių jau galima būtų asociacijoms gauti lėšas. Paskutinis trukdis - šis projektas suderinimui dėl vienijančios organizacijos išsiųstas į Konkurencijos tarybą.

Rimantas Krasuckis asociacijų narių prašė labiau išryškinti ir įvertinti kolektyvinį interesą ir koncentruoti pagalbą vienai gyvūnų grupę vienijančiai organizacijai, o ne kelioms

Veislininkystės komiteto narys ir Lietuvos mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos pirmininko pavaduotojas Nikolajus Dubnikovas taip pat pritarė, kad „palaida bala" gaunasi dėl to, kad nėra įtvirtintas ŽŪR, kaip vienijančios organizacijos, vaidmuo veislininkystės srityje. „taip ir steigiasi atsieit vienijančios atskiros organizacijos paraleliai ŽŪR ir bando gauti tam tikras teises ir į lėšų skirstymą. Tai ydinga ir nenaudinga Lietuvai praktika. Todėl rengiame rezoliuciją, kuria būtų įtvirtinta nuostata, jog norint gauti paramas, turi įsipareigoti dalyvauti savivaldoje ir atlikti tam tikras pareigas. Teisiškai ir įstatymu žemdirbių savivaldą įtvirtina ŽŪR", - tokią viziją pristatė N. Dubnikovas, kad ateityje nebūtų kaišiojami pagaliai į ratus. Vis dėlto jis neįvardijo, dėl kurių organizacijų rašomų skundų stabdoma parama veislininkystei.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai