Pieno ūkiams pažadai palengvinti išgyvenimą
2016-04-14

Alytus. Susitikusi su Alytaus rajono pieno gamintojais, žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė patvirtino, kad pavyko susitarti su šalies pieno perdirbėjais bent pora mėnesių nemažinti supirkimo kainų ir žadėjo iš valstybės biudžeto kelių centų priedą už kiekvieną litrą pieno, tačiau ūkininkams dar neaišku - kur politika, o kur realybė.

„Atvažiavau su žemdirbiais pabendrauti tiesiogiai, ne per savivaldybių atstovus, ir vietoje išsiaiškinti realią padėtį", - teigė V. Baltraitienė. Anot ministrės, ji aplankys į tuos rajonus, kuriuose daugiausiai pieno ūkių.

Alytaus rajone įregistruota du tūkstančiai pieno ūkių. Per praėjusius metus karvių laikytojų skaičius sumažėjo 312, o karvių - 406.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Gelbsti šeimos pajėgos

Susitikimą su Alytaus rajono pieno gamintojais žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė pradėjo nuo apsilankymo Vidmanto Navicko pieno ūkyje.

Ūkininkų Navickų šeima

Daugirdų kaime, tėvų namuose, įsikūręs ūkininkas laiko beveik 350 gyvulių: 208 melžiamas karves, 128 telyčias ir 13 buliukų. Deklaruoja 323 ha žemės ūkio naudmenų, kurių daugiau kaip trečdalį sudaro pievos ir ganyklos. Likusioje žemėje V. Navickas augina javus.

Vilė ir Vidmantas Navickai ūkininkauti pradėjo nuo trijų karvių. Per 23 metus daugirdiškiai ūkį stipriai išplėtė, tačiau į tolesnę plėtrą žiūri atsargiai. „Už pieną gauname po 18 centų, lyg ir ne taip mažai, bet sudėjus visas išlaidas ir pajamas, beveik nieko nelieka", - teigė V. Navickienė.

Anot ūkininkės, vienintelė paguoda, kad beveik visus darbus pavyksta nudirbti šeimos jėgomis. Ūkyje dirba ji su vyru, didelė paspirtis - Vidmanto tėvai bei trys dukros - moksleivės ir studentė.

Dukros didelės pagalbininkės ūkyje, visos moka melžti, nereikia raginti prie darbų, tačiau motina nenorėtų, kad jos savo ateitį susietų su kaimu. „Mano noras, kad nė viena dukra neliktų kaime, visi žino, kiek kaimo žmogus turi dirbti, jis negali atostogauti, sirgti. Nesinori, kad dukros eitų mūsų pėdomis", - sakė V. Navickienė.

Gelbsti kiek gali

Gausiai į susitikimą Krokialaukio Tomo Noraus-Naruševičiaus gimnazijos daugiafunkcio centro skyrių atvykusius Alytaus rajono pieno gamintojus žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė tikino, jog Vyriausybė ieško galimybių, kaip pagelbėti žemdirbiams. „Kreipėmės į Europos Komisiją dėl tiesioginės paramos, kurią galėjome teikti praėjusiais metais, tačiau sprendimo kol kas nėra. Vienos šalys tam pritaria, kitos priešinasi", - teigė V. Baltraitienė.

Žemės ūkio ministrę Virginiją Baltraitienę (centre) Alytaus rajone lydėjo Vilė Navickienė (iš kairės), Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius, Seimo narys Raimundas Markauskas, Vidmantas Navickas, ir Alytaus rajono savivaldybės meras Algirdas Vrubliauskas

Ministrė pranešė, kad kitą savaitę žadama patvirtinti schemą, kurią įgyvendinus, pieno gamintojams bus lengviau išgyventi sunkmetį. Pieno perdirbėjai pažadėjo gegužės ir birželio mėnesius nekeisti gegužės 1-osios pieno supirkimo kainos, o iš valstybės biudžeto už kiekvieną litrą pieno bus pridedama nuo 4 iki 2 centų, priklausomai nuo ūkio dydžio. Kuo ūkis stambesnis, tuo centų pridedama bus mažiau, nes dabar jo pieno supirkimo kaina didesnė.

„Vienintelė sąlyga, kurios reikalauja EK - kad nedidėtų pieno gamyba lyginant su praėjusiais metais. Dėl nedidelio perviršio nereikėtų nuogąstauti, už jį bus mokama, tačiau drastiškai pieno kiekiai negali pasikeisti", teigė V. Baltraitienė.

Korokialaukyje susirinkę ūkininkai laukė gerų žinių

Bendra valstybės paramos suma per 6 mėnesius negalės viršyti 15 tūkst. eurų. Tai nelabai paranku stambiesiems ūkininkams, kurie minėtą sumą išnaudos per 1-2  mėnesius, o mažiesiems šios sumos pakaks pusmečiui. „Jeigu nuo liepos mėnesio perdirbėjai mažins supirkimo kainas, valstybė iš biudžeto padengs mažėjimą", - aiškino žemės ūkio ministrė. 

Kitą savaitę bus tiksliai paskaičiuota, kiek reikės pinigų šiai paramai, tačiau jau dabar manoma, jog ne mažiau kaip 20 mln. eurų.

Ūkininkė Audronė Miškinienė ūkininkus ragino atidžiau skaityti įstatymus ir atkakliau ginti savo teises

Dzūkijos ūkininkai gana nepatikliai sutiko šią žiną, nes kai kurie ministrės apsilankymo rytą iš pieno supirkėjų gavo pranešimus, kad nuo gegužės 1-osios supirkimo kainos mažinamos 2 centais, nors apie kainų pakeitimus būtina informuoti prieš mėnesį.

„Labai gražiai kalba, bet mums, paprastiems žmonėms, reikėtų atsirinkti, kur politika, kur realybė. Jei padidins žadamais centais, tai jausis, bet abejoju, ar perdirbėjai neras būdų, kaip savo dalį pamažinti, o valstybės padidinti", - svarstė ūkininkė Audronė Miškinienė.

Mažiausieji ūkiai negaus

Šios paramos schema smulkiausiems pieno ūkiams, laikantiems 4-5 karves, nebus taikoma. Keli centai už pieno litrą iš valstybės biudžeto bus pridedami ūkininkams, parduodantiems ne mažiau kaip 100 litrų per dieną.

A. Miškinienė prašė labiau paremti smulkiuosius, 5 karvių ūkius.

„Smulkiesiems siūlysime patiems perdirbi pieną, sudarysime galimybes, kaip parduoti, kur parduoti, neimsime mokesčio už prekybos vietas arba siūlysime pereiti į kitą veiklą, su valstybės pagalba finansuojant uogų, daržovių, triušių auginimo verslo pradžią", - optimistiškai kalbėjo V. Baltraitienė.

Anot ministrės, ši parama nukreipta į ūkius iki 200 karvių, nes tai šeimos ūkiai, vykdantys verslą.

Ministrė liko nustebinta

Prabilus apie 18 mln. eurų nacionalinę paramą pieno gamintojams, kuri bus pradėta mokėti nuo gegužės 5 d., ir ūkininkai galės gauti 78, 23 euro už pieninę karvę, salėje kilo šurmulys. Lietuvos ūkininkų sąjungos Alytaus rajono skyriaus „Dzūkijos ūkininkas" pirmininkas Marius Gudaitis atkreipė dėmesį, kad paraiškoje, kurią reikia užpildyti seniūnijoje, norint gauti paramą, įrašytas prieštaringas punktas.

„Paraiškos 3 punkte rašoma, kad paramos gavėjas, gavęs pranešimą apie paramos grąžinimą, privalo ją grąžinti per nurodytą terminą, nes bus skaičiuojami delspinigiai. Vadinasi, paramą gali tekti grąžinti", - klausė M. Gudaitis.

Ministrė V. Baltaritienė buvo nustebinta tokios sąlygos, ir, paėmusi paraišką su keistu punktu, pažadėjo išsiaiškinti.

Alytaus rajono savivaldybės Žemės ūkio skyriaus vedėjas Stasys Supranavičius taip pat buvo suglumintas  paraiškoje išdėstyto reikalavimo

Ūkininkai taip pat teiravosi V. Baltraitienės, kur dingo pinigai už pieno kvotas? Ūkininkai pirko kovotas, mokėjo tūkstančius litų, o kvotas panaikinus, prapuolė ir pinigai.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai