Pieno gamintojų organizacijos būtų jėga, su kuria supirkėjai privalėtų skaitytis
2012-08-09

Kaunas, rugpjūčio 9 d. Žemės ūkio ministerija parengė pieno gamintojų organizacijų ir jų asociacijų administravimo taisykles, kuriomis siekiama stiprinti pieno gamintojų pozicijas sudarant pirkimo-pardavimo sutartis. Dėl šių taisyklių Žemės ūkio rūmuose įvyko diskusija.

Kooperatyvo „Pienas LT“ valdybos narys ir ŽŪR vicepirmininkas Bronius Markauskas teigė, kad galimybė jungtis į organizacijas pieno gamintojams suteiks unikalų šansą turėti stipresnes derybines galias parduodant pieną. „Tai bus rimtas instrumentas, kuris padės ūkininkams išgyventi. Gamintojų organizacijos bus jėga, su kuria supirkėjai nedrįs nesiskaityti", - teigė jis.

Pieno gamintojų organizacijų ir jų asociacijų administravimo taisykles rengusi ŽŪM Žemės ir maisto ūkio departamento Mėsos ir pieno skyriaus vyriausioji specialistė Gabija Jurgelytė teigė, jog šio reglamento esmė, kad didžiausią naudą iš pieno pardavimo derybų gautų ūkininkai.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Gabija Jurgelytė ir Bronius Markauskas įsitikinę, kad pieno gamintojų organizacijos būtų naudingos ūkininkams

Gamintojų organizacija bus pieno gamintojus vienijantis juridinis asmuo, kuris privalės turėti ne mažiau 20 narių, kurių bendras melžiamų karvių skaičius prašymo pateikimo dieną būtų ne mažesnis kaip 200, o parduodamo pieno kiekis - ne mažiau kaip 1 tūkst. tonų per metus. Sprendimą dėl gamintojų organizacijos pripažinimo priims ŽŪM, gavusi Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro (ŽŪIKVC) rekomendacijas dėl atitikimo reikalavimams.

Gamintojų organizacijos galės steigti asociaciją, kurioje turės būti ne mažiau kaip trys pripažintos gamintojų organizacijos.

Pripažintos gamintojų organizacijos ar jų asociacijos galės derėtis dėl savo narių pagaminamo pieno pardavimo sutarčių sąlygų. Pieno kiekis, dėl kurio jie derėsis, turės neviršyti 3,5 proc. viso Europos Sąjungoje pagamino pieno kiekio ir 33 proc. šalyje pagaminamo pieno kiekio. Pasak G. Jurgelytės, bent jau pirmojo reikalavimo riba yra tokia didelė, kad Lietuvos pieno gamintojams jos pasiekti negresia.

Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas kalbėjo, jog bandymų pieno gamintojams jungtis būta ir anksčiau, tačiau vis pristigdavo vienybės. Kai tokia galimybė bus įtvirtinta teisiškai, galbūt pieno gamintojams pavyks susiburti. „Jeigu pavyktų sujungti didesnę gamintojų dalį į gamintojų grupę ar jų asociaciją, gamintojų derybinės galios smarkiai išaugtų ir pieno sektorius atsigautų", - tvirtino jis.

B. Markauskas taip pat išreiškė abejonių, ar žinant lietuvių nesugebėjimą susitarti, pavyks lengvai suburti gamintojų organizacijas. „Tačiau turėdami teorinių galimybių turime pabandyti jas išnaudoti. Jeigu sudarytume tokią asociaciją, kuri valdytų maksimalų leidžiamą 33 proc. viso šalyje parduodamo pieno kiekį, perdirbėjai su ja negalėtų nesiskaityti kaip su atskirais kooperatyvais. Tam, kad pieno gamintojai išgyventų šiuos sunkius laikus, jiems reikalingos didesnės derybinės galios, kurias ir suteiktų gamintojų organizacijos", - kalbėjo ŽŪR vicepirmininkas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai