Pavasaris gali užgriūti bet kurią akimirką, todėl metas ruoštis (fotogalerija)
2016-03-02

Kaunas. Ko tikėtis iš šių metų, kaip padidinti derlių ir palengvinti pasėlių priežiūros darbus - atsakymų į šiuos klausimus ieškota vakar vykusioje bendrovės „Linas Agro" konferencijoje Kaune, į kurią susirinko per 300 žemės ūkio specialistų.

Konferencijoje „2016 metais ūkininkaukite išmaniau: didesnis derlingumas, mažesnė savikaina" bendrovės „Linas Agro" Technologijų plėtros ir sėklų prekybos vadovas Andrius Lukoševičius apžvelgė pasėlių būklę visoje šalies teritorijoje. Kaip ir kasmet, žiemkenčiai peržiemojo labai nevienodai, skirtumas tik tas, kad paprastai labiau nukentėdavo šiaurinių šalies regionų pasėliai, o štai šiemet didžiausių nuostolių žiema pridarė pietiniams regionams: čia yra ir visai žuvusių plotų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Konferencija „2016 metais ūkininkaukite išmaniau: didesnis derlingumas, mažesnė savikaina" vakar vyko Kaune, šiandien - Vilkaviškyje, rytoj Kretingoje, o penktadienį - Šiauliuose

Žiemkenčių plotai šiemet, palyginti su pernai, yra didesni 6 proc. ir siekia 904 tūkst. ha, iš kurių didžiausius plotus užima žieminiai kviečiai (624 tūkst. ha) ir žieminiai rapsai (151 tūkst. ha). Kaip pastebėjo A. Lukoševičius, iš rudens dauguma rapsų pasėlių labai gražiai žaliavo, tačiau tai galėjo būti ir vizuali apgaulė, mat ne viename lauke buvo daug garstukų (pastarieji per žiemą iššalo). Bendrai įvertinus, rapsų augalai buvo sveiki, tik galbūt jų masė buvo mažoka, mat rudenį labai trūko drėgmės.

Ryški problema žieminių kviečių pasėliuose, sėtuose po pupų, rudenį buvo pupų pabiros, kurioms sunaikinti teko ieškoti netradicinių sprendimų. Šiaip kviečiai buvo sveiki ir stiprūs, tik kai kur matėsi septoriozės pažeidimų.

Žiema šįkart smogė suvalkiečiams

Prasidedant pavasariui, Ukmergės, Kupiškio, Biržų rajonuose rapsai gražiai žaliuoja, kviečių pasėliai tolygūs - nėra nei užmirkimų lomelėse, nei pašalimų kalvose: vien dėl to būdavo netenkama apie 30 proc. derliaus. Pasvalio r. net žieminiai miežiai, kurių žiemojimas yra vienas žemiausių iš visų Lietuvoje augančių žiemkenčių, po šios žiemos atrodo puikiai, yra stipriai išsikrūmiję ir jau leidžia naujas šakneles. Puiki situacija ir Joniškio, Panevėžio, Pakruojo, Kauno, Kelmės, Raseinių rajonuose.

O štai dalyje Klaipėdos rajono situacija laukuose sudėtinga: yra visiškai žuvusių pasėlių, kuriuos reikės atsėti, yra tokių, kur reikės gerai apskaičiuoti, ar verta juos bandyti gaivinti. Šakių rajone prasidedant šalčiams buvo vos 2 cm sniego sluoksnis, tačiau to pakako, kad žiemos padariniai būtų sušvelninti: pažeidimų yra, bet jie ne drastiški.

Marijampolės rajonas - vienas labiausiai nukentėjusių, čia yra visiškai tuščių plotų. Jau aišku, kad dalis rapsų ir kviečių visiškai iššalo ir Vilkaviškio rajone.

„Didžioji dalis Lietuvos žemdirbių su pasėliais didelių problemų neturi. Būklę galima vertinti ne blogiau negu vidutinę - tai gerai. Silpnesniems pasėliams reikia pagalbos, todėl kai tik bus galimybė įvažiuoti į laukus, reikia pradėti pavasarinius skatinamuosius purškimus" - sakė Andrius Lukoševičius

Ankstyva augalų vegetacija leidžia išnaudoti saulės energiją. „Linas Agro" specialistai pavasariniam žieminių rapsų tręšimui rekomenduoja Willis NPK 10-53-10+mikro 2-4 kg/ha, Fertiplius MgB+mikro 1 kg/ha ir Oligo Boron 0,5-1,0 l/ha. Žieminių kviečių tręšimui rekomenduojama Willis NPK 10-53-10+mikro 2-4 kg/ha, Fertiplius MgB+mikro 1 kg/ha ir magnio sulfato 3 kg/ha.

Kiek investuoti į pasėlius šiemet?

Specialistai pripažįsta, kad labai sunku planuoti investicijas, kai grūdų kaina tokia maža, kokia yra šiandien. Paprastai kaina už toną kviečių siekdavo 175 eurus, o šiemet II klasės kviečiai kainuoja net 40 eurų mažiau - 135 eurai/t. Visgi reikėtų siekti gausesnio derliaus ir planuoti tris purškimus fungicidais: kaip parodė atlikti tyrimai, trys purškimai palyginti su dviem visada duoda efektą.

Dotnuvoje atlikus kviečių Famulus dviejų ir trijų purškimų technologijų palyginamuosius tyrimus, paaiškėjo, kad trikartinis purškimas fungicidais duoda 87,5 eurų/ha piniginį priedą (skaičiuojant, kad kviečių kaina 140 eurų/t). A. Lukoševičius priminė, kad trečiasis purškimas fungicidais padeda apsaugoti vėliavinį lapą, kuris ir formuoja didžiausią derliaus priedą.

Tyrimuose Dotnuvoje buvo palyginta pigi ir intensyvi technologijos auginant Skagen veislės kviečius. Paaiškėjo, kad purškiant du kartus, nors ir sutaupoma 50 eurų trečiajam purškimui, tačiau gaunamas net 900 kg/ha mažesnis derliaus priedas (pigioje technologijoje priedas 700 kg, intensyvioje - 1 600 kg/ha), taigi pelnas, atmetus išlaidas fungicidams, pigioje technologijoje siekia 53, o intensyvioje - 129 eurus/ha.

Auginant žieminius kviečius ir taikant „Linas Agro" taupias ir intensyvias auginimo technologijas, pirmuoju atveju gaunamas 125, antruoju - 283,8 eurų/ha pelnas; auginant žieminius rapsus - atitinkamai 396,2 ir 483,1 eurų/ha. Išvada viena - aukšto derlingumo potencialo pasėliuose visada verta investuoti daugiau, nes tai atsiperka.

Piktžolių naikinimas reikalauja apgalvotų sprendimų

Pesticidų prekybos vadovas Petras Kiseliovas priminė, kad ES griežtėja augalų apsaugos produktų naudojimo teisinis reglamentavimas, todėl šioje srityje ūkininkų ir konsultantų laukia nauji iššūkiai. Viena didžiausių problemų - augantis plačialapių piktžolių atsparumas herbicidams. Tarkime, jau ir Lietuvoje pastebima, kad vis sunkiau sunaikinti iš pažiūros tokias gležnas piktžoles kaip žliūgės, kai kuriuos pasėlius jos padengia tarsi tankus kilimas.

„Artimiausiu metu naujų veikliųjų medžiagų, kurios naikintų varpines piktžoles javuose, rinkoje neatsiras, nes paprasčiausiai jos dar nesukurtos", - įspėjo Petras Kiseliovas

Ko gero „brangiausia" Vakarų Europos piktžole jau tapo pelinis pašiaušėlis - skaičiuojama, kad kai kuriose šalyse jam sunaikinti į hektarą investuojama iki 200 eurų (2 purškimai rudenį ir vienas pavasarį). Pastebimas piktžolių atsparumas net naujoms veikliosioms medžiagoms. Norint sumažinti piktžolių atsparumo atsiradimo riziką, šiemet siūlomas naujas herbicidas Avoxa, kuris yra jau gerai žinomų Tombo ir Axial veikliųjų medžiagų mišinys. Pagrindiniai šio produkto taikiniai - dirvinės smilguolės ir peliniai pašiaušėliai. Avoxa veikia ir palyginti platų dviskilčių piktžolių spektrą (nenaikina tik aguonų, rugiagėlių, dirvinių garstukų ir kai kurių kitų). Geriausia daryti Avoxa mišinius su Biathlon, Mustang forte, Ergon (pastarasis variantas pigiausias).

Gali pasijusti javų augimo reguliatorių trūkumas, mat Cycocel 750, CCC ir Stabilan 750 registracija baigiasi gegužės 31 d. ir kol kas nėra aišku, ar ji bus pratęsta. P. Kiseliovas siūlo atkreipti dėmesį į naujos formuliacijos reguliatorių Moddus Start - tai dispersinis koncentratas, išpurškus labai greitai pasikleidžiantis ir patenkantis į augalą. Jį galima naudoti anksti, nuo BBCH 25.

Trąšų pasiūlos paletėje - naujos mikroelementinės trąšos

Šiemet „Linas Agro" pradėjo bendradarbiauti su Prancūzijos trąšų gamintoja „Agronutrition". Rapsams, ankštiniams ir cukriniams runkeliams siūlomos trąšos Boronia Mo6, javams - Actiflow MCZ (su manganu, variu, cinku). Populiari turėtų būti startinė skystoji trąša javams su dideliu fosforo kiekiu Starmax Mn.

„Sureagavome į ūkininkų pageidavimus ir šiemet žemdirbiams siūlome skystos formos mikroelementines trąšas Oligo Brava liquid javams ir Oligo Ranau liquid rapsams", - sakė P. Kiseliovas. O jo kolega Vladimiras Kolesnikovas, „Linas Agro" trąšų prekybos vadovas, apžvelgė situaciją trąšų rinkoje: per pastarąsias 6 savaites salietros ir karbamido kaina krito maždaug 30 eurų/t.

„Azoto trąšų kainos pasaulinėje rinkoje jau stabilizavosi, o Lietuvoje jų kaina dar truputį krenta, tačiau kovo mėnesį turėtų stabilizuotis. Karbamidas irgi pigo, bet praėjusią savaitę jau pabrango apie 10 eurų/t", - pastebėjo V. Kolesnikovas, sakydamas, kad dabar tinkamas metas įsigyti šių trąšų. Nuo pernai „Linas Agro" prekiauja ir baltarusiškomis bei rusiškomis KAS trąšomis, jų talpyklos yra Kėdainiuose, Vilkaviškyje, Gustonyse ir Kupiškyje.

Įmonės „Nordkalk" atstovas Artūras Kiudulas (kairėje) pristatė laukų kalkinimo paslaugas, o „Linas Agro" trąšų prekybos vadovas Vladimiras Kolesnikovas apžvelgė trąšų rinkos tendencijas

Pavasario sėjai - naujos ir jau gerai žinomos veislės

„Linas Agro" siūlo platų vasarinių veislių spektrą, tačiau kai kurių pozicijų - tarkime, žirnių, pupų ar pašarinių kviečių - sėklos kiekiai nėra dideli. Vasarinius kviečius žemdirbiams siūloma rinktis iš keturių veislių - KWS Collada, Quintus, Triso, Hamlet, salyklinių miežių - Grace (atspari tinkliškajai dryžligei), NFC Tipple, Kangoo, Propino, iš pašarinių miežių liko tik Milford, iš vasarinių kvietrugių - Nilex.

Žirnių veislės - Audit ir Casablanca (šios abi veislės tarpusavyje labai panašios) pasipildė C1 atsėlio vokiška Salamanca, kuri išsiskiria labai ankstyva branda. Vokiškos selekcijos pupos Fuego, Vertigo, Fanfare jau žinomos žemdirbiams, labai atsparios išgulimui, šiek tiek turima ir lenkiškų pupų Granit sėklos.

Vasarinių rapsų yra iš ko rinktis -3 linijinės veislės ir 5 hibridinės. „Tikimės, kad šių augalų auginimas atsigaus, mat yra žinių, kad šį pavasarį laikinai beicuose vėl leista naudoti neonikotinoidų klasės medžiagas. Vidutinis derliaus nuo insekticidinio beico yra apie 500 kg/ha", - pastebėjo A. Lukoševičius. Dėl nesuvaldomų spragių ir žiedinukų, vasarinių rapsų plotai pernai drastiškai sumažėjo - nuo paprastai būdavusių 200 tūkst. ha iki 40 tūkst. ha.

Kad žemdirbiams būtų lengviau tvarkytis laukuose, jiems siūloma naudotis mobiliąja aplikacija išmaniajame telefone ar planšetiniame kompiuteryje rapsai.lt technologijos. Mobilioje programėlėje yra 12 populiariausių augalų agrotechnologinės rekomendacijos, atsižvelgiant į faktinę pasėlių būklę. Programėlė yra nemokama ir startuos nuo balandžio.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai