Pavasarinio medaus - tik paragauti
2013-06-07

Kėdainiai/Telšiai. Šiųmetis ilgai vėlavęs pavasaris sumaišties ir nerimo bei nežinios įnešė ir į bitininkų gyvenimą - gerokai sutrumpino medunešį. Staiga atšilus orams, pirmieji augalai nužydėjo labai greitai. Dabar iki birželio pabaigos, kol ateis antroji žydėjimo banga, - savotiškas badmetis. Bitininkai laukia ir tikisi, kad jis užlopys pavasario spragas.

Gąsdino vėlavęs pavasaris

„Žiemą bitės peržiemojo tiesiog puikiai. Gal kam ir buvo kokių nesklandumų, tačiau tai nutiko ne dėl gamtos, bet dėl žmonių klaidų. Mums nerimo kėlė pavasaris. Kadangi jis vėlavo apie tris savaites, tai bitės gerokai nuvargusios pasitiko darbymetį.

LYTAGRA 19 07 04 mob

R. Ardavičius turi 350 bičių šeimų, jos medų neša iš Kėdainių ir Panevėžio rajonų laukų

Pirmojo pavasarinio medaus išsukome tik iš labai stiprių šeimų. Ir tai jo gavome maždaug ketvirtadalį palyginti su praėjusiais metais. Norinčiųjų pirmo šviežio medaus yra labai daug. Deja, kol kas turime smagurius nuvilti ir paprašyti, kad atvažiuotų kiek vėliau, nes jau birželio 10-ąją planuojame sukti medų, kurį bitutės sunešė iš žieminių rapsų", - sakė 350 bičių šeimų turintis ir daugiau kaip trisdešimt metų bitininkaujantis Kalnaberžės (Kėdainių r.) bitininkas Rimtautas Ardavičius.

Lemtingos dvi savaitės

Pasak bitininko, nors gamta ir smarkiai vėlavo atsibusti šį pavasarį, tačiau vasaros pradžiai jau pasivijo laiką. „Kol kas orai mums nebuvo palankūs. Buvo labai daug smarkaus lietaus, kuris apdaužydavo žiedus ir išplaudavo nektarą, todėl medaus bitės ir neturėjo iš ko sunešti. Svarbiausia, kad jos pačios išgyveno ir, tikėsimės, nesurigs jokiomis ligomis", - sako R. Ardavičius.

Pagrindinio medsukio šį pavasarį kalnaberžiškis nejungė, nes medaus iškopė tik simboliškai - kad paragautų

Jo teigimu, pagrindinis vasaros medunešis būna nuo Joninių iki liepos vienuoliktosios. Būtent tuo metu bitininkai laukia šilto, saulėto ir sauso oro.

Nematomas bičių priešas

Tačiau bitininkai nerimauja ne tik dėl prastų orų, kurie neleidžia bitėms sunešti medaus. „Jau kuris laikas mes su nerimu kalbame, kad bitės kenčia dėl nuolatinių laukų purškimų. Įvairiose augalų apsaugos priemonėse yra bitėms pavojingų neonikotinoidų, tai mes norėtume, kad purškimai būtų ribojami, kad nebūtų purškiami žydintys augalai. Visame pasaulyje neonikotinoidai bitininkystei sukelia labai daug problemų. Su kolegomis diskutavome, kad esant tokiai intensyviai žemdirbystei, mūsų bitės išgyvens ne ilgiau dešimtmečio", - sakė R. Ardavičius. Bitininko teigimu, dažni purškimai silpnina bites, jos darosi irzlesnės, piktos, mažiau darbingos.

Išgaudavo devynių rūšių medų

Kelmės rajone, Trainaičių kaime, gyvenantys bitininkai Edita ir Arvydas Maziukai paprastai išgaudavo devynių rūšių medų. Bičių šeimos apgyvendintos net trijuose rajonuose, sunkiai prieinamose, bet augalų turtingose vietose. Šiemet, kai medunešio laikas taip sutrumpėjo, tiek rūšių medaus nepavyks išgauti.

Anksčiau Maziukų bitynas buvo ekologinis. Dabar atsisakė šio statuso, nors bitininkauja taip pat ekologiškai kaip ir anksčiau. Statusas labai ribojo. Daug lėšų tekdavo išleisti dokumentacijai. Iš vieno nurodyto tiekėjo būtinai turėjo pirkti cukrų. Maziukų bitynui cukraus nereikia. Bitelių maistui jie palieka medaus.

Panaudoja visus bičių produktus

Bitininkai panaudoja visus bičių produktus. Neima tik nuodų. Daro mišinius imunitetui stiprinti. Iš vaško lieja žvakes. „Stebuklų nėra, - sako Edita. - Tačiau darbas duoda rezultatų. Skursti netenka."

Pedagogės specialybę turinti Edita Maziukienė Kražių festivalyje demonstravo žvakininkystės ir bitininkystės amatus

Ypatingą savo bitelių medų, įvairius mišinius ir vaško žvakes jie veža į muges, šventes, turgus. Kai kurie pirkėjai atvažiuoja į namus.

Maziukų ūkyje surinktas medus jau turi savo pirkėją. Jį mielai perka didmiesčių gyventojai, užsieniečiai. Tačiau vien iš medaus išgyventi tris vaikus auginančiai šeimai būtų nelengva. Todėl jauna šeima imasi papildomų amatų.

Lieja žvakes ir veda edukacinius užsiėmimus

Iš bičių vaško Maziukai nusprendė lieti žvakes. Natūralaus produkto žvakutė dega gražiau, neskleidžia blogo kvapo. Sakoma, jog užtenka natūralaus vaško žvakę tik palaikyti rankose, ir nuotaika pasitaisys.

Savo sodyboje Maziukų šeima įkūrė žvakių liejimo studiją. Čia priima ekskursijas, vykdo edukacinę veiklą. Sodybos lankytojai supažindinami su senovine bitininkyste, kai bitės dar gyveno kelminiuose aviliuose, ir žvakininkyste. Patys ekskursijos dalyviai gali išsilieti patinkančios formos žvakelę. Jaunimas kartais nori burti iš vaško.

Sodyba su kamanių nameliais

Maziukai bitininkauti pradėjo prieš trylika metų. Iki tol Edita dirbo mokytoja Tytuvėnų gimnazijoje. Arvydas - inžinierium energetiku. 2000 metais Maziukai nusipirko sodybą. Prie sodybos buvo ir keletas avilių. Arvydui tai patiko. Jis seniai svajojo bitininkauti. Bitininkavo jo senelis ir tėvas.

Per edukacines pamokėles tėtė Arvydas ir vaikai Viktorija bei Linas rodo senuosius bitininkavimo įnagius genį ir dūlį

Kurį laiką dar derino inžinieriaus energetiko darbą su bičių ūkeliu. Tačiau ūkelis plėtėsi, o darbe perspektyvos mažėjo. Natūraliai tolo nuo svetimo verslo prie savojo. Kai darbo visai nebeliko, Maziukai pradėjo dar labiau stiprinti savo ūkį. Edita dar dirba gimnazijoje. Tačiau popietes ir vakarus atiduoda šeimai ir bitynui.

Maziukai pririnkę daug su senovine bitininkyste susijusių eksponatų. Kur nors užmatę seną medsukį, kelminį avilį ar kitokį bitininko rakandą, šeimininkams pasiūlo medaus, o patys pasiima tik muziejui tinkamą daiktą. Patys Maziukai daro mažus namelius kamanėms. Jie panašūs į inkilus, tik mažesnė landa. Prieš atvykstant ekskursijai visus rakandus bitininkai išneša į kiemą ir sukuria natūralų edukacinei valandėlei tinkamą foną.

Krizė keičia prioritetus

Edita Maziukienė sako, jog krizė nepadarė labai daug neigiamos įtakos bitininkystei. Turėdami mažiau pajamų žmonės kitaip susidėlioja prioritetus. Neperka fabrikinių saldumynų, atsisako kitų mažiau reikalingų smulkmenų, tačiau sveikata rūpinasi dar labiau.

O medus ir kiti sveikatinantys produktai, pavyzdžiui, kviečių gemalai, maišyti su medumi, bičių duonelė ir kiti žmogų stiprina, padeda jam įveikti visas negandas, kitaip pažiūrėti į iškylančias problemas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai