Pavasarinio medaus nebus – bitėms ne medunešis galvoj
2017-05-15

Kaunas. Savaitgalį pagaliau sulaukę atšilimo, bitininkai suskubo į bitynus, kuriuose darbai vėluoja bene tris savaites. Teigiama, kad pavasarinio medunešio, kuris paprastai gegužės pradžioje prasideda, dar nebuvo. Bitininkai neabejoja, kad pavasarinis medkopis gerokai vėluos ar net gali sutapti su vasariniu.

Šalčininkų rajono bitininkų draugijoje - per 70 bičiulių, kurie drauge apie 2000 bičių šeimų laiko. Draugijos pirmininko Sergej Tevel prognozės nelinksmos. Draugijos bičiuliai taip pat šį pavasarį laiko sudėtingu laikotarpiu. Tuo labiau, kad ir žiema buvusi pakankamai sunki. Paskutinis bitelių apsiskraidymas gana anksti buvo - spalio pradžioje. Kokiomis dviem savaitėmis anksčiau nei paprastai.

„Galima sakyti, kad ir žiema joms pailgėjo, maisto daugiau reikėjo. Kadangi pirmasis apsiskraidymas palyginti anksti buvo, vasario viduryje, paskui keleto dienų šiltesnių sulaukėme, bitės sureagavo, pradėjo auginti perus, jaunus vabzdžius maitinti. Maisto išlaidos joms padidėjo. Net badavo", - sezono sunkumus išsako pašnekovas. Iš bičiulių yra girdėjęs, jog net kai kurios, atrodytų, sėkmingai peržiemojusios šeimos pavasarinio bado neatlaikė. 

Vaderstad 12 05

O šalti orai, susivėlinęs augalų žydėjimas galimybę maisto parsinešti dar labiau sumenkino. Pasak apie 40 metų bitininkaujančio S. Tevel, badaujančioms bitėms nieko kita nelieka, kaip savo perais maitintis. Taigi bitininkai pastebi, kad motinėlė nors ir deda kiaušinėlius, bičių skaičius šeimoje nedidėja. Jis sako, kad šeimose iki gegužės vidurio padėtis išsilaikė, kokia paprastai būna vasario-kovo mėnesiais.

S. Tevel baiminasi, kad orams sparčiai atšilus pavasarinio žydėjimo laikas gali labai sutrumpėti. „Kadangi šalto pavasario nualintos bitės pirmiausia skuba maitintis pačios, stiprinti šeimas, kažin, ar ankstyvą pavasarinį medų iš viso pavyks kopinėti. Balandis, pusė gegužės buvo šalta, taigi bitėms pirmiausia klausimas iškilo pačioms išgyventi, o ne prinešti medaus. Gaila, pavasarinį medų ir pats labai vertinu ir mėgstu", - apgailestauja jis.

Anot pirmininko, greičiausiai pavasarinio medaus medkopis sutaps su vasariniu. O atšilus orams pagrindinis bitininkų tikslas ir darbas - padaryti viską, kad bičių šeimos būtų kuo stipresnės, paruošti pagrindiniams medunešiui.

„Turėtų pagaliau ir medus brangti. Juk jau kokių dvidešimt metų nesikeičia. Tuo labiau, kad ir pernai lietuviško medaus pritrūkome, šiemet pavasaris nepalankus", - svarsto S. Tevel.

Tokio pavasario neprisimena

Mažeikių rajono bitininkų draugija vienija 150 narių, laikančių apie 4000 bičių šeimų. Draugijos pirmininkė Birutė Budreckienė sako, kad oro sąlygos per pavasarinį medunešį bitininkus šiemet gerokai nuvylė.

Ji pati tokio pavasario, kuomet gegužės mėnesį bites cukraus sirupu nuo bado gelbėti tenka, neprisimena nuo pat bitininkavimo pradžios - 35 metus. Pasak jos, jau tokiu metu bitės pačios maistu pasirūpinti turėtų, iš žydinčių augalų atsinešti.

„Kas čia žydės, kai sniegynai bolavo aplinkui. Mūsų rajone, kai kuriuose aplinkiniuose tik praeitos savaitės pabaigoje sniegas nutirpo. Kai beveik gegužės vidury kokių trisdešimt centimetrų sluoksnis buvo, tai ką galima apie medunešį kalbėti?" - dėl gamtos akibrokštų nerimauja pirmininkė.

Bitininkams sunku būdavo minutę kitą nutaikyti, kad į avilio vidų žvilgterėtų - vis baiminosi, kad perų nesušaldytų. Pasak pašnekovės, kad bitelės visą pavasarį badavo, akivaizdžiai matėsi.

„Tačiau avily darbas vyko, kad ir šalta buvo. Bitės savo namus remontuoja, naujus korius lipdo, perus augina. Šeimoje vyksta aktyvus gyvenimas, o maisto - trūkumas", - pastebi B. Budreckienė.

Šiemet augalų žydėjimo intensyvumo nė iš tolo nepalyginsi su tokiu, kurį laikome neatsiliekančiu nuo įprastinio gamtos ritmo. Pašnekovė primena, jog sodai jau žydėdavę, kiaulpienių kilimas pievose geltonuodavęs, rapsai pradėdavę skleistis. Tačiau šaltiems orams esant žiedai skleidėsi nedrąsiai, neišskyrė nektaro.

„Kai blindės žydėjo, neturėjo sąlygų bitės išlėkti, nes šalta buvo. Kažkiek žiedadulkių iš šalpusnių nešė, bet ir tie šiemet prasčiau žydėjo", - sako bitininkė. Tvirtina nė neabejojanti, jog gegužę medaus tikrai neteks kopinėti. Lizdai jau turėjo būti seniai išplėsti, meduvės sudėtos, o dabar tie darbai dar tik prasideda.

Tuo tarpu pernai pirmąjį medų mena kopinėjusi gegužės 27 dieną. Nors pavasarinis medunešis taip pat prastu laikytas buvo. B. Budreckienė įsitikinusi, jog šiemet prekinio medaus derlius gerokai vėluos. Kokia bus medaus kaina, teigia nedrįstanti prognozuoti, tačiau neslepia mananti, jog turėtų būti didesnė nei pernai.

Pirmininkė sako, kad bitelių žuvimas po žiemos rajone į leidžiamą 10 proc. normą beveik išsiteko. Apie priežastis draugijos nariai svarsto įvairiai: nepalankios oro sąlygos, infekcijos, erkės ar badas. Su rajono ūkininkais dėl pasėlių purškimų chemikalais šiemet nesutarimų nebūta. Bitininkai džiaugiasi, kad apie planuojamus purškimus žemdirbiai praneša iš anksto.

Medaus ir bitininkystės inventoriaus kainos neadekvačios

Kupiškio bitininkų draugijos, kurioje yra 124 nariai, laikantys apie 2000 bičių šeimų, pirmininkas Edikas Puipa nelinksmas kolegų nuotaikas gerai žino. „Liūdnai pajuokaujame su bičiuliais, kad šį sezoną pavasarinis medus tikriausiai bus tik iš žibučių ir bulvių. Taip niekas nenorėjo žydėti", - jis sako, kad net su pernykščiu prastu pavasariu palyginus, šis savo išskirtinumu gerokai jį lenkia.

Svarsto, jog jei ilgiau tokios oro sąlygos pasilaikytų, bitininkystė iš verslo hobiu pavirstų. Tuo labiau, kai tokios žemos medaus kainos, o bitininkystės inventorius, priemonės akivaizdžiai brangsta.

Anot E. Puipos, kad iki gegužės vidurio nebūtų tinkamo oro darbui bityne, labai nedažnas reiškinys. Jau ir lizdai turėjo būti išplėsti, meduvės dedamos, tačiau šie darbai dar tik kelios dienos kaip įsibėgėja. Jis pats 25 metus bitininkauja, o su tokiais iššūkiais pirmą kartą susidūrė.

„Bitės pritrūko maisto po apsiskraidymo. Daugelis balandžio mėnesį sirupo pylė. Prasti reikalai bus su pavasariniu medumi. Kad sodai dar beveik nežydi, kiti medingi augalai. Bitės truputį išlekia, tik sau maisto parsineša", - rūpesčiais dalijasi pirmininkas.

Dar didesnė bėda būtų, jei sausra užeitų. Gegužės pabaigoje tai ne naujiena. Augalai nektaro neišskirtų, bitelėms dar labiau situaciją pasunkintų.

Pernai iš savo bityno kopinėtu pirmuoju medumi smaližiavo birželio pradžioje. Mano, kad šiemet nepavyks nei pačiam paragauti tokiu metu, nei pirkėjams pasiūlyti. Kurie, beje, jau teiraujasi, kada šio gardėsio galės nusipirkti.

Nuolatiniams savo klientams praneša, kad šiemet reikės ilgiau palaukti. „Tačiau vieni pirkėjai iš didmiesčio tikino turguje jau matę šviežio medaus. Na iš kur gi jo gali būti? Juk reikia žiūrėti, kas aplinkui dedasi. Patariu labai nepasitikėti, juk stebuklų nebūna, o nesąžiningų pardavėjų ir bitininkų, deja, pasitaiko. Gal sirupu daugiau pašeria, gal pernykštį atšildo..." - perspėja E. Puipa.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kaip ketinate ūkininkauti kitąmet, jeigu dar didės mokesčiai ir mažės žemės ūkio rėmimas?
Orai