Pasidalyti patirtimi sukvietė Lietuvos ir Latvijos ūkininkus (Fotogalerija)
2013-06-17

Priekulė (Latvija). Lauko dienos - ne tik gera proga naujienoms sužinoti, bet ir galimybė pasidalyti pastebėjimais bei patirtimi su kitais ūkininkais. Informacijos akiratis dar labiau prasiplečia viename renginyje susitikus kaimyninių šalių žemdirbiams. Kurdama naujas tradicijas bendrovė „Dotnuvos projektai" Latvijos ir Lietuvos ūkininkus sukvietė į lauko dieną bendrovės „Rugi" valdose, kuriose šeimininkauja iš Lietuvos kilę, tačiau daugybę metų Latvijoje gyvenantys Irena ir Petras Indriekai.

Pirmąją tarptautinę lauko dieną bendrovė „Dotnuvos projektai" suorganizavo Latvijos ūkininkų Irenos ir Petro Indriekų (pirmi iš kairės) valdose

LYTAGRA 19 07 04 mob

Renginyje pristatyta plati Case traktorių gama, naujausios Kverneland žolių dorojimo mašinos ir pašarų gamybos technologijos, žemės dirbimo technika. Demonstruota ir naujausių mūsų bei kaimyninės šalies sąlygomis geriausiai pasiteisinusių žieminių rapsų kolekcija - šių augalų veislių sėklomis taip pat prekiauja bendrovė „Dotnuvos projektai", prieš trejus metus įsteigusi atstovybes Latvijoje ir Estijoje.

Latvijos ir Lietuvos ūkininkai domėjosi pašarų ruošimo mašinų ir žemės dirbimo padargų darbu bei galimybėmis


„Tai pirmas toks renginys, kuriame bendrovės siūlomų pažangiausių žemės ūkio mašinų darbą laukuose gali stebėti kaimyninių šalių ūkininkai", - pastebėjo įmonės plėtros vadovas Juozas Pečiulis. Jo žodžiais, mintis organizuoti tarptautinį renginį kilo pernai, kai tame pačiame ūkyje pirmąją lauko dieną Latvijoje surengė bendrovės atstovybės darbuotojai. Nauja ir tai, kad augalininkystės ūkių šeimininkai bandymų laukelyje šiemet galėjo susipažinti su 6 žieminių rapsų veislėmis ir šiųmetėmis augalų apsaugos subtilybėmis, kurias pristatė „Bayer" specialistai - ūkio „Rugi" patarėjai agronomijos klausimais.

Svarbiausias veislių pasirinkimo kriterijus - žiemkentiškumas

Pasak „Dotnuvos projektų" Plungės filialo vadovo Remigijaus Lauciaus, paskutinės trys žiemos gerokai pakeitė žieminių kultūrų veislių asortimentą ir pasirinkimo kriterijus - didžiausias dėmesys skiriamas ne maksimaliam derlingumui, o atsparumui šalčiams. „Juk bet kuriuo atveju žieminė kultūra, ypač rapsai, jeigu ji peržiemojo, savo derlingumu lenkia vasarinius. Tai brangi, rizikinga, bet pelninga kultūra, todėl ir selekcininkai peržiemojimo kriterijui teikia ypatingą dėmesį", - sakė R. Laucius.

Žieminių rapsų veisles pristatė „Dotnuvos projektų" Plungės filialo vadovas Remigijus Laucius ir bendrovės agronomė Latvijoje Inga Freimanė (Inga Freimane)

Tarp pristatytų šešių (dviejų linijinių ir keturių hibridinių) žieminių rapsų veislių - viena naujiena. Tai švedų selekcijos, vidutinio ankstyvumo hibridinė rapsų veislė Appart, kuri iš visų Lietuvoje tirtų veislių 2009 m. buvo derlingiausia - derlius siekė 5,4 t/ha. „Tai atspari išgulimui, išbyrėjimui iš ankštarų, gerai žiemojanti veislė, ypač tinkama vėlyvai sėjai, nes greitai vystosi rudenį. Švedų tyrimų duomenis, šios veislės rapsų peržiemojimas siekia 86 proc. Jau šių metų sėjos sezonui Appart sėklų turėsime prekyboje", - sakė Plungės filialo vadovas.

Be naujienos, bandymų laukelyje ankštaras brandino dar tiriamos Primuss, mūsų šalyje populiarios Titan ir vėlyvos veislės Hornet žieminiai rapsai. Linijinių veislių grupėje pristatyta mūsų klimato sąlygomis gerai pasiteisinusi Sandy veislė ir jai giminiška Cult.

Optimistiniai plėtros planai

Nors prekyba sėklomis - svarbi bendrovės „Dotnuvos projektai" veiklos dalis, tačiau didžiąją pardavimų dalį sudaro technika, tarp kurios, J. Pečiulio teigimu, populiariausi Case traktoriai ir Kverneland plūgai. Stambių ūkių savininkai vis labiau įsitikina rotorinių kombainų pranašumu, todėl Lietuvoje bei Latvijoje auga ir Case kombainų paklausa. Estijoje nemaža dalis gyvulininkystės ūkių savininkų renkasi Kverneland pašarų ruošimo mašinas, pastaruoju metu ypač išaugo čia ir Case traktorių paklausa, nes neberegistruojami aplinkosaugos reikalavimų neatitinkantys baltarusiški traktoriai.

„Po finansinės krizės atsiradus laisvai rinkai kaimyninėse šalyse, mūsų partneriai „Case" ir „Kverneland" 2010 m. pasiūlė mums prekiauti jų gaminama technika Latvijoje bei Estijoje, kur šių vardų mašinos jau buvo gerai žinomos. Įmonės sėkmę labiausiai lemia darbuotojai, tad mums labai pasisekė, kad iš karto Latvijoje pavyko įdarbinti penkis žmones, kurie jau buvo dirbę su Case traktoriais", - bendrovės žingsnį į Latvijos rinką prisiminė J. Pečiulis.

Juozo Pečiulio (dešinėje) teigimu, bendrovės siūlomų mašinų gamoje visose trijose Baltijos šalyse populiariausi Case traktoriai ir Kverneland plūgai. Stambaus ūkio savininkas Vidmantas Duonėla (kairėje) į lauko dieną Latvijoje atvyko iš Skuodo rajono

Bendrovės atstovybė įkurta netoli Rygos, žemės ūkio techniką Latvijos ūkininkams siūlo 4 regioniniai vadybininkai, sėklas - 3 agronomai, du asmenys atsakingi už grūdų džiovyklų ir sandėliavimo įrangos pardavimą. Iš viso „Dotnuvos projektų" kolektyve Latvijoje darbuojasi 34 darbuotojai. „Latvijoje vyrauja panaši tendencija kaip ir Lietuvoje: kiekvieną įmonės veiklos mėnesį į kolektyvą įsijungia papildomai vienas darbuotojas. Augant mašinų paklausai, didėja ir poreikis plėstis - ko gero jau šiais metais darbuotojų skaičius Latvijoje pasieks 40", - atskleidė J. Pečiulis, prasitardamas, kad ieškoma ir naujos technikos asortimentui praplėsti. Be to, artimiausiuose bendrovės planuose - regioninio filialo Latgalos krašte kūrimas.

Nors visų Baltijos šalių ūkininkų investicijas į žemės ūkio techniką šiek tiek stabdo tai, kad jau išnaudotos Europos Sąjungos paramos lėšos, tačiau J. Pečiulis įsitikinęs, kad pardavimų lygis nekris, o ūkininkai, ypač didelių ūkių savininkai, ir toliau investuos į našią ir pažangią techniką. Anot jo, optimistiškai nuteikia ir latvių planai nuo kitų metų sausio įsivesti eurą. „Kaip rodo estų patirtis, įsivedus eurą, gerėja skolinimosi sąlygos, o tai lemia ir investicijas", - žemės ūkio technikos paklausa neabejojo J. Pečiulis.

Nuolat domisi naujovėmis

Netoli Lietuvos sienos, Priekulėje, ūkininkaujantys Irena ir Petras Indriekai labai domisi naujovėmis, aktyviai dalyvauja seminaruose, lauko dienose, kurių rengėjų neatsisako įsileisti ir į savo ūkį. Dažnai jie atvyksta ir į Lietuvą - ne tik ten gyvenančių giminaičių aplankyti, bet ir pasisemti žinių. „Į Lietuvoje vykstančius augalų apsaugos priemonėmis prekiaujančių įmonių seminarus dažnai važiuojame. Mokomės nuolat, be to juk negalima sėkmingai ūkininkauti, juolab kad darbas žemės ūkyje mums su vyru labai patinka", - pabrėžė Latvijos ūkininkė.

Irenos Indriekienės (pirma dešinėje) pastebėjimu, nors pavasarį žieminių kviečių pasėliai atrodė prastai, tačiau patręšus laikantis įmonės „Bayer" specialistų rekomendacijų jie atsigavo

Dirba Indriekai 800 ha žemės: 500 ha sudaro nuosava, 300 - nuomota žemė. Šiam sezonui ūkininkai pasėjo 500 ha žieminių kviečių ir 250 ha žieminių rapsų, deja, rapsų po žiemos liko tik 180 ha. „Po žiemos teko dalį žieminių rapsų atsėti miežiais. Galvojome, kad ir kviečiai neišgyvens. Kovo 6 d. pas mus buvo +9 oC ir maždaug ant 500 ha visai nebuvo sniego, o paskui temperatūra nukrito iki  -19 oC. Iš pradžių kviečiai atrodė siaubingai, bet veislės parodė savo. Dabar jie - kaip mūras", - šiųmečio pavasario išdaigas prisiminė ūkininkė.

Be pačių šeimininkų, ūkyje nuolat dirba du darbuotojai, sezono metu samdoma apie 10 žmonių. Pasak Irenos, javus dviem kombainais jau daugybę metų kulia tie patys darbuotojai - sezono metu jie iš savo nuolatinių darboviečių išeina atostogų. Pasinaudodami ES paramos fondais pernai Indriekai įgyvendino didžiulį projektą - įsigijo anglišką nepertraukiamo veikimo džiovyklą, traktorių, sėjamąją ir purkštuvą.

Sėja Indriekai penkių veislių žieminius kviečius, tarp kurių - Famulus ir lietuviška Ada. Šių veislių žieminių kviečių, taip pat ir rapsų sėklą jie jau ne vienus metus įsigyja iš „Dotnuvos projektų". Vidutinis kviečių derlius pernai siekė 5,3 t/ha, nors kai kuriuose laukuose kūlė ir po 7-8 t/ha, bet kai kur - tik 4 t/ha, mat Priekulėje žemės nėra labai derlingos, jų našumas svyruoja nuo 30 iki 50 balų. Pasak Irenos, jų sąlygomis ypač pasiteisino linijinė žieminių rapsų veislė Sandy, kurios išdžiovintų grūdų derlius pernai siekė 4 t/ha. „Ši veislė nenuvylė ir šiemet, nereikėjo jos atsėti ir kol kas pasėlis žada neblogą derlių", - džiaugėsi Latvijos ūkininkė Lietuvos bendrovėje atradusi vietos sąlygoms tinkamų veislių kultūras.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai