Pasėlius reikia saugoti nuo ligų
2014-05-22

Vilkaviškis. Šįmet suvalkiečių laukus aplenkė didesnės nelaimės. Kai Šiaurės Lietuvoje ūkininkams trečią kartą teko sėti po šalnų išretėjusius pasėlius, Pietvakarių Lietuvos žemdirbiai džiaugėsi gražiai sudygusiais vasariniais ir išlikusiais žieminiais rapsais bei kviečiais.

Klausučių seniūnijoje ūkininkaujančių žemdirbių laukai kiekvienais metais Vilkaviškio rajone nukenčia labiausiai, tačiau šįmet ir čia pasėliai - kaip mūras. Į lauko dieną susirinkę ūkininkai turėjo progą palyginti pasėlius su savais laukais, išgirsti konsultantų patarimų.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ūkininkams buvo įdomu apžiūrėti ir įvertinti vieni kitų pasėlius

Ką daryti, kad pasėliai ir toliau išliktų gražūs ir duotų gerą derlių, susirinkusiesiems patarė AB „Linas agro" vadybininkas Andrius Lukoševičius bei „Syngenta Agro Services AG" atstovybės Lietuvoje rinkodaros vadovas Arnoldas Čepelė. Pasak AB „Linas agro" vadybininko-konsultanto Vilkaviškio rajone Raimondo Švabo,  apžiūrai pasirinkti ne išskirtiniai laukai, o plotai, atspindintys realią  vilkaviškiečių ūkių padėtį.

Pirmiausia apžiūrėtas Rumokų bandymų stoties vasarinių rapsų laukas. Sausi orai po sėjos rapsams augti nepadėjo. Augalai sudygę retai, tačiau jau apnikti spragių. Daroma prielaida, kad tai - sisteminių insekticidinių beicų draudimo pasekmės. Dabar ypač svarbu laiku panaudoti insekticidus nuo spragių, o vėliau - nuo rapsinių žiedinukų. Kartu patartina pridėti ir amino rūgščių, nes kenkėjų pažeisti  rapsai prasčiau auga. Šios rūgštys sumažina augalų stresą, sustiprina pačius augalus.

Žieminiai rapsai gerai peržiemojo net visada daugiausiai nukenčiančioje Klausučių seniūnijoje

Kokia situacija kituose laukuose? Štai ūkininko Alvydo Šimansko žieminiai pasėliai. Jis savo laukuose pasėjęs Cult veislės rapsų. Žemdirbys rudenį lauką patręšė azoto, fosforo ir kalio trąšų mišiniu (NPK), purškė herbicidais. Pavasarį lauką tręšė amonio salietra, prieš žydėjimą purškė insekticidu. Pasak konsultantų, Cult veislė - linijinė, bet turi daug hibridinės veislės savybių: gerai žiemoja, užaugina gausų derlių. Tiems, kurie turi galimybių rapsus pasėti anksti, specialistai rekomenduoja rinktis šią veislę.

Apžiūrėti ir A. Šimansko vasariniai kviečiai. Ūkininkas Triso veislės javus pasėjo dar balandžio 16-ąją. Prieš tai laukus patręšė NPK trąšomis. Šiuo metu kviečiai išleidę tris lapelius, prasideda krūmijimasis, jie turi stiprias šaknis. Javus derėtų nupurkšti herbicidais. Jeigu pridygę smilguolių, tuščiųjų avižų, reikėtų purkšti du kartus: pirmą kartą - nuo plačialapių piktžolių, antrą -  nuo jau minėtų žolių.

Gražiai išsikrūmijusius kviečius drėgnu periodu gali užpulti ligos

Žieminius rapsus augina ir ūkininkas Vytautas Vizgirda. Jo pasėliai po žiemos kiek išretėję.  Ūkininkas Skirmantas Šukaitis augina populiarios ankstyvos veislės Ada žieminius kviečius. Nors lauką jam pavasarį teko atsėti, dabar kviečiai jau leidžia vėliavinį lapą.

Ūkininkas džiaugėsi, kad ilgai buvo sausa, neplito ligos ir pavyko sutaupyti nenaudojant fungicidų. Vis dėlto, pasak A. Čepelės, ligų pavojus  žieminiams kviečiams yra nemažas. Norint  išsaugoti gražius pasėlius, reikėjo juos purkšti fungicidais, antraip ligos gali pradėti sparčiai plisti. Dabar jau reikėtų stipresnių preparatų.

Ūkininkas Almantas Klimas augina žieminius kviečius Famulus. Rudenį pasėliai buvo apdoroti herbicidais ir augimo reguliatoriumi. Kviečiai gerai išsikrūmiję, užauginę stiprius stiebus. Žemdirbys tikisi iš hektaro prikulti ne mažiau kaip 6 t grūdų. Tačiau, pasak specialistų, šiems pasėliams trūksta maisto medžiagų.

Suvalkijos ūkininkai savo pasėliais šįmet patenkinti

Šįmet Vilkaviškio rajone padaugėjo žirnių augintojų, mat AB „Linas agro" pradėjo juos supirkti ir jų kainos žemdirbius tenkina. Šių ankštinių augalų pasėjo ir V. Vizgirda. Prieš mėnesį jis į dirvą išbėrė Respect veislės žirnių sėklos. Dabar jie gražiai sudygę, neapnikti piktžolių, nes buvo patręšti ir apdoroti herbicidais iškart po sėjos.

Specialistai patarė žydint šiems augalams panaudoti fungicidą kartu su insekticidu, mat pažeistus žirnius gali būti sudėtinga parduoti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai