Netradicinė augalų sėja taupo laiką ir sąnaudas
2013-08-07

Kėdainiai. Besibaigiant javapjūtei, jau planuojama žieminių augalų sėja. Taupydami laiką ir degalus, kai kurie žemdirbiai renkasi netradicinius sėjos būdus. Kėdainių r. ūkininkaujantis Algimantas Kižauskas jau ketvirtą sezoną žieminius rapsus planuoja sėti su giluminiu purentuvu. Pirmuosius laukus numatoma apsėti dar šios savaitės pabaigoje.

Apie 1 tūkst. ha kartu su sūnumi dirbantis ūkininkas numatęs tokiu būdu pasėti 250 ha žieminių rapsų: „Taikome keturių laukų sėjomainą. Stengiamės į tą patį lauką sugrįžti po ketverių metų". Kižauskai paprastai sėja apie 250 ha žieminių kviečių, apie 200-250 ha žieminių rapsų, apie 200 ha salyklinių miežių, apie 120 ha cukrinių runkelių ir apie 100 ha vasarinių rapsų.

Ūkyje taikomos ir neariamoji, ir ariamoji žemės dirbimo technologijos. Pasak A. Kižausko, paprastai laukai ariami tik cukriniams runkeliams, o kiti augalai sėjami į minimaliai įdirbtą dirvą. Kad rapsus galima sėti su giluminiu purentuvu, A. Kižauskas pamatė viename Pakruojo r. ūkyje. „Įsitikinau, kad tokia technologija pasiteisina ir pats ją išbandęs, nenusivyliau", - sako ūkininkas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Rapsus sėti su giluminiu purentuvu apsimoka, nes derlius nenukenčia, o sutaupome ir laiko, ir degalų", - tvirtina A. Kižauskas

Jis rapsus sėja su 4,2 m pločio giluminiu purentuvu HE-VA, kuris agreguojamas su 300 AG traktoriumi. „Netrukus baigsime kulti miežius, ražieną patręšime ir tuoj pat tiesiai į ją sėsime. Purentuvas daro gilias, iki 30-35 cm, vagutes ir tuo pat metu beria rapsų sėklas. Rapsai šaknis leidžia giliai, dar rudenį iškasus galima rasti iki 30 cm ilgio pagrindinę šaknį", - aiškina kėdainiškis.

Rapsams sėti naudojamas 4,2 m giluminis purentuvas

Nors, ūkininko teigimu, laukas iš rudens neatrodo labai gražiai, tačiau taip pasėti rapsai beveik visada peržiemoja ir subrandina neblogą derlių. Tiesa, rudenį būna pridygę piktžolių, tačiau rudeninis purkšimas nesuveikia, tad geriau purkšti pavasarį. Be to, A. Kižauskas šį pavasarį pastebėjo, kad kai kuriuose arti ganyklų esančiuose laukuose, į kuriuos rapsai buvo pasėti po kviečių, užsiveisė šliužų: „Dirvoje, kurioje prieš tai augo miežiai, šių kenkėjų nebuvo. Šiemet kviečių ražieną bandysime prieš sėją vieną kartą nuskusti, o į buvusį miežių lauką rapsus su purentuvu sėsime be pirminio skutimo".

Nors šiemet buvo planuojamas kiek mažesnis negu pernai derlius, tačiau Kižauskų ūkyje žieminiai kviečiai ir šį sezoną neblogai užderėjo: vidutiniškai byra po 7-8 t/ha. Rapsų derlius šiek tiek mažesni negu pernai: apie 4 t/ha (pernai 4,7 t/ha).

Taip atrodė su giluminiu purentuvu pasėti žieminiai rapsai birželio mėnesio pabaigoje

Kad žieminių augalų sėja su purentuvu mūsų sąlygomis pasiteisina, įrodyta ir Aleksandro Stulginskio universiteto (ASU) mokslininkų 2010-2012 m. atliktais tyrimais. Pasak ASU profesoriaus Egidijaus Šarauskio, bandymai buvo atliekami Klaipėdos, Pakruojo ir Vilkaviškio r. ūkiuose. „Su giluminiu purentuvu buvo sėjami ir žieminiai kviečiai, ir žieminiai rapsai. Bandymams skirta po 3 ha", - teigia E. Šarauskis. Remiantis tyrimų rezultatais, toks sėjos būdas pasiteisino visuose laukeliuose: augalai gerai peržiemojo, užteko drėgmės jų vystymuisi, derlius padidėjo.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai