Nerimas dėl neišgyvenusių žiemkenčių įgauna realias formas
2013-04-16

Tauragė. ŪkininkasRimantas Lazdauskas sako bijąs net prognozuoti, kaip peržiemojo žiemkenčiai. Tačiau gero derliaus 300 ha dirbantis patyręs žemdirbys jau nesitiki - visą kovą be sniego prabuvę ir šalčius kentę laukai atrodo labai varganai.

„Žiemkenčiai šiemet labai prasti, o rapsai tikriausiai visai neišgyveno", - liūdnai konstatuoja R. Lazdauskas. Tauragės rajono savivaldybės pietvakarinėje pusėje plytintys jo laukai visą kovo mėnesį išbuvo be sniego. Buvo ne viena naktis, kai šalčiai spaudė iki 15-18 laipsnių, ir pūtė labai stiprus vėjas. „Duok Dieve, kad žiemkenčiai bent jau išgyventų ir kad gautume bent 2-2,5 t/ha kviečių derlių", - viliasi Lauksargių seniūnijos Gilandviršių kaimo ūkininkas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Ūkininkas Rimantas Lazdauskas šiemet jau nesitiki gero žiemkenčių derliaus

„Plikuose laukuose šaltis ir vėjas nudžiovino žiemkenčių lapus, bet jei nepažeidė krūmijimosi mazgo ir šaknų, tai augaliukai turėtų atsigauti. Be to, rajone sniego danga buvo susiformavusi labai netolygiai - Jurbarko pusėje sniego visą kovą nebuvo, o štai Skaudvilės seniūnijoje sniego visai nemažai buvo, ten situacija turėtų būti geresnė", - ne taip pesimistiškai padėtį linkęs vertinti Lietuvos žemės ūkio konsultavimo tarnybos Tauragės rajono biuro augalininkystės konsultantas Petras Kulikauskas.

Pasak konsultanto, žiemkenčių žiemojimo kokybė labai priklauso ne tik nuo orų, bet ir nuo to, ar rudenį laukai buvo subalansuotai patręšti fosforu ir kaliu. Tolimesnis žiemkenčių likimas priklausys nuo to, kaip vyks atšilimas. Jei naktimis nebus šalčio, įšalas iš žemės eis palaipsniui, tai augalų šaknys nebus nutrauktos ir viskas turėtų būti gerai - tokiu atveju gal ir neprisireiks atsėti.

„Blogiausias variantas būtų tuomet, jei dirvožemis jau būtų atitirpęs per visą šaknų gylį, o naktimis smarkokai pašaltų - tada augalai iškilnojami, nutraukiamos jų šaknelės ir tokį lauką jau paprastai tenka persėti", - paaiškina P. Kulikauskas.

Vis garsiau kalbama ir apie tai, kad šiemet gali pritrūkti vasarinių javų sėklos. Negavusiems pirkti sertifikuotos sėklos, teks sėti savus javus ar nusipirktus iš kaimyno. Specialistai įspėja, kad tokiu atveju būtina išsitirti sėklos daigumą. „Sumokėsite kelis litus, bet žinosite, ką turite. Ir sėklos normą skaičiuokite ne kilogramais, bet milijonais grūdų į hektarą", - pataria P. Kulikauskas.

Apskaičiuoti nėra sudėtinga. Žinant rekomenduojamą sėklos normą (vasariniams kviečiams ir miežiams ji yra 4,5-5,5 mln./ha), kiek reikėtų išsėti konkretaus stambumo sėklos (kg/ha), apskaičiuojama taip: sėklos norma (mln./ha) padauginama iš 1 000 grūdų masės (g) ir padalijama iš milijono. Tarkime, miežių reikia sėti 4,5 mln. ha, 1 000 grūdų svoris yra 40 g (šis rodiklis visada būna nurodytas ant sertifikuotos sėklos pakuotės), taigi pagal formulę gaunama hektarinė norma būtų 180 kg. Tačiau dar būtina įvertinti sėklos ūkinę vertę (švarumą, daigumą) ir patikslinti skaičiavimus (tenka pridėti dar šiek tiek fizinio svorio).

Konsultantas Petras Kulikauskas primena, kad būtina tiksliai apskaičiuoti sėklos normą, įvertinant grūdų masę ir jų ūkinę vertę

Konsultantų stebėjimai rodo, kad atskiroms Lietuvos zonoms yra rekomenduotinos skirtingos kviečių sėklos normos: Vidurio zonoje - 4,0-4,5 mln./ha, Vakarų - 4,5-5,0 mln./ha, Rytų - 5,0-5,5 mln./ha daigių sėklų. Tiek žieminių ir vasarinių kviečių, tiek vasarinių miežių didesnės sėklos normos yra rekomenduotinos šalies rytų ir vakarų zonose, kur vyrauja mažesnio našumo dirvos ir sąlygos augalams gerai išsikrūmyti yra prastesnės.

Skirtingų augalų veislių sėklos norma taip pat gali skirtis, priklausomai nuo jų gebėjimo krūmytis. Kad susiformuotų optimalus pasėlio tankis, didelę įtaką turi sėjos laikas. Suvėlintus sėją, ir žieminiai, ir vasariniai javai mažiau krūmijasi, gali susiformuoti per retas pasėlis, todėl sėklos norma turėtų būti padidinta.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai