Nei iš gyvulio, nei iš žemės nereikia reikalauti pernelyg daug
2013-12-10

Kaišiadorių r. Kruonio seniūnijoje Vilūnų kaime ūkininkaujantis Eugenijus Cikanavičius plėtoja mišrų ūkį - laiko 60 melžiamų karvių ir dirba 400 ha žemės. Pieninių galvijų bandą ūkininkas galėtų plėsti, bet dabar svarsto, ar tikrai to nori. „Daug kas priklausys ir nuo šeimos, nuo vaikų - ar norės jie ūkininkauti", - atvirai sako ūkio šeimininkas.

Pasak Eugenijaus, mišrus ūkis išskaido riziką: vienais metais ūkį „patempia" į viršų pienas, kitais - grūdai. Ūkininko teigimu, juos visiškai tenkina dabartiniai ūkio rezultatai - 6 tūkst. l metinis primilžis iš kiekvienos karvės ir 6 t/ha vidutinis grūdų derlius. „Mes nesivaikome rekordų. Negalima iš gyvulio ar žemės reikalauti pernelyg daug", - įsitikinęs ūkio šeimininkas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Kaišiadorių rajono ūkininkas Eugenijus Cikanavičius į viską stengiasi žiūrėti optimistiškai ir sako neturįs dėl ko skųstis

Žemė Kaišiadorių apylinkėse nėra derlinga, Eugenijaus dirbamos žemės našumo vidurkis yra 30 balų. Ūkininkas sako, kad kiek iš žemės paima, tiek jai stengiasi ir grąžinti: augina sideracinius augalus, laukus tręšia organinėmis trąšomis.

Cikanavičiai, kaip ir daugelis kitų ūkininkų, savo ūkį lipdė kaip kregždės lizdą. Pradžia buvo 1989-aisias, tada ūkis buvo Eugenijaus tėvuko vardu. Kelios karvės, būrelis paršiukų ir 18 hektarų žemės - štai ir visas ūkis. Dabar Eugenijus Cikanavičius deklaruoja 373 ha žemės, laiko 59 melžiamas karves.

Mintys apie robotą - praeityje

Kažkada Eugenijus domėjosi melžimo robotais, tačiau netrukus įsitikino, kad tokio dydžio kaip jo ūkis robotizuoti neverta. „Kad apsimokėtų robotizuoti pieno ūkį, jo manymu, reikėtų laikyti kelis šimtus melžiamų karvių. „Tokiame ūkyje kaip mūsų to daryti tikrai neverta: ar man vieną melžėją prižiūrėti, ar prie roboto sėdėti - vienas ir tas pats rūpestis", - įsitikinęs Eugenijus.

Visa piendavių banda kontroliuojama, pieno kokybiniai rodikliai labai aukšti. Pieną Cikanavičiai nuo 1995-ųjų parduoda bendrovei „Pieno žvaigždės". Karvės tvarte laikomos palaidos ant pusiau gilaus kraiko. Gyvuliai šeriami miksuotu pašaru: iš tranšėjos vežamas silosas, kuris maišomas su šienainiu ir pridedama koncentruotųjų pašarų. Ūkio šeimininkas patenkintas, kad šiemet pavyko pasiruošti labai kokybišką kukurūzų silosą - jų derlių ėmė jau po pirmųjų šalnų, nuo spalio 8 dienos.

Štai taip dekoratyviai nuo kiemo pusės atrodo mėšlidė

Karvės jau daug metų sėklinamos Holšteinų sperma (ūkis bendradarbiauja su „Litgenu"), tad lietuviško juodmargių kraujo jau mažai belikę. Vidutiniškai ūkyje karvės laikomos penkias laktacijas. „Gyvulių augintojus kai kas smerkia, esą mes be reikalo parduodame mažus veršelius į užsienį. Aš skaičiuoju paprastai: parduodamas 2 savaičių veršelį, gaunu 800 Lt. Sudėjus, kiek jis per pusantrų metų (jei palikčiau auginti buliuką mėsai) suėstų pašarų, išeitų mažiausiai 400 Lt nuostolių už kiekvieną bulių. Čia paprasčiausia matematika, kuri niekada neapgauna", - skaičiuoja Eugenijus.

Kažkada erdvi atrodžiusi karvidė dabar tiesiog kimšte prikimšta gyvulių, tad galvojant apie ūkio plėtrą, ko gero reikėtų visą pastatą nugriauti ir statyti iš naujo. Ūkininkas kol kas ūkio plėtrai nesako nei „taip", nei „ne" - viską parodys ateitis. Sprendimas didele dalimi priklausys ir nuo to, ar šeimos atžalos pasuks į ūkininkavimą. Eugenijus tik prasitaria, kad abu su žmona Gitana labai nori pagyventi ir sau, o ne vien paskui karvių uodegas lakstyti.

„Po šeštojo vaiko gimimo vyras pasamdė melžėją", - šypsosi Gitana Cikanavičienė, spėjanti ne tik suktis gausios šeimos rate, bet ir aktyviai dalyvauti bendruomenės veikloje, o be Gitanos spaustų varškės sūrių neapsieina nė viena kaimo šventė

Ūkyje dirba 3 samdomi darbuotojai, padeda tėvukai ir vaikai. Gitana ir Eugenijus turi gražią ir gausią šeimyną - net šešis vaikus: 3 dukras ir 3 sūnus. Jauniausiajam Vyteniui dar nėra dvejų metukų, o vyriausioji dukra Eugenija jau senokai pilnametė.

Gerai gyvena, šiaudais kūrena

Skambus liaudiškas kalambūras „Gerai gyvena, šiaudais kūrena" puikiai tinka Cikanavičiaus ūkiui - Eugenijus nuo 2008 m. visą ūkį apšildo galingu šiaudais kūrenamu katilu. „Nuo tada, kai pajungėme, katilas taip ir nebuvo atšalęs. Tikiuosi, dar kokius 5-6 metus tarnaus", - patikina ūkininkas kartu pasidžiaugdamas, kad 250 kW galios katilui, pagamintam gamykloje „Umega", per beveik šešerius eksploatacijos metus kol kas neprireikė jokio remonto.

Tiesa, ši investicija atsiėjo ne taip jau ir menkai - apie 120 tūkst. Lt, mat reikėjo ne tik patį šildymo bloką pastatyti, bet ir po žeme po visą sodybos ir gamybinės bazės teritoriją išvedžioti šilumotakius. Katilo generuojamos šilumos pakanka ne tik gyvenamajam namui, dirbtuvėms, fermai, bet ir grūdų džiovyklai: kas sezoną joje išdžiovinama 600-700 t grūdų. Ūkininko skaičiavimu, nuo tada, kai pradėjo naudoti šiaudais kūrenamą katilą, grūdų džiovinimo savikaina tapo 20 kartų mažesnė.

Šiaudais kūrenamas šildymo blokas eksploatuojamas nuo 2008 m.

Ūkis nuo 2005 m. įgyvendino ne vieną ūkio modernizavimo projektą, ūkio gauta parama skaičiuojama šimtais tūkstančių litų. Paramos lėšos naudotos ir reikalingai žemės ūkio technikai įsigyti, ir melžimo aikštelei modernizuoti, ir nitratų direktyvos reikalavimams įgyvendinti. Dabar ūkininkas su kolegomis sukūrė melioracijos sistemų naudotojų asociaciją ir jau pateikė per milijoną litų vertės projektą melioracijos darbams laukuose atlikti. Tačiau didelių vilčių sulaukti šios paramos ūkininkas sako neturįs, tad dabar pats savo jėgomis aktyviai valo melioracijos griovius.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai