Naujoji parama pirmiausia tik „gryniems“ ekologiniams ūkiams
2015-03-05

Kaunas. Į kokią paramą galės pretenduoti ekologiniai ūkiai, kokie jos skyrimo principai ir kriterijai?  Žemės ūkio ministerijos parengtą ekologinio ūkininkavimo programos taisyklių projektą žemdirbiai vertina kritiškai: vieni siūlo parengti naujas taisykles, kiti - šiek tiek pataisyti projektą. Tačiau taisymams laiko yra labai nedaug.

Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojas Saulius Jasius trečiadienį vykusiame Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos Valdybos posėdyje priminė, kad Kaimo plėtros 2014-2020 m. programoje ekologiniam ūkininkavimui remti iš viso numatyta kiek daugiau kaip 150 mln. eurų ir pareiškė, kad nepasirinkus naujų paramos skyrimo kriterijų galima būtų sulaukti tiek paraiškų, jog jų užtektų iki pat finansinio laikotarpio pabaigos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Susipažinti su naujų taisyklių projektu atvyko ne vien žemdirbiai, bet ir sertifikavimo įstaigų atstovai

„Žemės ūkio ministerija yra iškėlusi tikslą, kad į ekologinį sektorių ateitų ir naujų ūkininkų, o tam reikia ir naujų atrankos kriterijų. Siūlome per pirmąjį šaukimą priimti paraiškas tik tų ūkių, kurių visa valda yra sertifikuota ekologiniam ūkininkavimui, tai apimtų apie 80 tūkst. ha. Tai atitiktų tikslą remti visiškai ekologinius, o ne mišrius ūkius; būtų paprastesnė ir pigesnė kontrolė; atitiktų eksporto partnerių lūkesčius (užsienio partneriai pirmenybę teikia būtent grynai ekologiniams ūkiams); keltų vartotojų pasitikėjimą. Alternatyvus atrankos kriterijus - sieti paramą su turimu gyvulių skaičiumi, bet tuomet nuošaly liktų ekologiniai sodininkystės, uogininkystės ūkiai", - aiškino S. Jasius, ragindamas žemdirbius teikti ir kitus pasiūlymus.

Žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento direktoriaus pavaduotojas Saulius Jasius

Pagrindiniai reikalavimai paramos siekiantiems ekologiniams ūkiams nesikeičia, t. y. laikytis ekologinio ūkininkavimo taisyklių ne trumpiau kaip 5 metus, turėti ekologinio serifikavimo įstaigos išduotą dokumentą, kasmet deklaruoti naudmenas ir t. t.

Nauja yra tai, kad pereinamojo į ekologinį ūkininkavimą laikotarpio ūkiams siūloma mokėti didesnę paramą, kadangi veiklos pradžioje šie ūkiai neturi galimybių gauti didesnę pridėtinę vertę, ne dar nėra aktyvūs rinkos dalyviai. Pavyzdžiui, už hektarą deklaruotų javų ekologiniams ūkiams siūloma mokėti 218 Eur dydžio paramą, o pereinamojo laikotarpio ūkiams - 238 Eur. Pereinamasis laikotarpis gali trukti iki trejų metų, t. y. kol ūkis pasieks ekologinio statusą ir gaus atitinkamą sertifikatą.

Kita siūloma naujovė - pokyčiai remtinų augalų sąrašuose. Į javų kategoriją iš kitų grupių perkelti kmynai, sojos, kalendros ir kanapės. Iš remiamų augalų sąrašo išbraukti lazdynai ir šermukšniai. Atsakydamas į klausimą dėl paramos šaltalankiams, S. Jasius paaiškino, kad pretenduoti į paramą galės tik kultūriniu būdu išauginti šaltalankiai su veislių požymiais. Toks pat reikalavimas bus taikomas ir serbentynams, t. y. nustatomi technologiniai vertinimo kriterijai, atskiriant tariamą ekologinę gamybą nuo tikrosios. Išmokas už ekologiškumą gaus tik specializuoti vaistažolių ūkiai, kurie augina ne mažiau kaip 40 rūšių augalų ir kurie formuoja visą grandinę - nuo auginimo, perdirbimo, pakavimo iki pateikimo rinkai. Auginantys keletą rūšių vaistažolių į paramą pretenduoti negalės.

Pokyčiai ypač aktualu jauniems ūkininkams

Taisyklėse siūloma ir kitų naujovių, pavyzdžiui, sėjomainos rėmimas. Numatoma, kad ekologinės gamybos ūkiai galės gauti išmokas už įsėlių kultūras, t. y. už tai, kad leis laukui pailsėti (išmoka bus mokama vieną kartą per 5 metus). Taip pat planuojama remti ekologinių javų (avižų, sojų, kukurūzų kviečių, lubinų ir kt.) auginimą pašarams (232 Eur/ha ekologiniams ir 247 Eur/ha pereinamojo laikotarpio ūkiams), jei ūkyje auginami galvijai, kiaulės.

Su naujomis išmokomis ateina ir reikalavimas tirti dirvožemį, kad tinkamai suplanuoti sėjomainą, tręšimą, išlaikyti dirvoje maistines medžiagas. Su šiais tyrimais susijusias išlaidas ūkiai galės padengti dalyvaudami konsultavimo priemonėje, pagal kurią ūkis gali pretenduoti į metinę 3000 eurų paramą.

Ekologinės gamybos remtinų kategorijų sąraše nelieka arklių ir elninių gyvūnų, o išmokos už žalienų plotus sudarys 176 Eur/ha. Daržovių augintojai visi gaus vienodą paramą - 525 Eur/ha.

Susirinkimo dalyviai siūlė išbraukti iš taisyklių technologinius reikalavimus

Kaip elgtis ūkiams, kurių įsipareigojimai Nacionalinei mokėjimo agentūrai pagal KPP 2007-2013 m. priemones dar tęsiasi, ar šie ūkiai gali pretenduoti į naują paramą? Pasak S. Jasiaus, galima tęsti senus įsipareigojimus, o galima juos nutraukti ir prisiimti naujus (sankcijos už tai nebus taikomos). „Jeigu, pavyzdžiui iš jūsų turimų 50 ha įsipareigojimais yra apimta 30 ha, tai galima tuos įsipareigojimus tęsti, o su 20 ha pretenduoti į naują paramą", - aiškino S. Jasius.

Tačiau ne į visus klausimus ministerijos atstovas turėjo atsakymus. Ūkininkė iš salės pasiteiravo, kaip jai įvykdyti reikalavimą, kad visa valda (100 proc.) būtų sertifikuota kaip ekologinis ūkis, jeigu dalį ūkio užima daugiametės pelkėtos pievos. „Šlapžemių rėmimo priemonės nebeliko, tad patarkite, ką man daryti?" - teiravosi ūkininkė. S. Jasius pažadėjo, jog taisyklėse turėtų atsirasti išimčių, susijusių su tokiais atvejais.

Ministerijai priekaištauta, kad susipažinti su taisyklėmis ir teikti pasiūlymus duota mažai laiko

Susirinkimo išvakarėse susipažinę su taisyklių projektu, Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos nariai priekaištavo Žemės ūkio ministerijai dėl perdėtos skubos. Daug klausimų ūkininkams sukėlė siūlymas remti pirmiausia tuos, kurių visa valda yra sertifikuota kaip ekologinis ūkis.

Ūkininkas Nikolajus Dubnikovas naujus reikalavimus apibūdino kaip atgrasančius nuo ekologinio ūkininkavimo. „Ministerijos atspirties taškas yra fiksuota pinigų suma paramai, ji bijo, kad visiems sušokus su paraiškomis, neužteks pinigų, reikės galvoti, iš kur jų gauti: gal iš rezervo, gal Europoje paieškoti? Bet ne mūsų galvos skausmas, iš kur ji tuos pinigus gaus! Daugeliui ūkių reikia pereinamojo laikotarpio, kad 100 proc. jų valdų atitiktų ekologiniams ūkiams keliamus reikalavimus. Manau, šis laikotarpis galėtų tęstis ir po 2020 metų. Kadangi tik dalis mano ūkio gamybos yra ekologinė, jūs verčiate mane skaldyti mišrų ūkį į du ūkius, nes tik taip galėsiu pretenduoti į paramą", - sakė N. Dubnikovas.

Atsakydamas į pastabas S. Jasius priminė, kad parama ekologiniam ūkininkavimui turi savo aišku tikslą - remti ekologinę gamybos sistemą, ši parama neturėtų būti kitų finansinių įsipareigojimų padengimo šaltinis.

Nuotraukoje pirmas iš dešinės – Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininkas Saulius Daniulis

Lietuvos ekologinių ūkių asociacijos pirmininko Sauliaus Daniulio siūlymu, taisyklių projektui koreguoti sudaryta darbo grupė iš asocijuotų struktūrų atstovų, kurie jau ateinančią savaitę turėtų susirinkti ir pateikti pasiūlymus, kaip tobulinti taisykles.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai