Nauja supirkimo tvarka palankesnė pieno gamintojams
2013-12-17

Vilnius. Žemės ūkio ministerija pakeitė Pieno supirkimo taisykles ir numatė pieno sudėties tyrimą atlikti ir tuo atveju, jei inhibitorinės medžiagos bus aptiktos abiem testais. Tai pieno gamintojams padės išsiaiškinti tikrąsias inhibitorinių medžiagų atsiradimo piene priežastis ir pašalinti trūkumus.

Žemės ūkio ministerijos Maisto pramonės skyriaus vedėjos Lilijos Tepelienės teigimu, ūkininkai gaus  papildomą informaciją, kaip į pieną galėjo patekti inhibitorinės medžiagos, nes jos atsiranda ne vien dėl antibiotikų, galės analizuoti savo ūkyje užterštumo priežastis ir kreiptis pagalbos į konsultantus ar privačius veterinarijos gydytojus.

VĮ „Pieno tyrimai" laboratorijoje inhibitorinės medžiagos piene nustatomos naudojant du inhibitorių testus LPT ir LPT 2. Anksčiau, pagal Pieno supirkimo taisykles, tuo atveju, kai inhibitorinės medžiagos buvo randamos tik vienu iš šių testų, laboratorija papildomai ištirdavo bei protokole ir suvestiniame protokole pateikdavo mėginio, kuriame rasta inhibitorinių medžiagų, riebalų, baltymų, laktozės ir somatinių ląstelių skaičiaus tyrimų rezultatus.

Taip daroma siekiant įvertinti inhibitorinių medžiagų atsiradimo priežastis, tarkime, kai karvės organizmas, reaguodamas į mastitą, pats pradeda kovoti su ligos sukėlėjais, išskirdamas biologiškai aktyvias medžiagas, turinčias antimikrobinių savybių.

„Jei inhibitorinės medžiagos būdavo aptinkamos abiem testais, papildomas sudėties tyrimas nebuvo atliekamas. Tačiau įmonės „Pieno tyrimai" specialistai nustatė, kad tuose mėginiuose, kuriuose inhibitoriai aptinkami abiem testais, somatinių ląstelių skaičius irgi yra labai aukštas, kartais aptinkama gerokai per 1 000 tūkst./ml. Tai reiškia, kad abiem testais aptiktų inhibitorinių medžiagų kilmė yra biologinė, o ne karvės gydymo vaistais pasekmė", - teigia VĮ „Pieno tyrimai" direktorius Saulius Savickis.

Pagal minėtas taisykles, supirkėjas, iš laboratorijos gavęs informaciją, kad dviem testais nustatyta, jog piene aptikta inhibitorinių medžiagų, ne vėliau kaip kitą supirkimo dieną jo supirkimą nutraukia. Jei inhibitorinės medžiagos randamos tik vienu iš metodų, suvestiniame protokole nurodoma „įtariama" ir pieno supirkimas nenutraukiamas.

Laboratorija papildomai ištiria bei protokole ir suvestiniame protokole pateikia mėginio, kuriame nors vienu iš testų rasta inhibitorinių medžiagų, riebalų, baltymų, laktozės ir somatinių ląstelių skaičiaus tyrimų rezultatus. Pieno gamintojas privalo išsiaiškinti inhibitorinių medžiagų atsiradimo piene priežastį ir šalinti trūkumus. Anksčiau tokių medžiagų nustačius bent vienu testu, pieno supirkimas būdavo nutraukiamas.

Kito planinio inhibitorinių medžiagų tyrimo metu nors vienu iš testų nustačius, kad piene yra inhibitorinių medžiagų, suvestiniame protokole nurodoma „rasta" ir laboratorija ištiria bei protokole ir suvestiniame protokole pateikia to mėginio riebalų, baltymų, laktozės ir somatinių ląstelių tyrimų rezultatus,  pieno supirkimas, gavus informaciją iš laboratorijos, ne vėliau kaip kitą supirkimo dieną nutraukiamas.

Už papildomus pieno sudėties ir somatinių ląstelių skaičiaus tyrimus moka gamintojas. Į šių tyrimų rezultatus neatsižvelgiama atsiskaitant už pieną.

Pagal anksčiau galiojusią tvarką, inhibitorinių medžiagų nustačius pirmą kartą, papildomai dar 3 mėnesius iš to ūkio mėginiai būdavo imami dvigubai dažniau. Už tyrimus turėjo mokėti patys ūkininkai.  Dabar visi tyrimai atliekami bendrąja tvarka.

Praėjusiais metais mūsų šalyje supirkta 1,359 mln. t pieno, šiemet per 11 mėnesių - 1,236 mln. t arba  2,1 proc. mažiau nei pernai per tą patį laikotarpį. L. Tepelienės teigimu, inhibitorinių medžiagų nustatoma palyginti nedideliame pieno kiekyje.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai