Moliūgų augintojai po sausringos vasaros galvoja apie pasėlių laistymą
2015-10-23

Kėdainiai/Šakiai. Moliūgai - vis labiau populiarėjanti daržovė, auginama ne tik namų ūkio daržuose, bet ir stambesniuose versliniuose ūkiuose - iš viso šiemet Lietuvoje buvo deklaruota 33,27 ha moliūgų. Šį rudenį už juos tenka mokėti brangiau, nes dėl sausros derlius menkesnis.

Mantviliškyje gyvenantis 39 metų Gintaras Zauka moliūgus šiemet augino antri metai. Jis mano, kad ši daržovė verta dėmesio - turi paklausą ir gerą kainą. O turint nedaug žemės - G. Zauka dirba apie 10 ha - šias daržoves auginti tikrai apsimoka.

Kurį laiką ūkininkavęs vyras buvo atitrūkęs nuo žemės ūkio, nes galvojo, kad 10 ha - ne tas plotas, kuris leistų svajoti apie modernų ūkininkavimą. Tačiau pastaraisiais metais viskas pasikeitė. „Sugalvojau grįžti prie ūkio. Man atrodo, kad labai perspektyvu kurti nedidelius šeimų ūkius šalyje. tada kaimas gyvuotų ir netuštėtų", - sakė moliūgų auginimu susidomėjęs vyriškis.

G. Zauka gana ilgai galvojo, kuo užsiimti palyginti nedideliame žemės plote. Kažkas patarė išbandyti moliūgų auginimą. Pasitaręs su agronomais nėrė į eksperimentą. Ir nė kiek nesigaili - moliūgų jis augina apie du hektarus. Pernai viename hektare jų užaugo apie 15 tonų, o šįmet gerokai daugiau - apie 25 tonas. Matyt, patirtis savo padarė. Moliūgai yra šiltųjų kraštų augalai, tad jiems šių metų vasaros sausra labai nepakenkė.

„Kadangi moliūgus parduodame prekybos centrams, tai renkamės tokias veisles, kurių derlius žadamas gausus, o pačios daržovės didelės neauga", - sakė G. Zauka. Paklausiausios yra 3-4 kg sveriančios moliūgų galvos.

Moliūgų augintojas sakė šios daržovės auginimo tikrai neatsižadėsiąs ir ateityje. „Dar tikrai turime ką išbandyti. Esu įsitikinęs, kad derlių galime užauginti gerokai geresnį", - planuoja G. Zauka.

Pats G. Zauka papildomos darbo jėgos ieško tik rudenį, kai reikia nuimti moliūgų derlių. Kitu laiku dirba ūkyje dviese. „Moliūgai labai vertinga ir skani daržovė. Ją ne tik auginame, bet ir patys mėgstame. Verdame sriubas, košes, spaudžiame sultis", - sakė moliūgų auginimu susižavėjęs mantviliškietis.

Jis pridūrė, kad šįmet moliūgus parduoda gerokai brangiau negu pernai. Dabar, kai pats moliūgų metas, už kilogramą gauna po 50 euro centų, o tik pradėjęs moliūgus skinti, už jų kilogramą gaudavo net po 70 euro centų.

Kad moliūgų kaina šiemet didesnė, pripažino ir vienas stambiausių šalyje moliūgų augintojų - Kriūkų kaime Šakių r. ūkininkaujantis Lietuvos daržovių augintojų asociacijos pirmininkas Martynas Laukaitis. „Tačiau kas iš to - nuostolių, patirtų dėl sausros, net ir aukštesnė kaina nekompensuos", - sako M. Laukaitis, šiemet, kaip ir pernai, auginęs 6 ha moliūgų. Pagrindinės moliūgų veislės jo ūkyje - laiko jau patikrinti olandų selekcijos hibridai Neon ir Racer.

M. Laukaitis sako po šios sausringos vasaros galvosiąs apie moliūgų auginimą su laistymu, nes tai vienintelis apsidraudimas nuo galimų nuostolių. „Tokia stipri sausra pasitaikė pirmą kartą. Moliūgai tiesiog atmetinėjo vaisių užuomazgas. Skaičiuojame, kad moliūgų derlius dėl sausros mūsų ūkyje sumažėjo 2-2,5 karto", - šį sezoną vertina daržininkas.

Moliūgų derliaus nuėmimas - absoliučiai nemechanizuotas, skinama rankomis ir moliūgai atsargiai, kuo švelniau kraunami į medinius konteinerius, kurie suvežami į saugyklas. Pačios geriausios moliūgų galvos - nei per mažos, nei per didelės, sveriančios maždaug 3-4 kg - tokios paklausiausios prekybos vietose.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai