Moliūgai paklausūs ne vien per Vaiduoklių šventę
2014-08-27

Ukmergė. Ar netradiciniai augalai turi auginimo perspektyvų? Atsakymo į šį klausimą ieškota Ievos Stragytės ekologinės gamybos ūkyje surengtoje lauko dienoje. Ūkininkė šešerius metus ekologiškai augina įvairias daržoves 10 ha plote, nemažą dalį jo užima moliūgai.

Sėkminga Leonpolio kaimo ūkininkės ekologiškų daržovių auginimo, perdirbimo, realizacijos patirtis - atsakymas į pradžioje pateiktą klausimą.

Lauko dienos dalyvių skaičius ir geografija taip pat liudija apie susidomėjimą moliūgų ir topinambų auginimu. Pasisemti patirties atvyko ūkininkai ne tik iš Ukmergės, bet ir Širvintų, Kėdainių ir atokesnių rajonų.

Moliūgų auginimu domėjosi įvairių šalies rajonų daržininkai

Lauko dienos lektorės dr. Jurgita Kulaitienė (ASU), dr. Judita Černiauskienė (ASU) ir Žemės ūkio rūmų atstovė Edita Karbauskienė, pristačiusios moliūgų ir topinambų veisles bei auginimo technologijas, ekologiškos ir išskirtinės kokybės moliūgų ir topinambų auginimo reikalavimus, tvirtino, kad šie augalai turi perspektyvą. Juos lengva parduoti turguose, prekybos centruose, atsiranda vis įvairesnių galimybių perdirbti.

Pasaulyje žinoma apie 20 moliūgų rūšių ir daugiau kaip 100 veislių įvairių jų formų bei spalvų. Moliūgas turtingas vitaminų A, B2, B3, B6, B1, Q12, beta karotino, mikro ir makro elementų, turi mažai kalorijų.

Paprastai moliūgai užauga iki 20 kg. Klausimas ‑ ar norime turėti mažesnių, 3-5 kg vaisių, kuriuos galima sunaudoti per vieną kartą, kad nereikėtų perdirbti ar šaldyti, ar didžiulius, ir sukti galvą, ką daryti jį prapjovus?

„Norint, kad moliūgai, auginantys didelius vaisius, visiškai subręstų, rekomenduojama genėti šoninius ūgliukus ir ant stiebo palikti 3-4 vaisius, nes nespėja subręsti ir neatskleidžia veislei būdingo skonio ir dydžio. Rugpjūčio viduryje jau galima rinkti derlių. Dideliame lauke rekomendacijų laikytis nėra paprasta, reikia nuskabyti bent nereikalingus besimezgančius vaisius", ‑ pataria ASU mokslininkė J. Kulaitienė.

ASU mokslininkė Jurgita Kulaitienė rekomenduoja  genėti šoninius ūgliukus ir ant stiebo palikti keletą vaisių

Moliūgai dirvai nereiklūs, drėgmė svarbi, tačiau jei vasara normali, papildomai laistyti nereikia. Priežiūra elementari, pasodinus augalą, kol lapijos nedaug, patartina ravėti piktžoles, purenti dirvą. Kai lapai užskleidžia dirvą, piktžolių naikinti nebereikia, tai supaprastina priežiūrą. Moliūgus galima mulčiuoti - tai dirvai užtikrina drėgmę. Be to, gegužės ir birželio mėnesiais, kai dienos šiltos, tačiau naktys šaltos, palaikoma pastovi dirvos temperatūra. Po mulčiu mikroorganizmai dirba labai aktyviai, todėl jis tarnauja ir kaip trąša, gamina augalo šaknims lengviau įsavinamas medžiagas.

„Pati auginu moliūgus. Praėjusias metais juos buvau uždengusi kartonu ir apdėjusi žole drėgmei palaikyti, o šiemet panaudojau tik nupjautą džiovintą žolę. Nors buvo ir sausa, ir karšta, laisčiau tik vieną kartą", ‑ patirtimi dalijosi J. Černiauskienė.

ASU mokslininkė Judita Černiauskienė (nuotraukoje - dešinėje) ir pati augina moliūgus

Ieva Stragytė šiemet moliūgams parinko kukurūzų kaimynystę. Mokslininkių teigimu, taip pat sėkmingai moliūgus galima sodinti šalia topinambų. „Šie augalai papildo vienas kitą. Moliūgai, lapams išvešėjus, neleidžia plisti piktžolėms ir iš dirvos išgaruoti drėgmei, o topinambai moliūgams suteikia pavėsį, apsaugo nuo karščio", ‑ vardija J. Kulaitienė.

Ieva perka ekologišką sertifikuotą sėklą, pačios užsiaugintos nenaudoja, nes veislės kryžminasi, antrais metais jau gali gauti ne tokį moliūgą, kokio lauki: keičiasi forma, spalva ir skonis.

I. Stragytės tėtis patarė piktžolių neišgabenti iš lauko, o jomis apdėti moliūgus

Taip pat ekologiškai ūkininkaujantis Ievos tėtis lauko dienos dalyviams patarė išravėtų piktžolių neišgabenti iš lauko, o kloti jas aplink moliūgus. Žinoma, piktžoles reikia naikinti iki to tarpsnio, kol jos dar nesubrandinusios sėklų, mulčiuoti žydinčias. „Piktžolės augdamos atlieka gerą darbą - neleidžia tarpueiliuose išplauti maisto medžiagas. Lietui ir saulei globojant dirvą vyksta labai sparti mineralizacija, junginiai tampa judrūs. Esančios piktžolės masei auginti šiuos junginius sugaudo", ‑ ūkininkui pritaria E. Karbauskienė.

Jos žodžiais, moliūgai tuo metu dar būna nedidukai ir jiems didelio kiekio maisto medžiagų nereikia. Tarpueiliuose mokslininkės patarė auginti dobiliukus ar kitokias kultūrines žoles. Moliūgynus siūlyta įrengti netgi pievose ar ganyklose. „Aš visuomet rekomenduoju ūkyje sumažinti rankų darbo, tai būtų ideali išeitis, nes ekologinės akėčios ar tarpueilių vagotuvai visų problemų neišsprendžia", ‑ sako ŽŪR atstovė.

ŽŪR atstovė Edita Karbauskienė (pirma dešinėje) ir ekologiniuose ūkiuose siūlo mažinti rankų darbą

Aišku, dabar yra geros technikos, kai kompiuterinė sistema kopijuoja eilutę ir sureguliuoja technikos darbą, kad nepažeistų vietos, kur auga augalai. Technika brangi, tačiau tokios investicijos atsiperka, žinoma, didesniuose nei Ievos ūkiuose - dirbant vos 10 ha, investuoti į brangią techniką nėra iš ko.

Išaugintą produkciją realizuoti I. Stragytei nekyla problemų - ją parduoda turguje. Nuolatiniai pirkėjai patenkinti, nes šių daržovių gali įsigyti visus metus, jaunoji ūkininkė produkciją sugeba išsaugoti iki naujo derliaus.

Jaunoji ūkininkė moliūgus sugeba išsaugoti iki naujo derliaus

Chemizuotame moliūgyno hektare įmanoma išauginti iki 100 tonų, o ekologiniame ‑ 60 tonų derlių. Tačiau norint sulaukti tokio derlingumo, reikia turėti gerą dirvožemio medžiagų balansą. I. Stragytės moliūgynui tręšti naudojamas ekologiškai auginamų avių mėšlas, tačiau jo nepakanka. Molūginėms daržovėms reikia didelio kiekio organinių trąšų ‑ 40 t/ha.

„Jo nereikėtų padrikai atiduoti visam laukui, tačiau žinant augalų eilutes, paskleisti tik tose vietose, o tarpueilius užsėti mišiniais su ankštiniais augalais. Toks sprendimo būdas leistų moliūgyną palikti tame pačiame lauke ir kitais metais, augalus sodinant buvusiuose tarpueiliuose", ‑ pataria E. Karbauskienė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką planuojate ūkyje 2020-aisiais?
Orai