Mechanizuotas auginimas mažina česnakų savikainą
2012-10-04

Kėdainiai, spalio 4 d. Česnakų auginimu domisi vis daugiau šalies žemdirbių, ypač ši daržovė išpopuliarėjo po pernai buvusių aukštų jos supirkimo kainų. Tačiau šiemet kaina krito daugiau negu du kartus - kai kurie supirkėjai siūlo vos po 4 Lt už kilogramą. Kad česnakai išliktų rentabilūs, labai svarbu jų auginimą mechanizuoti.

Situaciją rinkoje labai gerai jaučia Lietuvos daržovių augintojų asociacijos (LDAA) valdyba. LDAA direktorė Zofija Cironkienė sako prieš ketverius metus sulaukdavusi daugybės skambučių, klausiančių, kur būtų galima nusipirkti česnakų. O štai šiemet skambučiai visai kitokio pobūdžio - dauguma klausia patarimo, kur realizuoti česnakus. Akivaizdu, kad šiemet česnakų priauginta daugiau, tačiau kokie jų plotai buvo užsodinti, tikslios statistikos nėra, mat deklaruojant česnakų pasėlius jie patenka į grafą „kitos daržovės".

LYTAGRA 19 07 04 mob

LDAA valdybos pirmininkas Vidmantas Kvedaras, direktorė Zofija Cironkienė (centre) ir kompanijos J. J. BROCH prekybos Rytų Europoje vadovė Natalija Fedotenko sutarė, kad česnakų rūšiavimo linijas labiausiai apsimokėtų įsigyti kooperuotiems augintojams

Z. Cironkienė vakar Kėdainiuose seminare „Česnakų auginimo aktualijos, technika ir technologijos", kurį LDAA organizavo kartu su bendrovės „Meteka" Žemės ūkio technikos tiekimo skyriumi „Agrotarna", pateikė statistikos duomenis apie česnakų supirkimo apimtis per pastaruosius penkerius metus - nuo 2008 iki 2012 m. rugpjūčio. Kaip rodo skaičiai, maistui 2008 m. buvo supirkta 41,7 tonos česnakų po 5,85 Lt/kg; perdirbimui tais metais buvo supirkta 8,3 tonos po 3,88 Lt/kg. O štai pernai maistui supirkta tik 5,8 tonos po 8,44 Lt/kg, perdirbimui - 2,5 tonos po 4,77 Lt/kg.

„Česnakų ruošimo sodinimui linija J. J. BROCH LIDE-S išlukštena ropeles į skilteles ir išrūšiuoja šias pagal dydį. Tai pirmoji tokia linija Lietuvoje", - sako ŽŪT tiekimo skyriaus „Agrotarna" vadovas Raigardas Tarvydis

Šiemet iki rugpjūčio jau supirkta 24,3 tonos po po 8,09 Lt/kg. „Šiemet galime pasiekti 2008 m. lygį pagal supirkimo apimtis, o kaina laikosi gana stabili - po 8 Lt/kg. Tačiau bendrai paėmus, superkami kiekiai yra juokingi", - sako Z. Cironkienė. Pasak jos, augintojai pavieniui siūlydami supirkėjams palyginti nedidelius česnakų kiekius neretai gauna perpus mažesnę kainą negu realiai yra rinkoje - tai noro dirbti individualiai ir vengimo kooperuotis pasekmė.

Ispanijos patirtis

Iš Europos Sąjungos šalių daugiausia česnakų auginama Ispanijoje - čia kasmet sodinama maždaug 16 000 ha česnakų, o 50-60 proc. derliaus eksportuojama. Ir nors ispaniškų česnakų kaina gerokai aukštesnė negu kiniškų, pasaulinėje rinkoje jie itin aukštai vertinami dėl puikios kokybės.

Iš viso ES česnakų plotai (FAO duomenimis) siekia 39 605 ha. Ispanija užima 39,07 proc. visų plotų (užaugina 139 000 tonų česnakų), Rumunija - 34,78 proc., Italija - 7,93 proc., Prancūzija - 6,56 proc. Lietuvos indėlis į bendrą europinę česnakų produkcija yra nedidelis - vos 1,5 proc., tačiau mes gerokai lenkiame latvius, užimančius tik 0,16 proc. česnakų rinkos. Tiesa, kai kurie FAO pateikiami duomenys kelia abejonių - tarkime nurodoma, kad Lietuvoje 2010 m. buvo pasodinta 560 ha česnakų ir prikasta 1 790 tonų produkcijos. Pasak Z. Cironkienės, tokie duomenys gauti nebent sudėjus visus ne tik versliniuose, bet  ir namų ūkiuose auginamus česnakų plotus.

Per vieną darbo dieną modernia linija paruošiama sodinimui 2 tonos skiltelių

Didžiausia česnakų importuotoja yra Rusija, importuojanti net 80 proc. rinkoje sunaudojamų česnakų, daugiausia iš Kinijos. 2010 m. pasaulyje buvo auginama 1 mln. 216 tūkst. 663 ha česnakų plotas, iš jų 67 proc. augo Kinijoje, 14 proc. Indijoje, po 2 proc. Ispanijoje, Argentinoje, Ukrainoje ir Turkijoje, visos kitos šalys dalinosi likusią plotų dalį.

„Ispanijoje paprastai česnakai auginami specializuotuose ūkiuose kaip monokultūra, o jų auginimas 100 proc. mechanizuotas net ir smulkiuose ūkiuose", - pastebi kompanijos J. J. BROCH prekybos Rytų Europoje vadovė Natalija Fedotenko. Ispanijoje česnakai auginami ir visai smulkiuose, vos 2-3 ha turinčiuose ūkiuose, ir labai stambiuose, kur česnakų plotai skaičiuojami šimtais hektarų. Labiausiai česnakų auginimas koncentruotas Kastilijos ir La Mančos bei Andalūzijos regionuose.

Ispanijoje nebuvo tokių metų, kad česnakai būtų parduodami žemiau savikainos. „Labiausiai savikainą sumažina mechanizacija, būtent todėl Ispanijoje visi ūkiai yra mechanizuoti. Tarkime, ispaniški česnakai eksportuojami po 3 eurus/kg, o jų užauginimo savikaina yra 0,6-0,7 euro/kg", - paaiškina N. Fedotenko.

Česnakai prieš rūšiavimą pusę paros džiovinami aktyviai ventiliuojamoje patalpoje, kurioje palaikoma 35 laipsnių temperatūra

Ispanijoje išskiriami trys periodai, kada česnakų kaina yra geriausia. Pirmasis - kai imamas pačių ankstyviausių veislių česnakų derlius, gegužės pabaigoje. Antrasis - metų gale ir sausio pradžioje. Trečiasis -maždaug balandžio viduryje, kai česnakus rinkai tiekia tik tie augintojai, kurie turi geras šaldymo kameras - česnakai laikomi minusinėje temperatūroje, 2-4 laipsnių šaltyje.

Kompanija J. J. BROCH jau 20 metų specializuojasi česnakų auginimo technikoje - nuo česnakų sodinamosios medžiagos paruošimo įrangos iki derliaus dorojimo technikos ir prekinio paruošimo linijų. Savo gaminius kompanija tiekia 30 šalių -ne tik Europoje, bet Šiaurės Afrikoje (Marokui, Alžyrui) bei Pietų Amerikoje (Brazilijai, Argentinai). Lietuvoje šios kompanijos techikai atstovauja bendrovės „Meteka" Žemės ūkio technikos tiekimo skyrius „Agrotarna".

Pradeda iš karto nuo 5 ha česnakų

Į Lietuvos česnakų augintojų ūkius technika dar tik žengia pirmuosius žingsnius. Iki šiol daug darbų buvo atliekami rankomis. Tarkime, česnakų hektarą 20 žmonių užsodina per vieną dieną, o ispaniška J. J. BROCH gamybos sodinamoji PLMA-4, kurią pirmasis Lietuvoje įsigijo Kėdainių rajono ūkininkas Saulius Dambrauskas, per dieną galima pasodinti 2 hektarus.

Jau išvalytos ir išrūšiuotos skiltelės bus beicuojamos ir iš karto sodinamos į lauką

Šiomis dienomis ūkyje sparčiai vyksta paruošiamieji darbai - rūšiuojamos ir beicuojamos česnakų skiltelės. Ispaniška rūšiavimo mašiną S. Dambrauskas įsigijo iš įmonės „Agrotarna", o išrūšiuotas skilteles beicuoja paprastoje betono maišyklėje: įpila 50 kg česnakų, beico su vandeniu, pamaišo dvi minutes ir sodina (pasodinti beicuotas skilteles būtina suskubti per parą). Pats ūkininkas pagal ispanų rekomendacijas susimeistravo džiovinimo kamerą - česnakus prieš rūšiavimą būtina padžiovinti 35 laipsnių temperatūroje, kad skiltelės lengviau atsiskirtų viena nuo kitos. Iš vakaro česnakų ropelės sudedamos į džiovinimo kamerą, o rytą jau būna tinkami lukštenimui.

Lieka daug brokuotų skiltelių, kurias būtų galima nulupti ir parduoti perdirbėjams už gerą kainą, tačiau tokia įranga labai brangi, ją pirkti galėtų nebent susikooperavę augintojai. Beje, S. Dambrauskas žada teikti paslaugą - lukštenti česnakų skilteles kitiems augintojams, tačiau sako kol kas dar nespėjęs suskaičiuoti, kiek tokia paslauga kainuotų. Per darbo dieną su turima įranga galima paruošti 2 tonas sėklai skirtų skiltelių.

„Jei viskas seksis, būsiu česnakų magnatas, o kuo aš prastenis už ispanus?", - šypsosi Saulius Dambrauskas

S. Dambrauskas šį rudenį sodina šiek tiek lietuviškų „Žiemių" ir dviejų veislių ispaniškus česnakus. Sodinimo tankumas dvejopas - vienur 15 skiltelių viename bėginiame metre, kitur - 12-13 skiltelių. Nuėmus derlių bus galima palyginti, koks tankumas geriau. Ūkininkas skaičiuoja taip: sėjant 12 skiltelių į 1 bėginį metrą, 1 hektare būna 288 tūkst. augalų, jei kiekviena ropelė išauga iki 80 gramų, bendras derlius siekia 16 tonų iš hektaro.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai