Lietuviškos puansetijos: vieni dar augina, kiti nusivylė
2013-11-28

Kaunas. Prasidėjus Kalėdų laukimui, dažnus namus papuošia stilingas šventinis akcentas - puansetija arba Kalėdų žvaigždė. Nors Lietuvoje užaugintos puošniosios karpažolės nei dekoratyvumu, nei kokybe niekuo nenusileidžia įvežtinėms, tačiau dalis augintojų lepių gėlių atsisako dėl nerentabilumo.

Kaišiadorių r. veikianti bendrovė „Žiežmarių gėlės" prekybą puansetijomis pradėjo iš karto po to, kai baigėsi aktyvi prekyba chrizantemomis - nuo pirmųjų lapkričio dienų. Šiemet pirkėjams bus pateikta keliasdešimt tūkstančių šių puošnių gėlių. Kaip visuomet, dalis jų bus parduota tiesiai į šiltnamių ūkį atvykstantiems pirkėjams, tačiau didžioji dalis produkcijos realizuojama per prekybos centrus.

„Puansetijų kainos skiriasi priklausomai nuo jų dydžio, tačiau galiu patikinti, kad kainos nė kiek nepakilo palyginti su pernai metais", - sako bendrovės „Žiežmarių gėlės" pardavimų vadybininkė Kristina Maselskienė ir pasidžiaugia, kad šiemet pavyko išauginti itin stambių ir dailių puansetijų. Be to, vis plečiasi ir spalvų gama: ne tik tradicinės raudonos, bet ir baltos, margos, cinamoninės (kakavos atspalvio). Tokiomis skirtingomis spalvomis nusispalvina puošniųjų karpažolių pažiedlapiai - būtent jie, o ne tikrieji žiedai (kurie būna visai smulkučiai) ir sukuria visą šio augalo dekoratyvumą.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Punioje, Alytaus r. esančiame Vitalijos ir Algimanto Žemaičių ūkyje šiemet užauginta maždaug 40 tūkst. puansetijų. Pasak ūkio šeimininkės V. Žemaitienės, pačios populiariausios tarp mūsų šalies pirkėjų tradiciškai išlieka raudonlapės puansetijos, nors vis drąsiau žmonės renkasi ir margalapes, baltalapes ar švelniai rožines. Auginant puansetijas naudojama temdymo technologija: kol gėlės auga, dirbtinai trumpinama diena, nes būtent dėl šviesos stokos jų pažiedlapiai ir nusispalvina.

„Sakyčiau, kainos šiemet netgi žemesnės negu pernai, nes mums vis sunkiau konkuruoti su įvežtine produkcija, tad apie kainų kėlimą negali būti kalbos. Šiaip puansetijos yra palyginti jautrios transportavimui, tad lietuviškų gėlių privalumas tas, kad jos pasiekia pirkėjus labai greitai, būna šviežios ir tikrai ilgai žydi - gerai prižiūrimos džiugina iki pat pavasario", - už kokybę garantuoja V. Žemaitienė.

Kauno r. esančio Simo Zarecko gėlininkystės ūkio šiltnamiuose puansetijų šiemet nėra. „Jau kokie ketveri metai nebeauginame šių lepių gėlių. Kodėl? Nes jos labai nerentabilios", - paprastai paaiškina ūkio vadovas S. Zareckas, 2007 m. pirmą kartą pabandęs auginti puansetijas. Užauginti pavyko puikiai, tačiau netrukus gėlininkas įsitikino, kad šių gėlių neverta traukti į asortimentą - tiesiog ekonomiškai neapsimoka.

Gražiųjų puansetijų šiemet neaugina ir Kėdainių gėlininkai. Bendrovės „Kėdainių  gėlės" agronomės Daivos Pranskevičienės teigimu, jie šiemet atsisakė Kalėdinių žvaigždžių auginimo, nes daro savo šiltnamiuose pertvarką. „Tiesiog kraustomės iš vienų šiltnamių į kitus, tad žiemos gėlių auginimo turėjome atsisakyti. Nors puansetijos yra lepios gėlės, mėgsta nuolatinę šilumą, šiltą vandenį ir nepakenčia skersvėjų, jas augindavome, kad galėtume pagražinti kėdainiečių ir ne tik jų namų bei darbo aplinką. Kitąmet greičiausiai vėl imsimės šių gėlių auginimo", - sako patyrusi agronomė.

Josvainiuose veikiančio Irenos Marmienės gėlių ūkio vadybininkė Lina Marmaitė įsitikinusi, kad lietuviams sukonkuruoti su olandais kalėdinių gėlių rinkoje labai sudėtinga. „Puansetijas apsimokėtų auginti tik dideliais kiekiais. Deja, mes esame per mažas ūkis. Auginti šias gėles vien dėl grožio, būtų per didelė prabanga. Negalime sau leisti ne tik minuso, bet ir nulinio pelno. Tačiau mielai prekiaujame kitų mūsų gėlininkų Lietuvoje užaugintomis puansetijomis", - sakė L. Marmaitė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai