Lauko dienoje - runkelių augintojų patarimai ir patirtis
2015-06-23

Kėdainiai. Cukrinių runkelių augintojai susitinka triskart per metus, kad aptartų darbus ir derlių bei pasidalintų patirtimi. Šįkart augintojai susirinko Kėdainių krašto ūkininko Jono Misevičiaus ūkyje. „Cukraus rinkoje susiklostė sudėtinga situacija - jo perteklius mažina kainas. Tačiau cukrinių tikrai neišsižadėsiu", - sako J. Misevičius.

Lauko dienos šeimininkas cukrinius runkelius augina daugiau kaip 15 metų. „Dabar jų mano ūkyje maždaug 85 hektarai. Ūkininkauju kartu su broliu ir sūnumis. Buvo laikas, kai cukrinių runkelių plotus didinau, tačiau dabar truputį pamažinau. Neramu, kas bus po 2017-ųjų, kai bus paleistos kvotos ir panaikinta minimali kaina. Tačiau baimėmis gyventi negalima. Žemdirbiai visada išgyvendavo, išgyvensime ir ateityje", - optimistiškai į ateitį žiūri J. Misevičius.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Jonas Misevičius šiųmečius runkelių auginimo ypatumus aptarė su kolega Lietuvos ūkininkų sąjungos pirmininku Jonu Talmantu

Ūkininkas sako, kad runkeliai, kaip ir kiti pasėliai, kiek kentė lietaus stygių, prasidėjus vasarai, tačiau drėgmės trūkumą patyręs ūkininkas kompensavo tręšimais: „Kai trūksta drėgmės, augalą reikia maitinti per lapus."

J. Misevičius cukrinius pasėjo gana anksti, dar kovo 30-ąją, ir mano, kad tokiu žingsniu tikrai išlošė. „Runkeliai auga neblogai. Kiek pasinervinau dėl pavasarinių šalnų ir lietaus, tačiau augalai nesuvargo. Apskritai bet kuriems pasėliams nėra gerai dideli temperatūrų svyravimai, o šįmet jų - kaip niekada gausu. Labai vargina šaltos naktys. Tačiau džiugu, kad kol kas runkeliai problemų nekelia - pamažu auga, o ir ligos nepuola", - sakė lauko dienos šeimininkas.

Jono Misevičiaus cukriniai runkeliai atrodo puikiai. Ūkininko teigimu, tam įtakos turi ankstyva sėja

Lietuvos cukrinių runkelių augintojų asociacijos valdybos pirmininkas Kastytis Patiejūnas sakė, kad jų organizacijos narius į priekį veda pažangus ūkininkavimas: „Prieš dešimt metų dabartiniai derliai bet kuriam žemdirbiui būtų atrodę tikra fantastika. Tačiau gyvenimas nestovi vietoje: pasitelkiame naujas technologijas, išbandome naujas veisles ir turime rekordinius derlius. Cukraus reforma savotiškai atrūšiavo augintojus. Runkelius auginti liko tie, kas tikrai nori pažangos ir nebijo naujovių. Lietuvos ūkininkai yra imlūs, tad labai neblogai susidoroja su visais iššūkiais."

Žemės ūkio kooperatyvo „Kėdainių krašto cukriniai runkeliai" valdybos pirmininkas Algis Šleževičius teigė, kad šįmet runkeliai vizualiai kiek atsilieka nuo pernykščių: „Vaizdas kiek kuklesnis, tačiau dar turime laiko. Dygimas buvo geras, bet augimą pristabdė sausra. Manau, kad tie, kas augalus pamaitino boru, neturėtų skųstis. Paprastai sakome, kad tada, kai lyja, žemdirbiams agronomo nereikia, į jį kreipiamės, kai prasideda sausros. Ši vasara ne išimtis. Patarimų klausiame ir juos įvykdę, turėtume turėti gerą rezultatą."

Apžiūrėję Jono Misevičiaus laukus, cukrinių runkelių augintojai turėjo galimybę iš patyrusių kompanijos „Nordzuker" atstovų išgirsti patarimų, kaip planuotis darbus, kaip atsilaikyti prieš gamtos kaprizus bei kaip suvaldyti lapines runkelių ligas.

Situaciją cukraus rinkoje su žemdirbiais aptarė bendrovės „Nordic Sugar Kėdainiai" žemės ūkio direktorius Saulius Mozeris (dešinėje) ir kompanijos „Nordzuker" atstovai dr. Gerda Jung bei dr. Andreas Windt.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai