Kuriamas projektas mastitui suvaldyti
2013-08-16

Vilnius. Planuojama, kad nuo kitų metų kai kurie pieno ūkiai turės galimybių įgyti laisvo nuo mastito ūkio statusą. Numatyta suburti darbo grupę reikalavimams parengti. „Tai tik pirminė idėja, nieko konkretaus dar nenuspręsta. Šis projektas, jeigu būtų išspręsti jo finansavimo klausimai, galėtų prasidėti nebent kitais metais", - sakė Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT)  direktoriaus pavaduotojas Vidmantas Paulauskas.

Pasak jo, pokalbiai apie naująjį projektą jau vyko su valstybės įmonės „Pieno tyrimai" atstovais, kuriems įdomu, kaip partneriai įsivaizduoja šios idėjos įgyvendinimą. Kuriamu projektu pradėjo domėtis ir veterinarijos gydytojai. Lietuvos veterinarijos gydytojų asociacijos Bendrosios praktikos sekcijos pirmininkas Algimantas Lūža teigia iš principo neprieštaraujantis kuriamam projektui. Jis tikisi, kad visos jo detalės bus aptariamos ir su veterinarijos gydytojais.

Slaptų mastitų procentas tarp ūkio gyvulių būna ir labai didelis, o tai reiškia ekonominius nuostolius. Todėl ir galvojama sukurti sertifikavimo sistemą ūkiams, kuriems specialūs pieno tyrimai padėtų užbėgti ligai už akių ar ją greitai pastebėti. V. Paulauskas tikino, kad įgyvendinus projektą veterinarijos gydytojams dirbti būtų tik lengviau. Tyrimai iš individualių kiekvienos karvės kontrolinių pieno mėginių parodytų, kurios karvės yra mastito sukėlėjų nešiotojos, nustatytų mikroorganizmų jautrumą antibiotikams, tuomet būtų galima taikyti tinkamą gydymą pagal konkretų ligos sukėlėją. Jeigu būtų nustatyta, kad mastito sukėlėjas, pavyzdžiui, yra auksinis stafilokokas, ūkininkas galėtų spręsti klausimą dėl karvės brokavimo ar atskyrimo nuo bandos.

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Tad veterinarijos gydytojams nereikia baimintis, kad jie pristigs darbo. Jie gali tik džiaugtis, nes gaus išsamią informaciją apie ligos sukėlėją ir jam jautrius antibiotikus. Todėl gydymas bus tikslingas, nereikės aklai naudoti plataus spektro antibiotikų. Tuomet ir ūkininkas bus labiau patenkintas", - aiškino V. Paulauskas.

Tačiau kol kas visiškai neaišku, kas galėtų finansuoti naująjį projektą, galimi finansavimo šaltiniai dar tik svarstomi. „Šio projekto finansinė našta neturėtų gulti ant ūkininkų ar veterinarijos gydytojų pečių. Sertifikuotų ūkių pieno kokybė bus geresnė, prieauglis didesnis, karvės ir telyčios sveikesnės, tai yra, bus sukuriama didesnė pridėtinė vertė. Todėl manome, kad galėtų prisidėti valstybė, tai būtų dar viena paramos gyvulininkystei dalis", - reziumavo VMVT direktoriaus pavaduotojas.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai