Kodėl kaimo turizmo sodybos šeimininkas pyksta ant sinoptikų
2016-05-16

Molėtai. Ant kalvos, šaltiniuoto tvenkinio pakrantėje įsikūrusi kaimo turizmo sodyba „Kliukai" skirta ramiam šeimos poilsiui. Jos šeimininkas Vytis Štelbys patikina, kad nei bernvakariai, nei mergvakariai čia nevyksta - sodybą renkasi tie, kurie pasiilgę gamtos, tylos ir ramybės.

Pasak sodybos šeimininko, čia atvykę ilsėtis žmonės gali būti tikri, kad jų netrikdys triukšmas, riksmai ar iki išnaktų leidžiama tranki muzika. Tarp poilsiautojų dominuoja šeimos su vaikais, todėl dažną popietę sodyboje tvyro absoliuti tyla - mat tai pietų miego laikas.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Vanduo, žaluma, atokiai vienas nuo kito išdėstyti poilsio nameliai ir visiška ramybė - tokia kaimo turizmo sodybos „Kliukai" vizitinė kortelė

Atokiai vienas nuo kito išdėstyti nameliai, juos supanti žaluma, tyvuliuojantys vandens telkiniai, patogūs suoleliai, šašlykinės, pirtis, didžiulė biblioteka - visa tai leidžia pajusti tikrą poilsiavimo komfortą. „Mūsų poilsiautojai yra tikri, kad čia ras tikrą ramų poilsį, kad greta nevyks balius", - garantuoja šeimininkas.

Vytis Štelbys patikina, kad jo hobis - maisto ruošimas. Šeštadienio tradicija - bendri visų kaimo turizmo sodybos poilsiautojų pietūs, kuriuos ruošia šeimininkas

Vytis Štelbys prisipažįsta turįs du hobius - kulinariją ir statybą bei interjerų kūrimą. Jo gebėjimais pirmojoje srityje abejoti neleidžia čia pat patiekta, ant laužo išvirta, garuojanti kvapni sriuba ir dieviško skonio pyragėliai su mėsa. O statybininko ir dizainerio talentą atskleidžia originalūs poilsiui skirti nameliai, dvelkiantys ne prabanga, o geru skoniu ir jaukumu. Čia daugybė jo paties ar vietos meistrų sumeistrautų baldų, senų naujai „prisijaukintų" daiktų, išradingai pritaikytų smulkmenų.

Paprasta, bet ne prasta - toks vidaus interjero stilius

Visuose nameliuose yra visi būtini patogumai, visur švaru ir nepaprastai tvarkinga. Židiniai ir krosnelės jaukią šilumą nameliuose skleistų ne tik lietingais vasaros vakarais, bet ir per visą rudenį ar žiemą, tačiau sodybos šeimininkas sako, kad pagrindinis atostogautojų srautas būna būtent vasarą.

„Maždaug 75 proc. mūsų klientų yra nuolatiniai. Tarp mūsų yra visiškas tarpusavio pasitikėjimas: net jei mūsų su žmona Sandra nėra sodyboje, žmonės žino, kur bus palikti raktai. Atvažiuoja, poilsiauja, viskuo naudojasi, o paskui sąžiningai atsiskaito", - sako V. Štelbys. Jo nuomone, poilsiautojams šeimininkai turi duoti ramybę, o ne stypsoti visą laiką kaip prievaizdas šalia.

Vytis sako, kad pasitikėjimas klientais pasitvirtina. Žmonės elgiasi labai tvarkingai, saugo inventorių: štai pernai bene pirmą kartą po sezono Štelbiai padarė inventorizaciją - viso labo trūko vienos lėkštės ir šešių taurių. Nors sezonas buvo tikrai labai įtemptas - nuo birželio 14 dienos irki rugsėjo 1 dienos sodyboje buvo 100 procentinis užimtumas.

Šis originalus staliukas - tai sena šovinių laikymo dėžė

Dauguma poilsiautojų labai mielai valgytų kaimiškus produktus, bet problema - tokių šiame Molėtų rajone krašte tiesiog sunku gauti. Sodybos šeimininkai neturi laiko dar ir daržovių ar vištų auginti, o kaimynystėje labai mažai ūkininkų, kurie galėtų pasiūlyti savo produkcijos.

Vytis sako, kad kaimo turizmas nėra nei labai paprasta, nei labai pelninga veikla. Gal tik iš šalies gali atrodyti, kad svarbu įsirengti sodybą ir toliau jau pinigai plaukte plaukia. Anaiptol.

„Čia yra galybė darbo. Nuolat reikia tvarkyti, valyti, juk viskas dėvisi, sensta. Negali užleisti nė vienos smulkmenos, nes paskui reikės daug pinigų atstatymui. Prieš kiekvieną sezoną tenka viską apeiti ir sužiūrėti - tai, žiūrėk, rąstų namelis vėl pasėdo, jau langas neatsidaro ar durų rankena tabaluoja", - pasakoja Vytis. Jis neslepia, kad sodybos plėtrai teko skolintis pinigų iš banko ir džiaugiasi, kad turėjo galimybę pasinaudoti ES parama. Pagal projektą pastatyti trys pastatai, pritaikyti kaimo turizmui, įsigyta reikalingos įrangos.

Keli žavūs akcentai - ir sodyba suspindi vasarišku grožiu

Net ir dabar, kai veikla įsisuko, Vyčio ir Sandros bei jų trijų atžalų šeima nesugebėtų pragyventi tik iš kaimo turizmo - jie Vilniuje turi privatų vaikų darželį. Nelygias konkurencines sąlygas kaimo turizmo sektoriuje sukuria nelegaliai poilsiautojus priimantys vietiniai gyventojai, o tokių šiame ežeringame krašte yra toli gražu ne vienas ir ne dešimt.

„Mūsų verslo peilis - pogrindinė veikla. Molėtų rajone yra 64 oficialios kaimo turizmo sodybos, tačiau vien aplink Bebruso ežerą galima būtų suskaičiuoti apie 50 vietų, priimančių poilsiautojus", - atvirai kalba vyriškis.

Ir dar vienas dalykas jį piktina - pernelyg gąsdinančios (ir dažniausiai nepasitvirtinančios) sinoptikų prognozės. Vos tik ketvirtadienį paskelbiama savaitgalio orų prognozė, kuri paprastai nieko gero nežada, pasipila skambučiai - žmonės, išsigandę pranašaujamų škvalų ir audrų, atšaukia užsakytas vietas. O realybėje parodo, kad savaitgalis iš tiesų buvo puikus - švietė saulė ir lepino šiluma. „Būtent sinoptikai kalti, kad aš dabar dažniausiai pradėjau reikalauti avansinio mokėjimo", - šypteli Vytis Štelbys.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai