Klaidos tręšiant gali skaudžiai kainuoti
2014-02-10

Kaunas. Augalų tręšimas - sudėtinga augalų auginimo technologijos dalis ir ne visuomet viskas vyksta sklandžiai. Kaip vieną dažniausių žemdirbių daromų klaidų specialistai įvardija tai, kad maišomi labai stiprūs augalų apsaugos priemonių, karbamido ir trąšų mišiniai, nuo kurių pasėlis labai stresuoja.

„Karbamido ir trąšų mišiniai - tai dažniausia metai iš metų daroma klaida", - sakė kompanijos „Baltic Agro" Specialiųjų trąšų grupės vadovė Pabaltijui Renata Laurė, kalbėdama tradiciniame žiemos seminare-konferencijoje žemdirbiams „Žinomos senos tręšimo tiesos naujai".

LYTAGRA 19 07 04 mob

„Baltic Agro" Specialiųjų trąšų grupės vadovė Pabaltijui Renata Laurė ir augalininkystės konsultantė Marija Čižauskienė siūlo žemdirbiams atidžiai rinktis trąšas, o tręšimą planuoti pagal dirvožemio tyrimų rezultatus

Neretai pasėlis apdeginamas purškiant herbicidus. Tokiu atveju taip pat puolama gaivinti augalus purškiant amino rūgštimis ir nesusimąstoma, kad tuo pačiu atgaivinamos ir piktžolės. „Jei jau taip atsitiko, kad naikinat piktžoles šiek tiek nukentėjo ir kultūriniai augalai, tai tiesiog užsimerkite ir duokite tam laukui ramybę kokias 7 dienas - tiek užtenka, kad nupurkštos piktžolės galutinai sunyktų", - sako R. Laurė.

„Prie dirvinių herbicidų galima maišyti produktus Ruter AA ir Humistar, tačiau jei vietoj jų naudosite analogus, turinčius hormonų, gausite tokį efektą, kurio nenorėsite nė prisiminti", - iš patirties R. Laurė žino, kad huminių rūgščių sudėtis gali būti labai skirtinga, o ją ištirti Lietuvoje faktiškai nėra galimybių.

Tradicinio žiemos seminaro-konferencijos „Žinomos senos tręšimo tiesos naujai" dalyviai atnaujino savo žinias

Specialiosios trąšos, ypač su amino ir huminėmis rūgštimis, yra labai skirtingos savo chemine sudėtimi, todėl bet kokie maišymai su augalų apsaugos produktais ir KAS turi būti itin kruopščiai tiriami ir tikrinami. „Būkite atsargūs su mišiniais. Nežinote - geriau nemaišykite!", - įspėjo R. Laurė.

Pagrindas - dirvožemio kokybė

Žemdirbiams patariama atidžiai rinktis laboratoriją, kur bus atliekami dirvos ar lapų tyrimai. Paprastai šiuo klausimu noriai siūlosi tarpininkauti trąšomis prekiaujančių firmų atstovai, kurie vėliau pristato neaišku kokioje laboratorijoje ištirtų ėminių rezultatus ir greta pateiktas abejotinas rekomendacijas tręšimui. Vertėtų atkreipti dėmesį, kad iš patikimos laboratorijos gautuose tyrimų rezultatuose visada turi būti nurodyti tikslūs konkrečios laboratorijos kontaktai. Ir nereikėtų labai pasitikėti nemokamais tyrimais - paprastai kažkas už to būna paslėpta.

„Reikėtų visiems elgtis sąžiningai: žemdirbiai patys moka už analizes, apie rekomenduotinus produktus diskutuojame kartu, o ūkio savininkui paliekame teisę rinktis", - sakė R. Laurė.

Kalbant apie tręšimą, dažnai minimas vadinamasis Lybiho statinės dėsnis - kad rezultatą lemia trumpiausias statinis (ta maisto medžiaga, kurios yra mažiausia), kitaip tariant, derlius formuojamas pagal minimumo dėsnį. Tačiau negalima pamiršti, kad ši statinė laikosi ant trijų kojų - dirvožemio struktūros, humuso kiekio ir dirvožemio rūgštumo (pH). Be šio pagrindo tręšimas netenka prasmės.

Daugumai ūkių reikia atkreipti dėmesį ne tik į NPK, bet ir Mg, Ca, mikroelementų, humuso kiekius dirvoje. Remiantis ne vienų metų Agrocheminių tyrimų laboratorijos duomenimis, lapuose beveik visada randamas reikalingas ar net padidintas azoto kiekis, o štai su mikroelementais, ypač šarmingose dirvose, yra problemų.

Javų ir rapsų augintojams vertėtų susirūpinti ir, išsityrus dirvą, papildomai tręšti Cu iš rudens arba labai anksti pavasarį, javų krūmijimosi pradžioje. Užsienio literatūroje yra duomenų, kad vario trūkumas gali lemti skalsių išplitimą. Žinoma, varį reikia panaudoti laiku - kitaip jis gali tapti ir fungicidu, ir defoliantu.

Informaciją būtina atsirinkti

Šiais laikais būtina labai atidžiai atsirinkti informaciją - internete dabar galima rasti visko, tačiau rekomenduojama pasitikėti tik moksliniais straipsniais, kuriuose galima rasti daug gerų senų laiko patikrintų dalykų, išsamių tyrimų rezultatų.

„Rinkai tiekiame tik tas trąšas, kurios visiškai atitinka EB ir Lietuvos įstatymus. Trąšų veiksmingumas prieš tiekimą žemdirbiams būna patikrintas tyrimais bent 1-3 metus. Papildomo tręšimo rekomendacijas teikiame pagal dirvožemio ir lapų analizes", - kompanijos „Baltic Agro" darbo principus pabrėžė R. Laurė.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Koks bus Lietuvos kaimas 2050-aisiais?
Orai