Karščiai trumpina braškių sezoną
2013-06-28

Šilutė/Kauno r. Tie braškių augintojai, kurie savo ūkiuose yra įdiegę naujas technologijas ir turi laistymo sistemas, dar skina braškių derlių, tačiau nelaistomuose plotuose karšti ir sausi orai braškes tiesiog uždžiovino ir lysvėse raudonuoja paskutinės smulkutės uogos.

Braškės „iškepė"

Žemaičių Naumiesčio seniūnijoje ūkininkaujantis Romas Undžys yra bene didžiausias braškių augintojas Šilutės rajone. Paprastai šiuo metų laiku jo braškynuose knibžda uogautojų - mat R. Undžys pats uogų jau seniai nebeskina ir neveža į turgų ar kur kitur parduoti, bet kviečia žmones patiems jų prisiskinti už sutartą kainą. Bet tik ne šiemet: trečiadienį jo uogyne matėsi vos keli braškių mėgėjų siluetai - beveik nėra ką skinti.

Dojus agro 19 09 10

„Lietaus nemačiau daugiau kaip dvi savaites. Tačiau dėl to didesnių problemų neiškilo - dirvoje buvo užtektinai drėgmės. Bėdų pridarė tos trys dienos, kai kepino per 30 laipsnių karštis ir pūtė 10 m/s vėjas, - pasakojo ūkininkas. - Patys kerai gerai išsilaikė, tačiau uogos paprasčiausiai „iškepė" ir iš jų jau nieko gero nebebus".

Anot R. Undžio, sausra savo žymę paliko beveik 2 hektaruose - maždaug pusėje visų gausiai derančių uogynų. Labiausiai nukentėjo vidutinio ankstyvumo braškių veislės, kurių uogos pakibusios aukščiau nuo žemės.

Ūkininkas Romas Undžys nepraranda optimizmo. „Neblogai pasisekė su ankstyvosiomis, o dabar prasidėję lietūs atgaivino ir sustiprino vėlyvąsias braškes. Todėl skaičiuoti nuostolius dar kiek per anksti, - porina R. Undžys. - Yra buvę ir blogiau"

Pasak R. Undžio, pernai jo braškynuose buvo priskinta vidutiniškai po 7 tonas uogų iš hektaro. Šiemet, ūkininko akimis, prieš sausrą uogų buvo užmegzta gerokai daugiau...

Anot Lietuvos agrarinių ir miškų mokslų centro Sodininkystės ir daržininkystės instituto Sodininkystės technologijų skyriaus vedėjo Noberto Uselio, šis braškių sezonas nebuvo iš gerųjų. Braškių kereliai nokino mažesnį negu įprastai derlių, ypač tose vietose, kur kovo mėnesį ant braškynų nebuvo sniego dangos. Mat tuo metu užklupę šalčiai ir stiprūs vėjai labai nualino braškių augalus.

Kainas diktuoja lenkai

Pradėjusios derėti barškės kentėjo nuo sausros. Kadangi laikėsi gerokai šiltesni negu įprastai orai, ir ankstyvųjų, ir vėlyvųjų veislių uogos sunoko beveik vienu metu. Karščiai uogas sunokino staigiai, todėl krito jų kainos.

„Paprastai braškininkams geriausi metai būna ir ilgiausiai išsilaiko aukštos kainos, kai orai būna vėsūs ir palyginti lietingi. Tuomet braškės noksta lėčiau, jų derėjimas išsitęsia į ilgesnį periodą", - paaiškina N. Uselis.

Skaičiuojant vidurkius, šiemetinės braškių kainos gerokai žemesnės negu pernai. Kaip visuomet, didžiulę įtaką kainoms daro Lenkijos uogų augintojai, o ten braškės šiemet itin pigios - vos 3 zlotai (2,4 Lt) už kilogramą. Pigių lenkiškų braškių pasiūla privertė mušti kainas ir mūsų augintojus.

Pigiausios braškės šiemet Marijampolėje, šiek tiek brangesnės Kaune, o aukščiausias kainas pajėgia išlaikyti Šiaulių augintojai. Pačios pigiausios uogos buvo praėjusį Joninių savaitgalį, o dabar kainos turėtų vėl kilti, nes uogų pasiūla gerokai sumažėjusi, o dėl sezono trumpumo pirkėjai dar neatsivalgę braškių.

Sodininkai laukia vidutinio derliaus

Ne pats gausiausias derlius prognozuojamas ir sodininkams, nors padėtis labai skirtinga atskiruose regionuose. Sodininkystės ir daržininkystės instituto mokslininkas, Lietuvos verslinių sodų asociacijos „Vaisiai ir uogos" direktorius Darius Kviklys sako, kad dėl palyginti menko obelų mezgimo galima kaltinti itin trumpą žydėjimo periodą.

„Nors 2012/2013 m. žiema buvo palanki vaismedžių žiemojimui ir sodai pavasarį žydėjo labai gausiai, bet ne vienas sodininkas pastebi, kad vaisių užmegzta mažai. Dėl kaitrių orų žydėjimo metu labai sutrumpėjo pats žydėjimo tarpsnis ir žiedai tiesiog nespėjo apsidulkinti", - paaiškina D. Kviklys.

Obuolių derlius turėtų užderėti vidutinis, panašus kaip ir pernai - tai reiškia, kad lietuviškų obuolių prekyvietėse turėtų pakakti.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Ką svarbiausio turėtų nuveikti ministras A. Palionis?
Orai