Karščiai mažina karvių produktyvumą
2013-06-27

Kelmė. Šimto karvių bandą laikantis Kelmės rajono ūkininkas Henrikas Minelga pastebi, kad karšti orai neigiamai veikia karvių produktyvumą. Per karščius maždaug pora šimtų litrų kasdien sumažėjo primilžiai.

Prieš šešiolika metų, dar visai jauni pradėję ūkininkauti šiandieniniai keturiasdešimtmečiai Minelgos jau gali daug kuo pasigirti. Jų bandoje - šimtas melžiamų karvių. Banda kasmet plečiama savomis telyčiomis. Pastaruoju metu kasdien parduoda apie porą tonų pieno. Iki karščių karvės davė daugiau.

LYTAGRA 19 07 04 mob

Karštą vasaros dieną Minelgų karvės ne tik gėrė, bet ir vėsinosi šaltu kūdros vandeniu

Minelgos dirba 250 ha žemės. Turi keturis traktorius, kombainą ir kitų reikalingiausių padargų. Gamina šienainio ritinius. Pašarų užtenka. Yra įsirengę pieno bloką. Pieno šaldymo įrangą ir dalį technikos pirko pasinaudoję ES parama.

Minelgos kaime sukūrė keturias darbo vietas. Darbininkus stengiasi išlaikyti ir žiemą, nes darbščių ir atsakingų žmonių trūksta. Buhalterinę apskaitą veda LŽŪKT biuro specialistai.

Nebuvo kitos išeities

Veterinarijos felčerių specialybes turintys Laima ir Henrikas Minelgos mokslus baigė tuomet, kai pradėjo irti ūkiai. Laimos mama dirbo kolūkyje, turėjo galimybę nusipirkti fermą. Jauna šeima nusprendė kurti savo ūkį.

Ūkininkauti pradėjo nuo trijų karvių. Palaipsniui prisiaugino vis daugiau telyčių, plėtė bandą. "Mėginome pirkti karvių iš kitų ūkininkų, - pasakoja Henrikas. - Bet nelabai sekėsi. Gyvulius traumuodavo ilga kelionė. Paskui labai sunkiai adaptuodavosi svetimoje vietoje. Be to, gerą karvę gauti sunku".

Ūkininkai Laima ir  Henrikas Minelgos neabejoja savo pasirinkimu. Ūkininkauti ir būti šeimininku pačiam sau - patikimiausia. Nebaisios jokios krizės

Susipirko ir žemės. Dabar nuosavos turi 150 ha. Žemės plotai - išsibarstę. Kai kurie jau Šiaulių rajone. Nuomoja apie 100 ha. Tačiau nuoma, pasak ūkininkų, vis brangsta. Už hektarą kartais tenka pakloti visą išmoką, kurią gauna už deklaruotus pasėlius.

Skursti netenka

Ūkininkai nesiskundžia pieno supirkimo kainomis. Gyvulius aprūpina savais pašarais. Uždirba iš pieno ir parduotų javų. Telyčaites augina, jautukus paaugintus parduoda, gauna lėšų ūkiui ir šeimai. Maistas iš pačių natūrinio ūkio.

Tris vaikus auginanti šeima sako, jog nei skursti, nei per daug skaičiuoti netenka. Žinoma, dar reikėtų nemažai investuoti į ūkį. Kai sumažėja pieno kainos arba užauga prastas derlius, investicijas tenka nukelti į ateitį.

Per karščius pieno Minelgų ūkis parduoda mažiau

Ūkininkams dar reikėtų grūdų sandėlio. Pernai derlius buvo rekordinis. Kūlė po penkias tonas iš hektaro. Išankstinių sutarčių H. Minelga sako nesudarąs, nes nedaug tonų teparduoda.

Didžiumą to, ką žemė duoda, sušeria gyvuliams.

Henrikas Minelga įsitikinęs, jog ūkis - geriausia, ką galėjo pasirinkti. Saugiausia, kai pats sau esi šeimininkas.

Mišrus ūkis reikalauja daugiau jėgų. Tik augalininkyste užsiimantys ūkininkai - laisvesni. O prie gyvulių esi pririštas. Be to, dar tenka pasirūpinti ir javais, ganyklomis.

MŪ inf.

Gudinas - mobilioji apacia

(0)

Dėmesio! Atsakomybė už komentarų turinį tenka patiems komentuotojams.

Komentuokite atsakingai, gerbkite kitų nuomonę.

Naujienų prenumerata

Aktualus klausimas
Kokių organizacijų veikla Jūs domitės?
Orai